Lankytinos vietos Atėnuose (I dalis)

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos Atėnuose Atėnai – didžiausias miestas Graikijoje ir šalies sostinė. Miestas įkurtas Atikos lygumoje. Iš trijų pusių Atėnus supa kalnų grandinės, iš ketvirtosios – krantus skalauja jūra. Tai miestas traukiantis milijonus turistų iš įvairių pasaulio kampelių. Juos vilioja jūra, žavūs kalnai, istorija, daugybė lankytinų vietų, kurias stengėmės išsamiai aprašyti.

Lankytinos vietos Atėnuose:

Atėnų akropolis

Akropolis – vienas iš labiausiai žinomų lankytinų vietų pasaulyje, pastatytas V a. pr. Kr., ant 156 metrų aukščio kalvos. Tačiau archeologinių kasinėjimų metu nustatyta, kad šioje vietoje gyventa jau neolito amžiuje, maždaug prieš šešis tūkstančius metų. Žodis „akropolis“ reiškia „aukščiausią tašką“. Dauguma Graikijos miestų turėjo savo Akropolį – tvirtovę, kuri apsaugodavo nuo užpuolikų. Ne išimtis ir Atėnų akropolis, pastatytas ant plynaukštės, nuo kurios nebuvo sunku gintis puolant priešams. Čia atėniečiai pastatė nuostabaus grožio šventyklų, dauguma jų skirtos miesto globėjai deivei Atėnei. Akropolyje pamatysite propilėjus – didžiausius Akropolio vartus, Partenoną – šventyklą, kurioje buvo saugoma Atėnės Partenės 12 metrų aukščio statula, Atėnės Nikės šventyklą, pastatytą pažymėti atėniečių pergalei prieš persus, Erchtėjoną – šventyklą, skirtą Atėnei Poliadei ir Erechtėjui-Poseidonui, Akropolio muziejų bei kitus statinius. Ši vieta 1854 m. paskelbta archeologiniu paminklu, 1975 m. prasidėjo statinių rekonstrukcija.

Partenonas

Šventykla, skirta Atėnės Partenės garbei už atėniečių ir graikų išgelbėjimą per paskutinį karą su persais. Partenonas pastatytas Atėnų akropolyje tarp 447-428 m. pr. Kr. Tai vienas žymiausių išlikusių Senovės Graikijos pastatų ir vienas didžiausių pasaulio kultūrinių paminklų. Prieš šį statinį stovėjo Senasis Partenonas, kuris sugriautas Atėnus užėmus persams. Joje saugota ir garbinta 12 metrų aukščio iš aukso ir dramblio kaulo pagaminta Atėnės statula. Ji buvo vaizduojama kaip karo deivė su šalmu ant galvos, kairėje rankoje laikanti skydą, dešinėje – sparnuotą Nikės statulą. Deja, originali statula prarasta, tačiau reprodukciją galima išvysti Nešvilyje, Tenesio valstijoje, JAV.

Partenonas

Senovės Agora

Senovės Agora antikos laikais buvo visuomeninio gyvenimo, religinis, politinis bei prekybos centras Atėnų širdyje. Tai kasdieninės veiklos centras, į kurį gyventojai ateidavo apsipirkti, pasiklausyti vykstančių koncertų ar tiesiog pabendrauti. XX amžiuje vykusių archeologinių kasinėjimų metu rasta daug šventyklų, altorių mokyklų, sporto kompleksų pastatų ir net koncertų salės griuvėsiai. Šiuo metu svarbiausiais pastatais Agoroje laikomi – Atalo stoja, kažkada buvęs prekybos centras, atstatytas 1950 metais. Dabar jame įsikūręs muziejus, eksponuojantis šioje vietoje rastus radinius; Hefaistėjonas – geriausiai išsilaikiusi šventykla Graikijoje, statyta 449-440 m. pr. Kr. Agora primena didelį parką, kurio teritorijoje daugybė senovinių pastatų griuvėsių.

