Stambulo įžymybės: Mėlynoji mečetė

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Stambulo įžymybės: Mėlynoji mečetė Mėlynoji mečetė, žinoma Sultono Ahmedo pavadinimu – istorinis statinys Stambulo mieste. Tai vienas lankomiausių objektų, traukiantis ne tik musulmonus, bet ir kitos religijos žmones iš viso pasaulio. Mečetė pradėta statyti 1609 metais Sultono Ahmedo paliepimu, kai jam tuo metu buvo tik 19 metų. Darbai truko septynis metus – užbaigti 1616-iais.

Mečetę suprojektavo architektas Mehmedas Aga. Sultonui buvo labai neramu dėl pastato užbaigimo, todėl dažnai asistuodavo. Deja, Sultonas Ahmedas didingais maldų namais ilgai džiaugtis negalėjo. Jis mirė metai po šedevro statybos darbų užbaigimo, būdamas 27 metų amžiaus. Ahmedo palaikai ilsisi kartu su žmona ir trimis sūnumis šalia mečetės.

Vienas ryškiausių Mėlynosios mečetės bruožų – šeši minaretai. Dauguma tokio pobūdžio pastatų turi keturis, du ar tik vieną. Pasakojama, kad Sultonas Ahmedas norėjo auksinio minareto, turkiškai vadinamo „altin“. Architektas žodį „altin“ sumaišė su kitu labai panašiu žodžiu „alti“, reiškiančiu skaičių „šeši“, todėl pastatė šešių minaretų mečetę. Sužinojęs, kad ne taip suprato žodį, baiminosi netekti gyvybės, tačiau be reikalo. Sultonui statinys patiko, jis džiaugėsi, kad jam priklausė pirmoji mečetė, turinti šešis minaretus.

Nepriklausomai nuo išskirtinumo, mečetė sukėlė gana didelį skandalą – švenčiausia pasaulyje Haramo mečetė, esanti Mekoje, taip pat turėjo šešis minaretus. Galų gale, sultonas išsprendė šią problemą, išsiųsdamas architektą į Meką pasatyti mečetei septintąjį minaretą.

Mečetės lubos išklotos 20 tūkstančių mėlynų plytelių, dėl jų statinys gavo Mėlynosios mečetės pavadinimą. Tai puikūs XVI amžiaus Iznik dizaino pavyzdžiai: plytelės dekoruotos gėlėmis, medžiais ir abstrakčiomis struktūromis. Iznik plytelės taip pat gali būti matomos ant šiaurinės sienos virš pagrindinio įėjimo. Likusios plytelės, turinčios mažiau subtilų dizainą, pagamintos vakarų Turkijos mieste – Kiutahyje. Mečetės interjerą puošia 260 langai, kurie kažkada buvo dekoruoti XVII a. vitražais, tačiau tai, ką matome šiandien, yra prastesnės jų kopijos. Gražiausi didžiosios mečetės vaizdai atsiveria iš vakarinės pusės.

Geriausia savo vizitą planuoti vėlyvą rytą. Vykdami į mečetę turite žinoti, kad joje meldžiamasi penkis kartus per dieną, pamaldų metu turistai neįleidžiami. Įeinant į mečetę būtina nusiauti batus, o moterims privaloma pridengti galvą. Galvos apdangalai dalinami nemokamai prie įėjimo. Turistams šventoji vieta atidaryta kiekvieną dieną nuo 9 val. ryto iki 18 val. vakaro, išskyrus meldimosi metu (apie 30 min., 5 kartus per dieną).

Adresas: Sultan Ahmet Mh., 34400 Fatih/İstanbul, Turkija

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.