Lankytinos vietos Maltoje. Gozo sala

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos Maltoje. Gozo sala

Gozo sala – antra pagal dydį Maltos salyno sala, kuri dar su septyniomis salomis sudaro Maltos Respubliką. Manoma, kad pirmieji gyventojai atsikraustė iš Sicilijos dar 5 tūkstantmetyje pr. m. e. Nors pati sala nėra didelė, tačiau joje pamatyti tikrai yra ką.

Iš Maltos nusigauti iki Gozo salos – nesudėtinga. Ją iš Maltos Cirkewwa uosto galite pasiekti keltais, kurie plaukia maždaug kas pusvalandį, gal kiek rečiau žiemos sezonu. Persikėlus, dažnai į salos sostinę – Viktoriją važiuoja viešojo transporto autobusai. Na, o iš sostinės autobusų stoties tikrai greitai ir nesudėtingai pasieksite visas lankytinas vietas Gozo saloje. Tiesa, joje galioja kiti viešojo transporto bilietai nei Maltoje.

Taigi, pateikiame lankytinų vietų sąrašą Gozo saloje.

Xerri’s urvas/Xerri’s Grotto

Šį urvą rasite Xagħr mieste. Tai natūraliai, maždaug 9 m po žeme, susiformavęs urvas, lankytojus stebinantis įspūdingo grožio stalagmitais ir stalaktitais. Norint patekti į urvą, reikės leistis spiralės formos laiptais. Xerri’s urvas atrastas 1923-1924 m. po gyvenamuoju namu. Dalis kasinėjimų buvo atliekami Antrojo pasaulinio karo metu, kada patys namo šeimininkai urvą naudojo kaip slėptuvę nuo oro atakų.

Adresas: Triq L-Għar ta’Xerri (Xerri’s Grotto Street), Xaghra, Gozo

Darbo laikas: I-VI 9.00-18.00

Džgantija šventyklos/Ggantija

Gozo saloje esanti milžiniška, iš didelių akmenų, sudaryta monumentinė konstrukcija, pastatyta maždaug 5500 m. pr. Kr. 1980 m. buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Maltiečių kalba „Ggantija“ reiškia „priklausanti milžinams“. Tikintys legendomis mano, kad šventyklas pastatė Gozo saloje gyvenę milžinai. Manoma, kad šios šventyklos buvo Motinos Deivės vaisingumo kulto vieta. Jose buvo rasta daug įvairių skulptūrų, didesnių ir mažesnių statulėlių.

Adresas: Temples Street, Xaghra, Gozo

Darbo laikas: I-VII 9.00 – 17.00; paskutinis įėjimas 16.30

Džgantija šventyklos Gozo saloje

Džgantija šventyklos. UrkisTravel.lt nuotr.

Ta’Kola malūnas/Ta’Kola Windmill

Aplankę Ta’Kola malūną, sugrįšite į laikus, kada Gozo saloje klestėjo malūnininkų verslas ir vietinė prekyba. 1725 m. pastatytas malūnas pavadintas čia gyvenusio ir dirbusio malūnininko garbei. Iš dvylikos malūnų, kuriuos pastatė riteriai, išliko tik šis. 15 m aukščio statinys yra stačiakampio formos su apvaliu bokštu. Apsilankę muziejuje, išvysite gyvenamąsias patalpas, kuriose atkurti tradiciniai, tam laikmečiui būdingi, baldai ir daiktai.

Adresas: Temples Street, Xaghra, Gozo

Darbo laikas: I-VII 9.00 – 17.00; paskutinis įėjimas 16.30

„Žydrasis langas“/Azure Window

Azuro langas, kitaip dar vadinamas „Žydruoju langu“ (maltiečių kalba – Tieqa Zerqa) – natūraliai susiformavusi arka. Tai vienas populiariausių bei labiausiai fotografuojamų lankytinų objektų saloje. Arkos aukštis yra apie 50 metrų. Jūra aplink šią uolą yra labai gili ir tamsiai mėlyno atspalvio, būtent dėl to arka pavadinta „Žydruoju langu“. Šis gamtos sukurtas objektas per ateinančius kelis metus gali išnykti, nes įrodyta, jog arka trupa ir yra pavojingos būklės.

Adresas: Gozo sala, Dveira įlanka

Žydrasis langas Gozo saloje Malta

„Žydrasis langas“. UrkisTravel.lt nuotr.

Ta‘Pinu bazilika/Ta‘Pinu Sanctuary

Romos katalikų bažnyčia, esanti 700 metrų atstumu nuo Gharb kaimelio, vakarinėje Gozo salos dalyje. Tai neoromantinio stiliaus bazilika, kurios varpo bokštas yra net 61 metro aukščio. Į Ta‘Pnu baziliką žmonės plūsta iš viso pasaulio. Tikintys gali parašyti savo norą. Tam net yra atskira patalpa, kurioje pamatysite laiškus su jau išsipildžiusiais norais.