Senovės Agoros muziejus

Statinys, kuriame šiuo metu įsikūręs Senosios Agoros muziejus pastatytas 150 m. pr. Kr. Pergamo karaliaus Atalio II (Attalus II) paliepimu. 116,5 metrų ilgio ir 19,5 metrų pločio dviejų aukštų pastatas buvo naudojamas kaip prekybos centras. Vėliau sunaikintas germanų genties. Tarp 1859 ir 1902 metų Graikijos archeologijos draugijos atliktų kasinėjimų metu buvo atrastos Atalo Stojos griuvėsių liekanos. 1950 metais ant išlikusių pamatų, naudojant senąsias medžiagas, pastatas atstatytas ir jame įkurtas Agoros muziejus, eksponuojantis įvairiausius radinius rastus per archeologinius kasinėjimus Senovės Agoroje. Lankytojams suteikiama unikali proga pažvelgti į tuometį kasdieninį atėniečių gyvenimą. Eksponuojamos rastos monetos, žaislai, virtuvės ir rašymo įrankiai, įvairiausios statulos, paminklai.

Adresas: 24 Adrianou St., 10555 Athens

Metro stotelė: Thissio (3)

Nacionalinis archeologijos muziejus

Nacionalinis archeologijos muziejus yra didžiausias ir svarbiausias iš visų esančių Graikijoje. Jame eksponuojama išskirtinė kolekcija, kurią sudaro radiniai, rasti tarp neolito amžiaus ir vėlyvosios Antikos laikų. Muziejus įkurtas XIX amžiaus pabaigoje, neoklasikinio stiliaus pastate, kurį suprojektavo Ludwig Lange ir Panagiotis Kalkos. Lankytojams muziejus duris atvėrė 1891 metais. Kiekvienas pastato aukštas užima net 800 kv. m. plotą. Iš viso muziejuje yra penkios nuolatinės kolekcijos: priešistorinių radinių, skulptūrų, vazų ir nedidelių radinių, metalurgijos ir vienintelė Graikijoje – Egipto ir Artimųjų Rytų senovės kolekcija. Pirmame aukšte didžiąją muziejaus dalį užima skulptūros ir priešistorinių laikų lobiai, antrame – didžiąją dalį užima vazų kolekcija.

Adresas: 44 Patission Street, Athens 10682

Darbo laikas: I 13:30-20:00, II-VII 09:00-16:00

Metro stotelė: Omonoia (1,2), Victoria (1)

Tinklalapis: http://www.namuseum.gr

Dzeuso šventykla

Dzeuso Olimpiečio šventykla buvo didžiausia šventykla visoje Graikijoje, didesnė net už Partenoną. Statybos darbai pradėti VI a. prieš Kr., tačiau baigti tik II-jame mūsų eros amžiuje. 132 metais antrojo vizito į Atėnus metu, Romos imperatorius Publijus Elijus Trajanas Adrianas nusprendė užbaigti šventyklos statybas ir ją paskirti Olimpiečiui Dzeusui. Iš viso statybos darbai užtruko net 638 metus! Šiandien yra išlikę tik 15 iš 104 masyvių, 17 metrų aukščio, kolonų. Šventyklos griuvėsiai stūkso apie 500 metrų į pietryčius nuo Akropolio ir maždaug 700 metrų į pietus nuo Syntagma aikštės.

Dzeuso šventykla

Romėnų Agora ir Vėjų bokštas

I a. pr. Kr. Atėnams tapus Romos imperijos dalimi, Senoji Agora – virto nepraktiška komercinei veiklai, todėl romėnai pastatė naują forumą, žinomą, kaip Romėnų Agora arba Cezario ir Augusto Agora. Ši Agora yra mažesnė nei Senovės Agora – 112 metrų ilgio. Ją sudarė didelės atviros erdvės, iš visų keturių pusių apsuptos kolonomis, o viduryje buvo parduotuvės. Prekybos centras turėjo du įėjimus: vakarinėje pusėje yra 11 a. pr. Kr. pastatyti vartai, kurių liekanos išlikę iki šių dienų, rytiniai vartai praktiškai neišlikę. Pats įdomiausias statinys, esantis šiek tiek į rytus nuo Romėnų Agoros – aštuoniakampis 12 metrų aukščio bokštas, vadinamas – Vėjų bokštu. Tai saulės, vandens laikrodis ir vėjarodis.

