Lankytinos vietos Kaljaryje, Sardinijoje

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos Kaljaryje, Sardinijoje

Kaljaris – senovinis miestas, turintis turtingą istorinę praeitį, prasidėjusią VII a. pr. Kr. Nuo to laiko miestas matė kelių civilizacijų likimus. Kaljarį pirmieji įkūrė finikiniečiai ir pavadino Karalio miestu, tačiau vėliau, apie 238 m. pr. m. e., miestas, kaip ir visa Sardinija, atiteko Romos imperijai.

Per Antrąjį pasaulinį karą miestas smarkiai subombarduotas sąjungininkų. Vokiečių armija užėmė visą salą, tačiau norėdami sustiprinti savo pozicijas žemyne, greitai atsitraukė. Po karo Kaljaris sparčiai pradėjo augti.

Miestas yra svarbus regiono kultūros, švietimo, politikos ir meno centras, žinomas dėl savo secesinės architektūros ir kelių svarbių paminklų. Be to Kaljaris – Sardinijos ekonomikos ir pramonės centras, turintis vieną didžiausių Viduržemio jūros uostų bei tarptautinį oro uostą.

Štai keletas lankytinų vietų Kaljaryje:

Romėnų amfiteatras/Roman Amphitheatre

Romėnų amfiteatras Kaljaryje yra svarbiausias iš antikos laikų išlikęs paminklas Sardinijoje, statytas maždaug 2-ajame mūsų eros amžiuje. Tuomet amfiteatre tilpo daugiau nei 10 000 žiūrovų. Viena dalis statinio išskaptuota uoloje, o likusi – įskaitant 20 metrų aukščio fasadą, pastatyta naudojant kalkakmenį. Amfiteatro terasos buvo suskirstytos į tris skirtingas eiles, kad skirtingo socialinio sluoksnio žiūrovai negalėtų sėdėti vienas šalia kito. Susirinkusieji galėjo stebėti kovas tarp gladiatorių, žmonių ir gyvūnų, kurie buvo laikomi narvuose, skirtingose arenos pusėse. Taip pat šioje vietoje buvo atliekamos egzekucijos. Po 1980 metų įvykusių restauravimo darbų, amfiteatre iki šių dienų vyksta koncertai ir kiti renginiai.

Adrsas: Viale Fra’ Ignazio, Cagliari, Sardinia – Italy

Tinklalapis: http://www.anfiteatroromano.it/

Tuvixeddu kapavietė/Tuvixeddu Necropolis

Išvertus į lietuvių kalbą „Tuvixeddu“ reiškia „kalnas su nedidelėmis skylutėmis“. Sardiniečių dialektu „tuvu“ reiškia „tuštuma“. Ši keleto tūkstančių finikiniečių-kartaginiečių kapavietė, datuojama tarp VI ir III amžiaus pr. Kr., yra viena iš didžiausių istorinių vietų Viduržemio jūros regione. Archeologinių kasinėjimų metu, akropolyje buvo rasta ginklų, monetų, auksinių ir sidabrinių pakabučių, amuletų, įvairių statulėlių, karolių, žibalinių lempų, kvepalų buteliukų, taurelių. Šie kapai iškasti kalkakmenio uolose, jų gylis siekia maždaug 2,4-3,3 m. Tuvixeddu kalno šlaite taip pat galima apžiūrėti romėnų akropolį.

Adresas: Viale Sant’Avendrace, Cagliari, Sardinia 09122 – Italy

Gynybinis bokštas/S. Pancrazio Tower

Bokštą suprojektavo sardiniečių architektas Giovanni Capula. Kaljario panoramoje šis statinys dominuoja nuo 1305 metų. Pagrindinis miesto bokštas, pastatytas iš balto kalkakmenio, labai panašus į 1307 metais pastatytą „Dramblio bokštą“. Pagrindinė statinio paskirtis – gynybinė: bokštas buvo skirtas apsaugoti šiaurinį įėjimą į Castello (šiuo metu tai Kaljario senamiestis). Vėliau bokštas buvo naudojamas kaip sandėlys, gyvenamoji patalpa, XIX a. pab. – kaip kalėjimas. Nuo pat pastatymo bokštas turėjo tik tris sienas. Sardinijoje dominuojant aragoniečiams ir ispanams pastatyta ketvirta siena, tačiau XX a. pr. po restauravimo darbų ji nugriauta.

