Kelionė po Sicilijos salą. Nacionalinis Etnos parkas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Etnos ugnikalnis Sicilijoje Nėra tiek daug ugnikalnių, turinčių tokią triukšmingą praeitį, kaip Etna. Nors žinios apie jį siekia mitinius laikus, tačiau kaip vulkanas jis gana jaunas: iš jūros iškilo prieš maždaug 1,5 mln. metų. Pirmieji ugnikalnio išsiveržimai įvairiuose šaltiniuose užfiksuoti prieš 3500 metų. Nuo to laiko rasta daugiau nei 200 aprašymų ant uolų ir rankraščių, liudijančių aktyvią Etnos praeitį. Nepaisant nenutrūkstamos vulkano veiklos, jis retai paveikdavo gyvenvietes, esančias kalno papėdėje. Per kelis tūkstančius metų žmonės išmoko apsisaugoti nuo baisių, viską savo kelyje laidojančių, lavos srautų.

Žinoma, neišvengta ir tragedijų. 1928 metais, per ugnikalnio išsiveržimą, vos per vieną dieną lavos srautų buvo sunaikintas Mascali miestelis, esantis rytinėje kalno papėdėje. Dėl pasiruošimo evakuacijai – žmonių mirčių išvengta. Gyventojai, padedami kariuomenės, saugiai paliko savo namus – kas persikraustė į šalia esančias gyvenvietes, kas apsigyveno pas giminaičius, draugus. Po šios nelaimės miestelis atstatytas. Statybos darbai baigti 1937 metais. Tai vienas didžiausių išsiveržimų po 1669 metų, kada Katanijos mietas buvo nublokštas lavos, tačiau galutinai sunaikintas po 24 metų (1693 metais) įvykusio žemės drebėjimo.

Sicilija Etnos ugnikalnis

Ugnikalnio plotas yra apie 1260 kv. km., viršūnė iškilusi į 3320 metrų aukštį, nors prieš šimtmetį ji buvo aukštesnė. Etnos vulkano viršūnė keičia pavidalą, kadangi nuo daugkartinių išsiveržimų ugnikalnio viršūnė įgriūva ir lieka lėkštės pavidalo įdubos, vadinamos – kalderomis, o šalia susidaro naujos viršūnės. Vienoje vulkano pusėje yra net 20 km kaldera, su stačiais, 900 metrų siekiančiais, šonais.

Ugnikalnis tūno nacionaliniame Etnos parke, užimančiame net 59 ha plotą, rytinėje Sicilijos dalyje. Tai vienas aktyviausių vulkanų planetoje. Ši teritorija – pirmoji saugoma vieta Sicilijoje, nacionaliniu parku tapusi 1987 metais. Nacionalinis Etnos parkas yra suskirstytas į keturias zonas. Pirmoji, A zona – labiausiai saugoma teritorija parke, kurioje žmogaus įsikišimas mažiausias; B zoną sudaro maži žemės ūkio sklypai ir nuostabios vietinės architektūros pavyzdžiai; C ir D zona yra 14000 hektarų. Joje teikiamos kai kurios paslaugos turistams, tačiau lankytojai privalo griežtai laikytis gamtos apsaugos reikalavimų.

Sicilija Etnos ugnikalnis

Kad ir kaip atrodytų paradoksalu, parkas – daugkartinių išsiveržimų ir lavos srautų sukurtas gražus kampelis žemėje. Didįjį vulkaną supa unikalus kraštovaizdis, pilnas įvairiausių garsų, kvapų ir spalvų. Parko teritorija driekiasi nuo vulkano viršūnės iki pat papėdės, kurioje yra įsikūrę 20 miestelių, gyvena daugiau nei 250 000 žmonių. Tai viena iš tankiausiai apgyvendintų Sicilijos vietovių.

Vulkano papėdė gyventojus vilioja derlingomis dirvomis ir šaltiniais. Vulkaniniai pelenai – puiki trąša augalams, kuriems neleidžia išdžiūti vanduo. Per metus nuimami net penki derliai, auga įvairūs vaismedžiai, riešutmedžiai, žaliuoja kaštonų, maumedžių, ąžuolų, giraitės. Aukščiau, maždaug 2000 metrų aukštyje, auga bukų ir beržų medžiai. Gyvena lapės, kiaunės, triušiai. Dar didesniame aukštyje žalumą keičia „mėnulio kraštovaizdis“. Yra ir niekad neištirpstančio sniego klodai.

Sicilija Etnos ugnikalnis

Viena populiariausių ir gražiausių vietų šiame parke – pasagos formos Bove slėnis. Ši sritis susideda iš daubų, įvairių lavos darinių, uolų, pasklidusių 41,44 kv. km. teritorijoje. Slėnis nesudėtingai pasiekiamas traukiniu, išvykstančiu iš Katanijos – antro pagal dydį Sicilijos miesto. Išlipimo stotelė Rifugio Sapienza.

Norintieji apžiūrėti kraterius iš arčiau gali pakilti funikulieriais į 2500 metrų aukštį (už papildomą mokestį), po to, lydimi vietinio gido, visureigiu užvažiuoti į 3 kilometrų aukštį.

Ekskursijų po Etnos nacionalinį parką metu, rekomenduojama uždara avalynė, galvos apdangalas, kremas nuo saulės.

Sicilija Etnos ugnikalnis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.