Parlamento rūmai

Parlamento rūmai, esantys Syntagma aikštėje, pastatyti XIX amžiuje – tarp 1836 ir 1842 metų. Iš pradžių jie buvo statomi kaip Karališkieji rūmai karaliui Otui I, tačiau 1929 metais panaikinus monarchiją netrukus pastate įsikūrė parlamentas. Pastato architektas buvo vokietis Friedrich von Gärtner, kuris suprojektavo nuostabų pastatą su neoklasikinio stiliaus fasadu. Prieš parlamentą yra nežinomo kareivio kapas, kurį nuolatos saugo prezidento sargyba, vilkinti tradicinę uniformą. Kiekvieną dieną sargybos pasikeitimas atrodo lyg mini spektaklis, kurio pasižiūrėti suplūsta minios turistų.

Adresas: Syntagma aikštė

Metro stotelė: Syntagma (2, 3)

Monastiraki aikštė, Monastiraki bažnyčia

Viena iš patraukliausių aikščių Atėnuose. Šimtmečius Monastiraki buvo miesto komercinis centras. O dar ankščiau šioje vietoje stovėjo vienas didžiausių vienuolynų Atėnuose, tačiau XIX amžiuje archeologinių kasinėjimų metu jis buvo nugriautas. Išliko tik bažnyčia, ironiškai pavadinta „Monastiraki“ (liet. mažai vienuolyno). Ši bažnyčia buvo pastatyta XVII a. vietoje senesnės, X a. pastatytos, bažnyčios. Monastiraki bažnyčia gali pasigirti gausiai dekoruotu interjeru. 2007 metais ji buvo atrestauruota. Daugumai turistų Monastiraki aikštė yra pradinis taškas norint aplankyti blusų turgų, kuris vyksta kartą į savaitę – sekmadieniais. Aplink aikštę yra daug gražių gatvelių, kuriose prekiaujama suvenyrais.

Herodo Atiko Odeonas

Odeonas – didelis teatras, pastatytas II-jame mūsų eros amžiuje, pietiniame Akropolio šlaite. Jį statė turtingas graikų aristokratas ir Romos senatorius Herodas Atikas. Kai kurie sako, kad jis nužudė savo žmoną, o norėdamas išpirkti kaltę pastatė šią koncertų salę. Joje buvo trisdešimt dvi sėdimųjų vietų eilės, kuriose susėsdavo 5000 žmonių. Pastatas buvo sunaikintas 267 metais Herulų – germanų klajoklių genties. 1950 metais prasidėjo Odeono rekonstrukcijos darbai ir pastatas dalinai atstatytas. Šiandien šis statinys ir toliau naudojamas, ypač vasaros metu. Jame vyksta spektakliai, koncertai, įskaitant ir kasmetinį Atėnų festivalį.

Herodo Atiko Odeonas

Nacionalinis sodas

Nacionalinis sodas – žalioji oazė pačioje Atėnų širdyje. Sodas yra labai populiarus tarp atėniečių, ypač savaitgaliais, kurie čia atvyksta su šeimomis ir vaikais pabūti žalumos ir ramybės apsuptyje. Net 16 hektarų sodas iš pradžių kurtas kaip privati Karalių rūmų teritorija (dabar Parlamento rūmai), kurioje karališkosios šeimos atstovai galėjo lankytis nuo 1836 metų. Vos po trejų metų, karaliaus Oto žmona karalienė Amalija nusprendė visiškai pertvarkyti sodą. Šį reikalą patikėjo sodininkui Friedrich Schmidt, kuriam buvo įsakyta rasti įvairių egzotinių sodinukų iš viso pasaulio. Sodas su 15000 vietinių ir subtropinių augalų rūšių buvo užbaigtas po 10 metų – 1849 metais. Po monarchijos panaikinimo, 1923 metais sodas atvertas visuomenei bei pervadintas į Nacionalinį sodą. Šią miesto dalį puošia statulos, gėlynai, yra iš Antikos laikų išlikusių griuvėsių, įrengtas ančių ir vėžlių tvenkinys, nedidelis zoologijos sodas, vaikų žaidimo aikštelė. Galima apsilankyti nedideliame botanikos muziejuje arba laiką leisti parko kavinukėje.

