Diena Londone. Karališkieji Kew botanikos sodai

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Diena Londone. Karališkieji Kew botanikos sodai

Karališkieji Kew botanikos sodai, esantys vakarinėje Londono dalyje, yra vienas iš svarbiausių pasaulio botanikos sodų. Net 132 hektarus užimančiame sode surinkta daugiau kaip 50 tūkst. skirtingų augalų rūšių, kurie auginami ne tik lauke bet ir įspūdinguose šiltnamiuose.

Botanikos sodo istorija prasidėjo 1759 metais, kai princesė Augusta, Jurgio III motina, padedama architekto Wiljamo Chambersko, įkūrė oranžeriją bei pastatė keletą pastatų. Tuo metu parko teritorija buvo nedidelė, apie 3,6 ha. 1772 metais sodą paveldėjo karalius Jurgis III, kuris pavedė Josephui Banksui praplėsti sodą. Banksas kaip tik buvo grįžęs po kelionės aplink pasaulį, kurios metu rinko egzotinius augalus. Josepho vadovavimo metu karališkieji sodai tapo viena iš pirmiaujančių sodininkystės mokslinių tyrimų centrų pasaulyje.

1841 metais Kew sodai atiduoti valstybei. Netrukus juose išdygo keletas pastatų – garsieji Palmių ir Vidutinio klimato šiltnamiai. Vėliau pastatyta dar daugiau statinių – Lelijų namas (Waterlily House), Velso princesės koncervatorija (Princess of Wale Conservatory), Augalų evoliucijos namas (Evolution House). Dėl istorinės reikšmės ir daug unikalių statinių, 2003 metais liepos mėnesį, Kew sodai įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Kew botanikos sodai netoli Londono

Visi sodai šiuo metu apima 132 hektarų plotą (326 akrų). Jame auga maždaug 50 tūkst. skirtingų augalų rūšių. Didžioji sodo dalis suprojektuota angliškuoju stiliumi. Kai kurios teritorijos yra nuklotos gėlių „kilimais“, kitos parko sritys suskirstytos į teminius sodus, viena iš tokių zonų – įspūdingi Alpių sodai. Vakarinėje teritorijoje atsiveria gražūs vaizdai, kviečiantys po sodus pasižvalgyti pėsčiomis arba specialiai kursuojančiu tramvajumi.

Turbūt daugiausia lankytojų dėmesio susilaukia rytinėje ir šiaurės rytų pusėje esantys pastatai. Labiausiai žinomi – Pagoda, Vidutinio klimato ir Palmių namai. Be jų, šioje dalyje, pastatyta Velso princesės koncervatorija, lelijų namai. Yra kitų įdomių vietų, įkurtų aplink visą karališkąjį sodą. Verta pasivaikščioti Treetop pėsčiųjų taku, pamatyti Kew rūmus, lelijų tvenkinį, japoniškuosius vartus. Norint visa tai ir dar daugiau apžiūrėti, Kew sodams reikia skirti visą dieną.

Kew botanikos sodai netoli Londono

Populiariausias iš visų šiltnamių – Palmių namas, pastatytas tarp 1844 ir 1848 metų. Įspūdinga stiklo ir geležies konstrukcija sukurta Decimus Burtono ir Ričardo Turnerio. Gracingos struktūros pastatas yra vienas geriausių savo kartos pastatų. Viduje auga įvairūs atogrąžų klimato augalai.

Ričardas Burtonas taip pat suprojektavo ir Vidutinio klimato namą – didžiausią Kew soduose šiltnamį. Statyba prasidėjo netrukus po to, kai buvo baigtas Palmių namas, tačiau visuomenei durys pravertos tik po 40 metų – 1899 metais. Tuo metu tai buvo didžiausias šiltnamis pasaulyje.

Trečias pagal dydį šiltnamis Kew soduose – Velso princesės koncervatorija, atidaryta 1987 metais. Tai gana platus pastatas, kuriame yra net dešimt skirtingų klimto zonų – nuo dykumos klimato viename pastato gale iki atogrąžų klimato kitame gale. Šiame šiltnamyje auga kaktusai, mėsėdžiai augalai, paparčiai ir orchidėjos.

Daug mažesnis, tačiau ne ką mažiau įdomus šiltnamis – Vandens lelijų namas, atidarytas 1852 metais. Jame auga įvairių rūšių lelijos. Vienos įspūdingiausių – lelijos, kurių lapai gali užaugti iki 2,5 metro skersmens.

Išskirtiniausias pastatas – 10 aukštų pagoda, pastatyta 1761 – 1762 metais. Tai vienas seniausių pastatų Kew soduose.

Kew botanikos sodai netoli Londono

Labai populiari atrakcija karališkuosiuose soduose – Xstrata Treetop pėsčiųjų takas, esantis 18 metrų aukštyje virš žemės. Šis takas sukurtas Markso Barfieldo, to paties architekto, kuris buvo atsakingas už apžvalgos ratą – „Londono akį“. 2002 metais atidarytas 200 metrų ilgio tiltas suteikia galimybę pasivaikščioti tarp medžių viršūnių ir ištyrinėti aplinką visiškai iš kitos perspektyvos.

Darbo laikas priklauso nuo metų laikų, todėl rekomenduojame apsilankyti oficialioje Kew karališkojo botanikos sodo internetinėje svetainėje – www.kew.org.

Adresas: Kew Rd, Richmond, TW9 3AB.

Kew botanikos sodai netoli Londono

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.