Kelionė į Vietnamą: užburianti Mekongo delta

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Kelionė į Vietnamą: užburianti Mekongo delta

Mekongas – viena iš didžiausių pasaulio upių, tekanti Pietryčių Azijoje. Ji prasideda Kinijai priklausančiame Tibeto regione, sudaro Laoso – Mianmaro,  Laoso-Tailando sieną, teka Kambodžos teritorija ir įteka į jūrą Vietname. Vieta, kur Mekongo upė įteka į Pietų Kinijos jūrą, išraižyta tankiu įvairaus dydžio upelių tinklu. Susidariusi pelkėta delta apima 40 000 km². Vietnamas keliones mylinčius žmones traukia daugeliu įdomybių, tačiau sakoma, kad nepabuvojus Mekongo deltoje, negalima sakyti, kad buvai Vietname.

Bėgdama per kelias Indokinijos valstybes, Mekongo upė yra tikra jos krantuose gyvenančių žmonių maitintoja. Upės dovanos – ne tik žuvis. Kur kas reikšmingiau yra tai, kad išsiliedama upė užtvindo didžiules teritorijas, o atsitraukdama palieka derlingiausią dirvą, į kurią valstiečiai sodina ryžius. Mekongo deltoje užauginama pusė visos Vietnamo ryžių produkcijos, o Vietnamas pagal ryžių eksportą nusileidžia tik Tailandui. Vien Mekongo deltoje išauginamų ryžių pakaktų prasimaitinti visai šaliai. Čia ryžių derlius nuimamas net 3−4 kartus per metus. Mekongo deltoje išauginama daugiau ryžių, nei Korėjoje ir Japonijoje kartu paėmus.

Mekongo deltoje esančiose 13 provincijų gyvena apie 14 milijonų gyventojų – tai beveik ketvirtadalis visų Vietname gyvenančių žmonių. Pirmoji čia susikūrusi valstybė buvo Funanas. Vėliau jos vietoje susikūrė khmerų imperija, kolonizavo prancūzai, o dar vėliau ji atiteko Vietnamui. Istorijos verpetuose persimaišė šiame krašte gyvenančios tautos, įtakodamos savotiškos tarmės atsiradimą ir unikalius niekur kitur nesutinkamus papročius bei tradicijas.

Karo su JAV metais Mekongo upės delta su šimtais painių kanalų ir nepraeinamų mangrovėm apaugusių pelkių buvo amerikiečiams labiausiai pavojinga teritorija. Čia slėpėsi partizanai, vykdydami žaibiškus išpuolius ir vėl pasislėpdami painiose džiunglėse. Čia negalėjo būti pritaikoma įprasta karinė patirtis – nėra nei kovos lauko, nei galimybės naudoti tankus ar kitą techniką, tik atėjūnui priešiška džiunglių bei pelkių aplinka, kurioje orientuojasi tik čia gimę ir augę.

Didžiausias miestas Mekongo deltoje – Kantas. Jis įsikūręs 170 km į pietvakarius nuo Hošimino, prie Mekongo pietinės atšakos Hau. Kante gyvena apie milijoną žmonių. Miestas ir jo priemiesčiai įsikūrę ant tokios daugybės salelių ir kanalų krantų, kad Venecija galėtų tik pavydėti. Kantą turistai labiausiai lanko dėl plaukiojančio turgaus ir dėl savotiškos šio krašto žmonių gyvensenos. Kaimeliai kuriasi kuo arčiau vandens, nes su upe susijęs visas žmonių gyvenimas. Prabangos čia nėra. Daugelis namų įrengti tiesiog ant vandens – kai kurie pastatyti ant polių ar  įrengti tuščiose metalinėse statinėse. Užėjus liūčių sezonui vandens lygis kinta, tačiau namams įrengtiems statinėse tai nesudaro jokių nepatogumų – jie lyg plūdės tiesiog pasikelia aukštyn. Labai dažnai toje pačioje erdvėje derinama gyvenamasis namas ir ūkinė veikla – po nameliu pakabinti iš bambukų nupinti tinklai, kuriuose auginamos žuvys. Jos gyvena upės vandenyje, o maitinamos name gyvenančios šeimos maisto bei kitomis atliekomis. Daug Mekongo deltoje išaugintos žuvies eksportuojama. Geltoname, drumstame upės vandenyje ir skalbiama, ir maudomi vaikai, ir semiamas vanduo buitinėms reikmėms.

