Kipras. Lankytinos vietos Pafoso regione

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Kipras. Lankytinos vietos Pafoso regione

Kipras – trečioji pagal dydį Viduržemio jūros sala. Tai sala, kurioje gausu lankytinų vietų. Nei vienas nesuklysime pasakęs, kad Kipras – muziejus po atviru dangumi. Ir net nereikia apvažiuoti visos salos, kad tuo įsitikintume. Štai kad ir Pafose ir jo regione yra nemažai istorinių objektų, kuriuos tikrai verta aplankyti.

„Afroditės vonios“/„Baths of Aphrodite“ – Akamas

Tai išskirtinio grožio vieta, kuri yra netoli buvusio uosto Latsi, Akamas pusiasalyje. Vandens baseinas apsuptas nuostabios gamtos, o šalia urvas, kuriame, pasak mitologijos, besimaudydama deivė Afroditė pamatė Adonį, sustojusį medžioklės metu atsigerti. Gerdamas jis pamatė Afroditę ir ją pamilo.

Akamas pusiasalyje negyvena žmonės.  Jis unikalus savo eko-sistema, čia auga daugiau nei 500 rūšių augalų, gausu tarpeklių ir uolų. Teritorija tinkama žygiams pėsčiomis, pasivažinėjimams dviračiu, nardymui ir maudymuisi krištolinio skaidrumo vandenyje.

Saranta Kolones pilies griuvėsiai/Saranta Kolones Castle

Bizantiška pilis, žinoma kaip Saranta Kolones. Manoma, kad pilis buvo pastatyta XII amžiaus pabaigoje, norint nuo arabų antpuolių apsaugoti uostą ir Pafoso miestą. Pilį supo trijų metrų storio siena su aštuoniais bokštais ir griovys. Ji buvo sugriauta žemės drebėjimo, tačiau 1223 metais vėl atstatyta. Šiuo metu galima apžiūrėti pilies liekanas.

Karalių kapavietės/Tombs of the Kings

Šios kapavietės įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Tai viena unikaliausių archeologinių vietovių Kipro saloje. Įspūdingos požeminės kapavietės datuojamos IVa. prieš Kr.

Amfiteatras/Ancient Odeon

Amfiteatras buvo pastatytas II a. iš tašytų kalkakmenio blokų. Jis naudojamas iki šių dienų. Vasaros laikotarpiu jame rengiami koncertai ir spektakliai.

Asklepijo šventykla/The Asklepieion

Šventovė buvo skirta medicinos dievui Asklepijui, tačiau joje buvo įsikūrę ir slaugos namai. Šią šventovę sudaro kelių didelių pastatų kompleksas su keletu kambarių ir kvadrato formos kiemu.

Agora/The Agora

Agora buvo pastatyta II amžiuje. Tai kvadrato formos (95×95 m), grįsta akmenimis vieta su fontanu centre, iš trijų pusių apstatyta portikais. Senovėje Agora buvo prekybos ir politikos centras.

Pafoso mozaikos/Paphos mosaics

Šios mozaikos vienos geriausiai išsilaikiusių Viduržemio jūros rytinėje dalyje. Tai didikų vilų mozaikinės grindys, sukurtos III – V a., vaizduojančios senovės Graikijos mitologiją. Mozaikos atrastos atsitiktinai 1962 m. vienam ūkininkui beariant laukus. Iš viso buvo atrastos penkių vilų grindų mozaikos: Dioniso vilos (The House of Dionysos), Tesėjo vilos (The House of Theseus), Ajono vilos (The House of Aion), Orfėjaus vilos (The House of Orpheus), Keturių metų laikų vilos (The House of Four Seasons) mozaikos.

Pafoso Viduramžių tvirtovė/Pafos Medieval Fort

Pilis buvo pastatyta frankų okupacijos metu, XIII amžiuje, vietoj bizantiškos Saranta Kolones pilies. Tvirtovė turi tik vieną įėjimą rytų pusėje ir labai mažus langus. Pagrindinė tvirtovės dalis – didelis, keturkampis bokštas, turintis vidinį kiemą.

Afroditės uolos/Petra tou Romiou – Rock of Aphrodite

Petra tou Romiou – įdomiai susiformavusios didžiulės uolos, esančios 25 km į rytus nuo Pafoso miesto. Pagal graikų mitologiją ši vieta yra Afroditės (grožio ir meilės deivės), atsiradusios iš jūros putos, gimimo vieta. Vieni mano, kad apiplaukus aplink uolą, žmonės tampa vaisingi, kiti mano, jog tai atneša laimę ar net jaunina.

Krikščioniškosios bazilikos/Christian Basilicas at Pegeia  

Ankstyvuoju Bizantijos laikotarpiu buvo pastatyta daugybė bazilikų Kipre. Iki šių dienų išliko tik dviejų bazilikų pėdsakai: Panagia Chrysopolitissa ir Panayia Limeniotissa.

Panayia Limeniotissa bazilika stovi netoli Pafoso uosto. Ji pastatyta V amžiuje.

Panagia Chrysopolitissa yra rytinėje miesto dalyje. Pastatyta IV a. ir sugriauta VII a. arabų antpuolių metu. XIII a. ji buvo atstatyta ant senosios griuvėsių. Iki šių dienų išliko bazilikos mozaikinės grindys. Bazilikoje buvo 7 altoriai, vėliau jų sumažinta iki 5. Šalia jos stovi viduramžių bažnyčia Agia Kyriaki.

Dar trys bazilikos atkastos 15 km nuo miesto.

Pafoso antikinis teatras/Ancient theatre in Pafos 

Pafoso teatras stovi vakarinėje Kipro dalyje. Manoma, kad teatras pastatytas paskutiniais 4 a. metais. Pastato architektūra turi bruožų, būdingų Aleksandrijos miesto teatrui. Viena pastato dalis pastatyta ant kalvos, kita – ant dirbtinio žemės pylimo ir akmenų.

Agios Georgios archeologinė vieta/Agios Georgios Pegeia Archaeological Site

Agios Goergios archeologinė vieta yra Pafoso regione, Kipro vakarinėje dalyje. Garsi ir lankoma vieta tarp piligrimų. Šioje vietoje, 1950-ųjų metų pradžioje,  buvo iškastos VI a. statytos trys krikščionių bazilikos ir pirtys. Piligrimų susitikimo vieta yra tarp bazilikų ir nekropolio, kur yra nedidelė koplyčia, statyta XIII-XIV a. ir pavadinta taip pat Agios Georgios pavadinimu.

Agios Neofytos vienuolynas/Agios Neofytos Monastery

Vienuolynas buvo įkurtas XII a. pabaigoje atsiskyrėlio Kipro rašytojo Neofylos. Jame yra vienos geriausiai išsilaikiusių XII-XV a. freskos, o vienuolyno bažnyčioje  – XVI a. ikonos.

Frankų pirtys/Frankish Baths

Pirtis rasite netoli rytinės senosios Pafoso miesto sienos. Jos buvo pastatytos XIV-XV amžiaus pradžioje. Šių pirčių kompleksas yra vienas iš nedaugelio frankų pastatų išlikusių iki šių dienų Pafoso mieste.

Panagia tou Sinti vienuolynas/Panagia tou Sinti Monastery

Šis apleistas vienuolynas įsikūręs prie Xeros upės krantų. XVI a. centrinė bažnyčios dalis yra geros būklės ir laikoma vienu iš svarbiausių Venecijos laikotarpio pastatų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.