Kelionės po Neapolį: garsusis Pompėjos miestas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

pompejos-miestas

Neapolis – Italijos pietuose esantis miestas, į kurį plūsta tūkstančiai turistų iš viso pasaulio. Čia juos traukia daug įdomių lankytinų vietų, įskaitant garsiąją Pompėją. Šio miesto gyvavimo istorijos pabaiga ne tik liūdna, bet ir tragiška. Nors Pompėjos miestą ištiko katastrofa,  tačiau jei ne ji, kažin ar kur nors pasaulyje dar būtų taip gerai iki mūsų dienų išsilaikęs 2 tūkst. metų senumo miestas.

Teigiama, jog Pompėja įkurta VII – VI a. pr. Kr. Per miesto gyvavimo istoriją ją valdė ne viena tauta: oskai, etruskai, kūmai. Galiausiai Pompėja atiteko į romėnų rankas. Miestas tapo svarbiu prekybos centru. Jame buvo vystomas žemės ūkis, spaudžiamas aliejus, gaminamas vynas.

pompeja-neapolis

Pirmąjį skaudų išbandymą Pompėja patyrė 62 metais. Miestą sudrebino galingas žemės drebėjimas, padaręs didelę žalą. Buvo sugriautos šventyklos, tiltai, keliai, gyvenamieji namai. Po žemės drebėjimo mieste įsivyravo chaosas. Išsigelbėjusius ir likusius gyventi Pompėjoje gyventojus vargino vagystės ir badas. Miestas stengėsi atsigauti: beveik 17 metų vyko Pompėjos atstatymo darbai, bet nespėjo…

79 metais įvyko tai, kas, turbūt, nesisapnavo nei vienam Pompėjos gyventojui: išsiveržė vos už kelių kilometrų buvęs Vezuvijaus ugnikalnis. Išsiveržimas buvo toks galingas, jog Pompėja vos per kelias valandas buvo palaidota po storu lavos ir pelenų sluoksniu. Manoma, jog tuo metu mieste gyveno apie 20 tūkst. žmonių.

Pompėjos miestas buvo užmirštas iki pat 1600 metų, kuomet jį atsitiktinai atrado italų vėlyvojo renesanso architektas bei inžinierius Domenico Fontana. Po penkių metrų lavos sluoksniu užkonservuoto miesto masiniai kasinėjimai pradėti tik 1748 metais ir tęsiami iki šiol.

Pompėja yra vienas svarbiausių Romos civilizacijos įrodymų. Tai tarsi atvira knyga, suteikianti daug reikšmingos informacijos apie to meto žmonių kasdieninį gyvenimą, apimant meną, papročius, amatus.

pompeja

Sunku suvokti, jog tai, ką galima pamatyti šiandien, yra 2000 metų senumo. Miesto gatvelės ir statiniai atkurti ne pagal brėžinius, o išlikę originalūs, tokie, kokie buvo Pompėjos gyvavimo metais. Ir visa tai išliko tik dėl lavos, kuri užkonservavo visą miestą.

Pompėja 1997 metais įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Daug įdomių Pompėjoje rastų archeologinių radinių saugoma Neapolyje esančiame archeologijos muziejuje.

Pompėjos miestas lankytojams atviras ištisus metus. Darbo laikas lapkričio – kovo mėn. nuo 8:30 iki 17:00 val., balandžio – spalio mėn. nuo 8:30 iki 19:30 val. Paskutiniai lankytojai įleidžiami ne vėliau nei 1,5 val. iki uždarymo. Pažintis su Pompėja vidutiniškai užtrunka 3-4 valandas. Įėjimo kaina ~11 €/asm. Iki Pompėjos galite nuvažiuoti autobusu arba traukiniu.

pompejos-miestas-neapolis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.