Adresas: Ta’ Pinu Road, Għarb GRB 1704, Gozo, Malta

Vidinė jūra/Inland Sea

Vidinė jūra Maltoje kartais vadinama – „Qawra“. Tai prieš milijonus metų natūraliai susiformavęs tunelis per kurį vanduo patenka į mažą, seklią įlankėlę. Esant ramiai jūrai, mažomis valtelėmis, maltiečių kalba vadinamomis „luzzijiet“, galima praplaukti per siaurą urvą link Viduržemio jūros. Pakrantė labai populiari nardytojų tarpe. Čia galima žvejoti ir maudytis. Kiek aukščiau, ant kalvos, stovi Šv. Onos koplytėlė, pastatyta 1963 metais ant senos bažnyčios pamatų.

Adresas: Gozo sala, Dveira įlanka

Vidinė jūra Gozo saloje Malta

Vidinė jūra. UrkisTravel.lt nuotr.

Ninus urvas/Ninu‘s Cave

Tai požeminis, privačiose valdose, esantis urvas, atrastas 1888 metais Xagħra kaimelyje. Jame galite pamatyti įvairių formų, dydžių bei spalvų stalaktitų ir stalagmitų. Ninus urvas yra maždaug 24 m ilgio ir 18 m pločio. Lankytojai į jį gali patekti tik su gidu. Beje, ne per toliausiai yra kitas, privačiose valdose, esantis urvas – Xerri’s Grotto.

Viktorijos miestas

Viktorija – Gozo salos sostinė, iš kurios pasieksite visas lankytinas vietas viešuoju transportu. Verta pasivaikščioti Viktorijos miesto gatvelėmis, apžiūrėti Šv. Jurgio bažnyčią, pastatytą tarp 1672 – 1678 m. Iš pradžių miestas buvo pavadintas Rabato vardu, tačiau 1897 m. karalienės Viktorijos garbei pakeistas į dabartinį.

Gozo sala Viktorijos miestas Malta

Viktorijos mieste esantis fontanas. UrkisTravel.lt nuotr.

Kalipsės ola/Calypso Caves

Visame pasaulyje ola žinoma kaip Kalipsės ola (Calypso), esanti netoli Xaghra kaimelio, visai šalia Ramlos paplūdimio. Pasak legendos, būtent šioje oloje gražioji nimfa Kalipsė septyniems metams įkalino garsųjį keliautoją Odisėją. Kalipsė pažadėjo padaryti Odisėją nemirtingu, jeigu šis liks su ja. Tačiau legendinis keliautojas nimfą atstūmė ir liko ištikimas savo žmonai Penelopei. Olos interjeras ir eksterjeras nėra toks įspūdingas, kaip galima tikėtis. Bet mintis, kad žmogus stovi galimai vienoje iš seniausių ir žinomiausių istorinių vietų pasaulyje – tikrai jaudina. Beje, iš šios vietos atsiveria nuostabūs vaizdai į  pakrantę ir jūrą.

Citadelė

Gynybinis miestas, esantis Gozo salos sostinės Viktorijos širdyje. Pirmi įtvirtinimai atsirado dar bronzos amžiuje, maždaug apie 1500 pr. Kr. Vėliau finikiečiai iki Romos imperijos laikų vykdė Citadelės plėtrą. Salos gyventojai iki XVIII a. šią vietą naudojo tik kaip tvirtovę nuo užpuolimų. Citadelė pastatyta aukščiausioje salos vietoje, todėl nuo jos atsiveria visa Gozo panorama. Čia ne tik pasivaikščiosite siauromis istorinėmis gatvelėmis, bet ir galėsite užsukti į archeologijos, folkloro, gamtos mokslų muziejus, apsilankyti senajame kalėjime.

Gozo sala Viktorijos miestas

Nuo Citadelės atsiverianti salos panorama. UrkisTravel.lt nuotr.

Grybo uola/Fungus Rock

Grybo uolą rasite Dveira įlankoje, netoli „Žydrojo lango“ ir Vidinės jūros. Tai maždaug 60 m aukščio maža salelė. Uolos pavadinimas kilo dėl joje augusio augalo – Fucus coccineus melitensis, kurį atrado Maltos Ordino generolas. Jis manė, kad šis dvokiantis augalas turi gydomųjų savybių, tačiau tik po kurio laiko paaiškėjo, jog tai buvo tik paprastas augalas.

Adresas: Gozo sala, Dveira įlanka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.