Lankytinos vietos Maltoje

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos Maltoje Malta – tai visai nedidelė valstybėlė, esanti tarp Sicilijos ir šiaurinės Afrikos pakrantės. Šalis turtinga savo kraštovaizdžiu, uolėtomis pakrantėmis, ramiomis įlankomis bei senoviniais miestais. Tai tikras muziejus po atviru dangumi. Šaliai priklauso Maltos, Gozo, Komino, negyvenamos Cominetto ir Filfla salos. Jų bendras plotas vos 316 kv. metrai. Ką pamatyti Gozo saloje, spauskite šią nuorodą, o kur apsilankyti Maltoje, skaitykite žemiau.

Lankytinos vietos Maltoje:

Šv. Agotos katakombos/St. Agatha’s Catacombs

II-IV a. kalkakmenio uolienose išskobtas urvas, kuriame buvo laidojami krikščionys. Vaikščiodami šiose katakombose galėsite apžiūrėti Šv. Agotos kriptą, kurią Maltos gyventojai laikė šventa vieta, įvairaus dydžio kapus, 1200-1480 m. ant uolienų tapytas freskas bei koplyčią, kuri, manoma, yra pati seniausia iš akmens iškirsta koplyčia Maltoje. Šioje vietoje pamatysite altorių, kuriame yra viena svarbiausių 4 a. pieštų freskų, simbolizuojančių gyvenimo pradžią ir pabaigą, dangų ir amžiną gyvenimą.

Adresas: St Agatha Str, Rabat RBT 07, Malta 

Šv. Pauliaus katakombos/St. Paul’s Catacombs

Tai dar vienas kapaviečių kompleksas po žeme, užimantis net 2000 kv. m. plotą. Didžioji dalis komplekso yra atvira lankytojams, todėl čia jie gali nevaržomai klaidžioti siaurame, tamsiame bei vėsiame labirinte. Šios katakombos – tai tarpusavyje sujungtų po žeme esančių kapaviečių kompleksas, kuris buvo naudojamas iki 4 mūsų eros amžiaus pradžios. Šv. Pauliaus katakombos yra pirmasis ir didžiausias archeologinis Krikščionybės įrodymas Maltoje. Kapinyną rasite vos keli žingsniai nuo Šv. Agotos katakombų.

Adresas: St Agatha Str, Rabat RBT 07, Malta

Darbo laikas: I-VII 9.00-17.00; paskutinis įėjimas – 16.30

Ghar Dalam urvas

Għar Dalam maltiečių kalba reiškia „Tamsos urvas“. Jame buvo rasta nenuginčijamų įrodymų, kad saloje jau prieš 7400 m. gyveno žmonės. Be jų pėdsakų, čia rasta daugybė gyvūnų kaulų bei kitų priešistorinių laikų radinių.  Negalime nepaminėti, jog šioje vietoje buvo rasta nykštukinių dramblių, begemotų, elnių, lokių kaulų iš įvairių laikotarpių. Nykštukiniai begemotai išnyko maždaug prieš 180 000 m., o nykštukiniai elniai maždaug prieš 18 000 m. Prieš leidžiantis į urvą galėsite apžiūrėti muziejų, kuriame eksponuojami čia rasti kaulai bei kiti radiniai. Nors urvas yra 144 metrų ilgio, lankytojams atviras  tik 50 m tunelis. „Tamsos urvą“ rasite keliaudami link Birzebbuga miesto.

Adresas: Zejtun Road, Birzebbuga BZG 05, Malta

Darbo laikas: I-VII 9.00 – 17.00; paskutinis įėjimas 16.30

Malta Ghar Dalam muziejus

Hal Saflynio požemis/Ħal Saflieni Hypogeum

Maltos Paolos mieste esantis požeminis nekropolis atrastas atsitiktinai 1902 m. Jis laikomas vienintele pasaulyje priešistorės požemine šventykla, kuri užima net 500 kv. m plotą. Kasinėjant buvo atkasta virš 20 tarpusavyje sujungtų patalpų, kuriose rastos krūvos žmonių griaučių bei įvairių archeologinių radinių: statulėlių, keramikos dirbinių, amuletų. Tarp svarbiausių radinių – „Mieganti dama“. Visi rasti daiktai saugomi Valetos archeologijos muziejuje. Į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktus požemius per dieną įleidžiama tik iki 60 lankytojų. Taip norima apsaugoti šį unikalų objektą. Norint apžiūrėti nekropolį, verta įėjimo bilietus rezervuoti iš anksto internetu.