Judėjimas upe pakankamai intensyvus – įvairaus dydžio valtys ir valtelės, turistus vežantys laivai, didžiuliai keltai. Daugelio laivų priekyje virš vaterlinijos nupieštos akys – vietnamiečiai įsitikinę, kad jos apsaugo nuo piktųjų dvasių. Įdomu, laivų priekyje piešiamos akys visai nėra azijietiško tipo, jos netgi ypatingai plačios.

Viena iš labiausiai Mekongo deltoje turistus traukiančių įdomybių – plaukiojantis turgus. Veiksmas čia vyksta be poilsio dienų, nuo saulės patekėjimo iki pat nakties. Visur laigo mažos valtelės iki viršaus prikrautos statinių, bananų kekių, maišų su ryžiais ir bulvėmis, ananasų ir kitokio gėrio. Tos valtelės nėra tik transporto priemonės, tai ir turgaus prekystaliai, o labai dažnai jos yra tikri namai. Pro atidarytus langus galima pastebėti, kad čia gyvenančiųjų buitis nedaug kuo skiriasi nuo gyvenančių krante. Virtuvės rakandai, paprasti, bet patogūs baldai, ant kambarių sienų – šeimos narių fotografijos, televizoriai, taip pat ir palydovinės antenos. Elektros energijos problema sprendžiama paprastai – statomas dyzeliu varomas generatorius arba saulės baterijos. Juk 21-asis amžius! Tarp prekeivių sukiojasi valtys – restoranai, o taip pat ir degalų pardavėjai.

Mekongo deltos gyventojai jau suvokia, kad jais besidominantys turistai gali prisidėti prie gyvenimo kokybės gerinimo. Atvykusiems į egzotines keliones turistams siūloma pasiplaukioti valtelėmis, apsilankyti restoranėliuose, jiems parduodami suvenyrai ir vaisiai, kviečiama apsilankyti soduose, kur galima pamatyti, kaip auga mangai, bananai ir kiti tropiniai vaisiai, demonstruojami vietiniai verslai. Turistai gali pamatyti, kaip gaminami ryžių paplotėliai ar kokosiniai saldainiai. Lankytojų akivaizdoje dideliuose katiluose verdamas sirupas, kol virsta tiršta, klampia mase. Tuomet ji kočiojama, supjaustoma gabaliukais ir vyniojama į plonytį valgomą ryžių popierių.

Mekongo deltoje esantis Long Hjen – svarbus transporto ir prekybos centras. Šiame mieste yra didžiausia regione katalikų bažnyčia, kurioje gali tilpti apie 1000 žmonių. Čau Dok – miestas Kambodžos pasienyje, per kurį eina abiems šalims svarbūs prekybos keliai. Netoli Čau Dok miesto yra šventu laikomas Hau Gjan kalnas, kurio papėdėje daugybė šventyklų. Jos tik formaliai priskiriamos budistams. Išties nedidelėse užriestais stogais šventyklose, panašiose į tas, kokias nuolat matote kelionės į Vietnamą metu, sėdi įvairiausių dievybių ir vietinių dvasių skulptūros, o kartais ir urnos su protėvių dulkėmis. Šventyklos gali būti skirtos ir dievui – slibinui, ir auksiniam šiaurės dievui, kuriam aukojami kvapnūs smilkalai.

Turistai mielai lankosi didžiausioje Vietname gyvačių fermoje Dong Nam. Ji įsteigta 1977 metais siekiant panaudoti gyvačių nuodus medicinos tikslais.

Biologui Mekongo deltos regionas yra neįkainuojamos vertės saugykla – čia rasta šimtai niekur kitur nesutinkamų faunos rūšių, daugybė unikalių augalų.

Užburianti Mekongo delta kiekvienam keliautojui palieka neišdildomų įspūdžių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.