Adresas: Piazza Indipendenza, Cagliari, Sardinia – Italy

Vipera grotos/Viper’s Cave

Vipera grotos – romėno Lucius Cassius Philip pastatytas mauzoliejus, skirtas jo žmonai Atilia Pomptilla. II amžiaus statinys iš išorės papuoštas dviem kolonom ir portiku, o viduje turi dvi laidojimo kameras. Uolose įrengta kapavietė byloja apie šių dviejų sutuoktinių ištrėmimą į Sardinijos salą ir jų tragišką likimą. 1822 m. šiam paminklui dėl tiesiamų kelių buvo iškilusi sunaikinimo grėsmė. Mokslininko Alberto Della Marmora dėka, mauzoliejus stovi iki šių dienų.

Adresas: Viale Sant’Avendrace, Cagliari, Sardinia 09122 – Italy

Dramblio bokštas/Elephant Tower

38 metrų aukščio bokštas pastatytas 1307 metais gynybiniais tikslais. Kartu su kitais dviem bokštais buvo siekiama apsaugoti vieną pagrindinių įėjimų į miestą. Pavadinimą statinys gavo nuo marmurinio dramblio, pritvirtinto prie vieno iš bokšto kampų. Šis bokštas nuo pat pastatymo atliko ne tik gynybinį vaidmenį, XIX amžiuje jis buvo paverstas į politinių kalinių kalėjimą.

Adresas: Piazza San Giuseppe – viale Università, Cagliari, Sardinia 09124

Nacionalinis archeologijos muziejus/National Archaeological Museum

Nacionalinis archeologijos muziejus yra sukaupęs gana didelę kolekciją eksponatų, kurie datuojami nuo priešistorės iki viduramžių. Į muziejų eksponatai atkeliavo iš įvairių Sardinijos archeologinių vietų, kurias turbūt aplankysite savo atostogų metu. Nemaža dalis radinių yra gerai išsilaikę. Muziejuje galima apžiūrėti eksponatus iš keramikos, stiklo, juvelyrinius dirbinius iš bronzos, vario, aukso, įvairias statulėles ir t.t.

Adresas: Piazza Arsenale, Cittadella dei Musei, Cagliari, Sardinia

Botanikos sodas/Botanical garden

Kaljario botanikos sodas atidarytas 1866 metais. Po 35 metų sode jau buvo 430 rūšių augalų. Nors Antrojo pasaulinio karo metu teritorija nusiaubta, tačiau po jo sodas atkurtas. Šiandien botanikos sodas gali didžiuotis sukaupęs 2000 augalų rūšių. Teritorija yra suskirstyta į tris dalis: Viduržemio jūros, sukulentiniai ir tropiniai augalai. Auga 600 medžių ir 550 įvairių krūmų. Ypatingas dėmesys skiriamas palmėms, kurių kolekcija užima net 4000 kv. m. plotą. Archeologinių tyrinėjimų metu nustatyta, kad ši salos dalis, kurioje įkurtas botanikos sodas buvo naudojama dar romėnų laikais – jame galima rasti keletą archeologinių liekanų, pavyzdžiui, kaldariumą – romėnų karšto vandens maudyklą.

