Kelionė prie Negyvosios jūros. Įdomūs faktai apie šį gamtos stebuklą

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Negyvoji jūra, priešingai, nei jos pavadinimas, iš tikrųjų yra ežeras, tyvuliuojantis tarp Izraelio ir Jordanijos, maždaug 24 km į rytus nuo Jeruzalės. Dėl didelės koncentracijos mineralų, Negyvoji jūra jau nuo neatmenamų laikų buvo traukos centru, į kurį plūdo žmonės, norintys pagerinti sveikatą. Net Egipto karalienė Kleopatra tikėjo jūros nauda sveikatai ir grožiui. Jei keliausite į Izraelį ar Jordaniją – šis natūraliai susiformavęs gamtos stebuklas turėtų būti įtrauktas į lankytinų objektų sąrašą.

Negyvoji jūra telkšo daugiau nei 400 metrų žemiau jūros lygio – tai pats žemiausias sausumos paviršiaus taškas pasaulyje.

Ar teko matyti nuotraukas, kuriose turistai be jokių pagalbinių priemonių plūduriuoja ant vandens skaitydami laikraštį? Tai ne joks stebuklas! Iš tikro galima be jokių pastangų ir vargo plūduriuoti Negyvosios jūros paviršiuje. Žmogus ant vandens išsilaiko dėl vandenyje esančio didelio druskos kiekio.

Šis vandens telkinys Negyvosios arba Mirties jūros pavadinimą gavo ne veltui. Dėl labai didelio druskingumo joje neauga jokie vandens augalai ir neplaukioja žuvys, aptinkama tik įvairių prisitaikiusių mikroorganizmų. Negyvosios jūros vanduo yra net 8,6 karto sūresnis nei vandenyno vanduo.

Tai vienas sūriausių vandens telkinių pasaulyje, kurio druskingumas siekia 3000 mg/l. Už Negyvosios jūros vandenį sūresni tik Asalio ežeras, esantis Džibutyje (Rytų Afrikos valsybė) ir kai kurie ežerai Antarktidoje.

Negyvoji jūra yra 67 kilometrų ilgio, 18 kilometrų pločio ir 377 metrų gylio. Jos pagrindinis intakas – Jordano upė. Nors vandens telkinys vadinamas jūra, tačiau morfologiškai tai yra ežeras, kadangi neturi tiesioginio ryšio su vandenynu.

Negyvosios jūros pavadinimas kilo iš romėnų. Prieš tai jūra vadinta Druskingąja, Rytų, Asfaltine. Pastarąjį pavadinimą gavo dėl iš ežero gelmių išplautų asfalto gabalėlių, kurį egiptiečiai naudodavo mumifikavimo procese.

Negyvoji jūra laikoma didžiausiu pasaulyje natūraliu SPA. Didelės koncentracijos mineralų ir druskų prisotintas pakrančių vanduo puikiai atpalaiduoja, maitina odą ir gydo nuo reumato. Turistai ežerą vertina ir dėl gydomosiosmis savybėmis pasižyminčio juodojo purvo. Netgi žydų Talmudas teigia, jog plaukiojimas Negyvojoje jūroje teigiamai veikia sveikatą.

Mirties ežeras yra trijų milijonų metų senumo. Deja, bet šis unikalus vandens telkinys nyksta – kasmet vandens lygis sumažėja vienu metru. Jordano upė nebepajėgia gėlu vandeniu prisotinti Negyvosios jūros, kadangi vandens reikia Jordanijai, Palestinai ir Izraeliui. Nesiėmus būtinų priemonių šis turistų traukos objektas gali išnykti.

Ne tik nuskęsti jūroje neįmanoma, bet ir deginantis nusvilti: nors ir visą dieną kaitintumėtės saulėje – išvengtumėte nudegimų. Tiesa, prieš maudantis būtina išklausyti instruktažą: taškytis, šokinėti į vandenį ar nardyti – griežtai draudžiama.

Šalia Negyvosios jūros nutiestas žemiausias kelias Highway 90, kuris yra 393 metrai žemiau jūros lygio.

Aplink Mirties jūrą ištisus metus vyrauja šiltas, saulėtas bei sausas klimatas. Vidutinė oro temperatūra vasarą svyruoja nuo 34 iki 51 laipsnio pagal Celsijų. Žiemos mėnesiais temperatūra 20-23 laipsniai.

Negyvoji jūra ypatinga tuo, jog pasižymi maža tarša ir dideliu kiekiu mineralų: jodu, kalciu, bromidu, druska, kaliu. Šie mineralai aptinkami žmogaus organizme.

Egipto karalienė Kleopatra taip buvo sužavėta Negyvosios jūros nauda sveikatai ir grožiui, kad liepė pakrantėse pastatyti kosmetikos gamyklų.

1 komentaras to Kelionė prie Negyvosios jūros. Įdomūs faktai apie šį gamtos stebuklą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.