Maisto produktų vežimas atvykstantiems iš trečiųjų šalių

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Maisto produktų vežimas atvykstantiems iš trečiųjų šalių

Didėjant žmonių galimybėms keliauti po tolimas egzotines šalis, didėja tikimybė jiems tapti gyvūnų užkrečiamųjų ligų užkrato pernešėjais. Todėl Europos valstybėse  yra patvirtintos apsaugos priemonės, kurios draudžia iš trečiųjų šalių įvežti mėsos ir pieno produktus.

Nuo gegužės 1 dienos įsigalioja naujos Europos Komisijos taisyklės dėl įvežamų mėsos ir pieno produktų iš trečių šalių.

Naujajame dokumente nustatyta, kad keleiviai iš Europos Sąjungai nepriklausančių šalių į ES negali bagaže įsivežti mėsos, pieno ar jų produktų. Išimtis taikoma įvežant asmeninėms reikmėms iki 10 kg mėsos, pieno ar jų produktų iš Kroatijos, Farerų salų, Grenlandijos ar Islandijos. Taip pat leidžiama įvežti kūdikiams skirtus pieno miltelius, kūdikių maistą ar specialųjį gydymo tikslams skirtą maistą ar gyvūnų augintinių ėdalą, jeigu:

  • jo kiekis neviršija 2 kg;
  • tokie produktai prieš atidarant pakuotes neturi būti laikomi šaldytuve;
  • yra supakuoti į gamintojų originalias pakuotes, skirtas parduoti galutiniam vartotojui;
  • pakuotė nepažeista, išskyrus tuos atvejus, kai produktas tuo metu vartojamas.

Keliautojai galės įvežti iki 20 kg žuvininkystės produktų (žuvų, bei kiautuotų vėžiagyvių, tokių kaip krevetės, omarai, negyvos midijos ir negyvos austrės), ar vieną didesnio svorio žuvį. Tokie svorio apribojimai nebus taikomi iš Farerų salų ar Islandijos atvykstantiems keliautojams. Taip pat  galės įvežti iki 2 kg kitų gyvūninės kilmės produktų, pvz., medaus, gyvų midijų, sraigių ir austrių.

Šios taisyklės nebus taikomos tarp 27 ES valstybių narių vežamiems gyvūniniams produktams, ar iš Andoros, Lichtenšteino, Norvegijos, San Marino ir Šveicarijos vežamiems gyvūniniams produktams.

Minėtos taisyklės netaikomos:

  • Duonai, pyragams, sausainiams, šokoladui ir konditerijos gaminiams (įskaitant saldainius), kurie nėra sumaišyti su mėsos produktais arba jais įdaryti;
  • Maisto papildams, supakuotiems į gamintojų originalias pakuotes, skirtas parduoti galutiniam vartotojui;
  • Mėsos ekstraktams ir mėsos koncentratams;
  • Alyvuogėms, įdarytoms žuvimi;
  • Tešlos gaminiams ir makaronams, kurie nėra sumaišyti su mėsos produktais arba jais įdaryti
  • Sultinių sriuboms ir priedams, supakuotiems į gamintojų originalias pakuotes, skirtas galutiniam vartotojui
  • Be kokiems kitiems maisto produktams, kurių sudėtyje nėra šviežių arba apdorotų mėsos ar pieno produktų ir mažiau negu 50 proc. apdorotų kiaušinių ir žuvų produktų.

Įgyvendinimas

Taisykles, kuriomis reglamentuojamas gyvūninio maisto siuntų įvežimas asmeniniame bagaže ar siunčiamų paštu Lietuvos Respublikoje, įgyvendina Muitinės departamento ir Valstybės sienos apsaugos pareigūnai, kurie maisto produktams aptikti naudoja skanavimo ir kitas rizikos vertinimu paremtas kontrolės priemones. Pareigūnams nustačius gyvūninį maistą asmeniniame bagaže yra suteikiama galimybė savanoriškai išmesti maisto produktus į atitinkamai pažymėtą konteinerį, kurio turinys vėliau yra saugiai sunaikinamas tokia veikla užsiimančioje įmonėje. Keleiviui nesutikus, maisto produktai konfiskuojami, o asmuo nubaudžiamas teisės aktų nustatyta tvarka.

Viešos kampanijos

Speciali informavimo kampanija buvo surengta 2008 m. lapkričio 10–16 d. Europos veterinarijos savaitės metu, kuri buvo organizuota visose ES valstybėse narėse kartu su Europos veterinarijos federacija. Veterinarijos savaitės metu visuose ES oro uostuose, uostuose ir sienos kirtimo punktuose buvo organizuotos akcijos, kurių tikslas buvo užtikrinti, kad keliautojams įvairiomis priemonėmis būtų efektyviai pateikiama informacija. 34 kalbomis išleisti plakatai keleiviams suprantamai paaiškino apie naująsias taisykles ir kodėl jos reikalingos.

Gyvūninio maisto, vežamo asmeniniame bagaže, kontrolė

Į Europos Sąjungą įvežamos gyvūninio maisto asmeninės siuntos, kuriose yra mėsos, pieno ar jų produktų, kelia realų pavojų gyvūnų sveikatai visoje Europos Bendrijos teritorijoje. Yra nustatyta, kad pavojingi patogenai, kurie sukelia snukio ir nagų ligą ir klasikinį kiaulių marą, gali gyvuoti mėsoje, piene ir jų produktuose, todėl patogenai į Europos Bendrijos teritoriją gali patekti siunčiant paštu ar gabenant keleivių asmeniniame bagaže asmenines siuntas, kuriose yra mėsos, pieno ar jų produktų iš ne Europos Sąjungos (ES) šalių, kuriose šios ligos yra pasireiškusios.

 

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija (www.vmvt.lt)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.