Adresas: Viale S. Ignazio da Laconi, 11 Cagliari, Sardinia – Italy

Gamtos parkas/Molentargius Natural Park

Molentargius gamtos parkas unikalus tuo, jog įkurtas pelkingoje vietoje, esančioje Kaljario mieste. Šiame parke yra tiek gėlo, tiek druskingo vandens telkinių, išsiskiriančių savo spalva, kuri kinta priklausomai nuo vandenyje esančių mineralų ir pačios druskos koncentracijos. Gilioje senovėje iš šių telkinių buvo išgaunama druska. Pagal Ramsaro konvenciją, dėl unikalios ekosistemos bei jame gyvenančių retų paukščių rūšių, 1977 m. parkas pripažintas tarptautinės svarbos objektu. Šis parkas vienintelis pasaulyje, kuriame gyvena tokios didelės raudonojų flamingų kolonijos.

Kaljario turgus/San Benedetto market

1957 metais atidarytas turgus Kaljaryje, laikomas viena didžiausių tokio pobūdžio prekyviečių Europoje. Turgaus pastatas turi du aukštus, o bendras plotas užima net 8000 kv. m. Pirmame aukšte yra žuvies skyrius, antrame prekiaujama vaisiais, daržovėmis, mėsa ir kitais maisto produktais. Turgus pilnas gyvybės, spalvų, stiprių kvapų, į jį plūsta ne tik vietiniai, tačiau ir turistai, atkeliavę iš įvairių pasaulio kampelių. Turgus nedirba tik vieną dieną per savaitę – sekmadieniais. Darbo laikas nuo 7 iki 14 valandos.

Adresas: Via Francesco Cocco Ortu, 50, 09100 Cagliari

Miesto parkas ir Moderniojo meno galerija/Public garden and Communal Gallery of Modern Art

Parko įrengimas pradėtas 1819 m., o baigtas po dešimties metų – 1829 m. Tai vienas gražiausių ir populiariausių parkų Kaljario mieste. Jame yra įkurtas moderniojo meno muziejus, kuriame eksponuojami Sardinijos menininkų darbai nuo 1900 iki 1970 metų. Galerija buvo pastatyta 1700 metais ir visiškai atstatyta pulkininko Carlo Boyl 1828 metais. Be paveikslų ir skulptūrų kolekcijų, pastate taip pat veikia miesto biblioteka ir istorijos archyvas.

Adresas: Viale Regina Elena, Cagliari, Sardinia – Italy

Dievo motinos bazilika/Basilica of Our Lady Bonaria

Dievo Motinos bazilika yra Romos katalikų šventovė Švenčiausiajai Mergelei Marijai, pastatyta ant to paties pavadinimo kalvos, šalia Mercedari vienuolyno. Bazilika yra dalis pastatų komplekso. Nuo 1335 m. statinius administravo religinis ordinas. 1943 m. bazilika stipriai nukentėjo nuo sąjungininkų bombardavimo. Freskos, kaip ir daugelis kitų vertybių buvo visiškai sunaikintos. Lėtai vykdomi rekonstrukcijos darbai užbaigti tik 1998 m. Bazilikos viduje, netoli įėjimo, eksponuojamos nuotraukos prieš ir po rekonstrukcijos, taip pat įvairūs bažnytiniai raštai.

Adresas: Viale Bonaria, 2 Cagliari, Sardinia 09125 – Italy

Šv. Mykolo pilis/Castle of St. Michele

Šv. Mykolo pilis yra šiaurės vakarinėje miesto dalyje ant kalvos, nuo kurios atsiveria gražūs panoraminiai vaizdai. Pilies pavadinimas kilo nuo Bizantijos laikais pastatytos mažos Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios. Pilis pastatyta XIV a. aragoniečių užkariautojų, siekiant įtvirtinti savo pozicijas regione ir apsisaugoti nuo antpuolių iš šiaurės. Pilis atliko svarbią gynybinę funkciją bei buvo apsupta sienos. Šiuo metu, šalia pilies įkurtas parkas, kuriame galima leisti laisvalaikį bei pasivaikščioti, o pati pilis naudojama laikinoms parodoms ir kitiems renginiams organizuoti. Nepaisant įvairių pilies rekonstrukcijų, įvykusių amžių bėgyje, iki šių dienų išliko trys originalūs bokštai.

Adresas: Colle di San Michele, Cagliari, Sardinia – Italy

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.