Adresas: Leoforos Vasilissis Amalias, Athina

Metro stotelė: Syntagma (2, 3)

Akropolio muziejus

Muziejus įkurtas moderniame pastate, Akropolio papėdėje. Tačiau iki 2007 metų visi eksponatai buvo eksponuojami Akropolio viršuje buvusiame mažame pastate, kuris visuomenei duris atvėrė dar 1878 metais. Pastatas tapo per mažas, kad jame galėtų tilpti visi eksponatai ir tūkstančiai lankytojų, todėl nuspręsta statyti naują pastatą, kuris atidarytas 2009 metais. Akropolio kolekcija susideda iš skulptūrų, kurios rastos Akropolyje. Lankytojai pradeda pažintį su eksponatais eidami ant plačios rampos, simbolizuojančios kilimą ant Akropolio kalno. Abiejose rampos pusėse eksponuojami objektai, kurie buvo naudojami kasdieniniame gyvenime bei skulptūros, rastos šventojo kalno papėdėje. Kitoje galerijoje rodomos archajiškos vyrų ir moterų statulos, datuojamos 5-6 a. pr. Kr. Garsiausia skulptūra muziejuje – Moschophoros, išraižyta 570 metais pr. m. erą. Tai vyras ant pečių nešantis veršį, kurį planuoja paaukoti. Galerijos viduryje yra berniuko skulptūra, simbolizuojanti perėjimą iš archajiško meno į klasikinį.

Adresas: 15 Dionysiou Areopagitou, Athens 117 42

Darbo laikas: II-IV, VI-VII 08:00 – 20:00, V 08:00-22:00

Metro stotelė: Acropolis (2)

Tinklalapis: http://www.theacropolismuseum.gr

Universitetas

Universiteto pastatas puikus neoklasikinio stiliaus pavyzdys, pastatytas 1834 m. Atėnams tapus sostine. Tai vienas iš trijų neoklasikinio stiliaus pastatų, vadinamų Atėnų trilogija, kurią sudaro – akademija, universitetas ir nacionalinė biblioteka. Universitetas yra seniausias ir didžiausias iš visų trijų. Statybos pradėtos 1839 metais, tačiau dėl finansinių sunkumų darbai buvo vilkinami, todėl pastatas baigtas statyti tik po 25 metų – 1839-iais. Pastato vidus puoštas freskomis, o fasadas skulptūromis. Priešais universitetą yra keturios šiuolaikinei Graikijai nusipelniusių žmonių statulos: revoliucionierių rašytojų Rigas Feraios ir Gregorius V, žuvuvių per nepriklausomybės karą, rašytojo Adamantios Korais – kurio demokratinės idėjos įkvėpė graikų revoliucionierius ir pirmojo nepriklausomos Graikijos vadovo Ioannis Kapodistrias statula.

Adresas: Eleftheriou Venizelou, Athina, Greece

Metro stotelė: Panepistimiou (2)

Lykavittos kalva

Aukščiausia vieta Atėnuose, esanti 277 metrai virš jūros lygio. Užlipus ant šios kalkakmenio kalvos atsiveria nepakartojama miesto panorama. Kalvos pavadinimo reikšmė iki šiol nėra aiški. Pasak legendos čia gyveno vilkai, todėl ir pavadinimas gali reikšti „kalnų vilkai“. Iki XX amžiaus pradžios viršūnė buvo skurdi, tačiau vėliau apsodinta medžiais. Ant pačios kalvos viršaus yra pastatyta baltos spalvos koplyčia. Pastatas kaip orientyras – matomas iš tolo. Stačiatikių koplyčia skirta Šventam Jurgiui pastatyta XIX amžiuje ant senesnės bizantiškos bažnyčios pamatų. Į šiaurės rytus nuo koplyčios, šalia automobilių stovėjimo aikštelės yra amfiteatras, talpinantis 4000 žiūrovų. Vasaros laikotarpiu jame vyksta spektakliai, koncertai. Paprasčiausias būdas pasiekti kalno viršūnę – naudotis funikulieriumi.

Lykavittos kalva

 

 

Taip pat skaitykite:

Lankytinos vietos Atėnuose (II dalis)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.