Adresas: Burial Street, Paola PLA 03, Malta

Taršyno šventyklos/Tarxien tamples

Taršyno šventyklos – vienos iš Maltoje esančių megalito šventyklų – tai milžiniška neolito amžiaus konstrukcija. Nors datuojamos nuo 3600-2500 m. pr. Kr., tačiau atrastos atsitiktinai tik prieš šimtmetį, ūkininkams ariant laukus. 1992 m. jos įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Kasinėjimų metu rasti aukojimų altoriai, gyvūnų kaulai, daug kitų priešistorės radinių, tarp kurių buvo įžymioji „Stora dama“ – Motinos Deivės atvaizdas. Taip pat šios šventyklos garsios savo raižiniais bei piešiniais ant uolienų.

Adresas: Neolithic Temples Street, Tarxien PLA 11, Malta

Darbo laikas: I-VII 9.00 – 17.00; paskutinis įėjimas 16.30

Valeta

Valeta – Maltos sostinė, įkurta 1566 m. kovo 28 d. Ji išsidėsčiusi šalies šiaurės rytiniame krante, Norint Valetą apžiūrėti neskubant, užsukant tai į vieną, tai į kitą muziejų – skirkite visą dieną. Sostinė pavadinta Šv. Jono ordino magistro Jean Parisot de la Valette garbei, kuris šį miestą ir įkūrė. 1980 m. visa Valeta įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Vaikštant salos sostinėje atrasite daugybę lankytinų vietų: nuo bažnyčių ir muziejų iki istorinių monumentų, gražiai apsodintų parkų. Pagrindinės lankytinos vietos Valetoje:

Bažnyčios – Dievo Motinos bažnyčia, Šv. Jono katedra, Karmelitų bažnyčia, Šv. Marijos Kristaus Motinos pranciškonų bažnyčia, Šv. Jokūbo bažnyčia, Šv. Augustino parapijos bažnyčia, Šv. Povilo anglikonų bažnyčia.

Parkai – Aukštutiniai ir žemutiniai Barrakka sodai, Hastingso sodai.

Muziejai – Nacionalinis karo muziejus, Šv. Jono katedros muziejus, Nacionalinis archeologijos muziejus, Nacionalinis vaizduojamosios dailės muziejus, Magistro rūmų arsenalo muziejus.

Rūmai – Magistro rūmai, Maltos ministro pirmininko ministerijos rūmai, privati rezidencija – Casa Rocca Piccola.

Aikštės – Laisvės aikštė, Karalienės aikštė, Šv. Jono ir Šv. Jurgio aikštės, Kastilijos aikštė.

Malta Valeta

Mosta Dome bažnyčia/The Mosta Dome (Rotunda of St Marija Assunta)

Romos katalikų Dievo Motinos bažnyčia (Mosta Dome), esanti Mosta mieste. Ji pastatyta XIX a., ankstesnės bažnyčios vietoje. Tai uždengtas kupolu apskritimo formos statinys. Bažnyčios kupolas yra vienas didžiausių pasaulyje – skersmuo siekia 37,2 m, o sienos storis – beveik 9 m. Statinio architektas buvo prancūzas George Grognet de Vasse, kuris tuo metu gyveno Mosta mieste. Bažnyčia pastatyta vietinių gyventojų rankomis. Prireikė net 27 metų kol šis architektūrinis šedevras buvo užbaigtas. Oficialiai bažnyčia pašventinta 1871 m. spalio 15 d.

Adresas: Rotunda Square, Mosta, Malta

Ta Hadžratas/Ta’ Ħaġrat Temples

Šventyklas rasite šiaurės vakarinėje salos dalyje, Mgarr miestelyje. Ta Hadžratas – nuo neolito amžiaus išlikęs megalito ansamblis – iš didelių akmenų sudaryta konstrukcija, kuri 1992 m. įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Šias 4 tūkstantmetyje pr. m. e. statytas šventyklas sudaro du statiniai: didysis (3600 – 3200 m. pr. m. e.) ir mažasis (3300 – 3000 m. pr. m. e). Dėl rastų įvairių keramikos dirbinių, manoma, kad šios dvi šventyklos buvo pastatytos ant anksčiau buvusio kaimo.

Adresas: St Peter Street, Mgarr, Malta

Žydroji grota/Blue Grotto

Ši vieta gali būti jums jau matyta. Kur? Kino filme „Troja“, kuriame vaidino garsusis Holivudo aktorius Bratas Pitas. Pietvakarinėje Maltos dalyje natūraliai susiformavusius urvus, kurių didžiausioji Žydroji grota, geriausiai aplankyti ryte, kai vanduo paprastai būna mėlyno atspalvio. Kainas, kontaktus, informaciją kaip pasiekti šią vietą ir nuotraukas, rasite apsilankę šioje svetainėje – http://www.bluegrottomalta.com.mt/.

Malta Žydroji grota

Buskett Gardens

Šie sodai vienintelė miškinga vieta Maltoje, esanti į pietus nuo Rabato miesto ir šiek tiek į rytus nuo Dingli uolų (Dingli Cliffs), kurios taip pat turėtų būti įtrauktos į lankytinų vietų sąrašą. Tai pats aukščiausias taškas Maltoje, iškilęs 250 m virš jūros lygio. Sodai pasodinti riterių, siekiant praplėsti medžioklės plotus. Čia auga vietinės Viduržemio jūros pušys, plyti apelsinmedžių, citrinmedžių, alyvmedžių ir vynuogių sodai. Žydi įvairios gėlės, kurios lankytojus žavi įvairiomis spalvomis. Tai puiki vieta pasivaikščioti, pasidaryti iškylą arba tiesiog pasislėpti po medžiu nuo kaitrios vasariškos saulės. Sodų pakraštyje pamatysite Verdala rūmus (Verdala Palace), pastatytus 1586 m. Tai dviejų aukštų pastatas su penkiais bokštais kiekviename kampe. Šiuo metu jie naudojami kaip Maltos prezidento vasaros rezidencija. Lankytojai rūmuose apsilankyti negali, tačiau juos apžiūrėti iš išorės tikrai verta.

Mnajdra šventyklos/Mnajdra temples

Maltos saloje esantis neolito amžiaus megalitinių šventyklų kompleksas. Mnajdros ansamblį sudaro 3 šventyklos, pastatytos skirtingu laiku, maždaug ketvirtajame tūkstantmetyje pr. m. e. Viena jų iškilo apie 3600-3200 m. pr. m. e., kitos – 3150-2500 m. pr. m. e. Šios akmeninės šventyklos yra viena iš seniausių religinių vietų pasaulyje. 1992 m. jos įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Mnajdra yra maždaug 500 metrų nuo Hagar Qim šventyklų komplekso.

Rabar ir Mdina miestai

„Tylusis miestas“ – tokiu dar pavadinimu žinoma Mdina, kuri praeityje buvo Maltos sostinė. Tai viduramžiais ant kalvos pastatytas įtvirtintas miestas, kuriame galite pasigrožėti normanų ir baroko architektūros pastatais. Į Mdina miestą patekti galite tik pro keletą vartų. Mieste gausu lankytinų vietų: gamtos mokslo muziejus, Šv. Mykolo ir Šv. Agotos koplytėlės, Normanų ir Vilhenos rūmai, Šv. Pauliaus katedra, Benediktų vienuolynas.

Apžiūrėję šį miestą, leiskitės į pažintinę kelionę po Rabato miestą. Tai istorinis Mdinos priemiestis, garsus dėl jame esančių istorinių bažnyčių ir vienuolynų bei Šv. Agotos ir Šv. Pauliaus katakombų (kapaviečių), kurios datuojamos 400-700 m. po Kr.

Malta Mdina

Hadžar Ymas šventyklos/Hagar Qim temples

Tai vienos gražiausių ir įspūdingiausių neolito amžiaus šventyklų Maltos saloje. Jos stūkso pietinėje salos pakrantėje. Šios šventyklos pastatytos maždaug tarp 3600 – 3200 m. pr. m. e. Kasinėjant rasta nemažai įvairių statulų, kurios dabar yra eksponuojamos Nacionaliniame archeologijos muziejuje Valetoje. Hadžar Ymas šventyklos pastatytos iš kalkakmenio luitų, iš kurių suformuotos durų angos ir pusapskritimė šventyklų forma. Jos įdomios tuo, kad iki šiol galima apžiūrėti įvairiais piešiniais išraižytas sienas. 1992 m. šventyklos įtrauktos į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Takalio kaimas/Ta‘Qali village

Kažkada Takalio kaimelis buvo Antrojo pasaulinio karo karinis aerodromas. Dabar tai nedidelis amatininkų kaimelis, esantis centrinėje Maltos salos dalyje, vos 2 km nuo istorinio Mdinos miesto. Kaimelis garsėja amatais. Čia apsilankę pamatysite stiklo, puodžių, stalių ir kitų amatininkų darbus, kurie gamina tradicinius maltietiškus dirbinius. Tai puiki proga namo parsivežti suvenyrą iš pūsto stiklo ar keramikos. Takalio kaime yra įsikūręs Aviacijos muziejus, kuriame apžiūrėsite įvairių lėktuvų modelius, o netoliese galėsite aplankyti Nacionalinį Maltos stadioną.

Trys miestai/TheThree cities

Vittoriosa, Senglea ir Cospicua miestai – Maltos istorijos lopšys. Šie miestai suteikdavo prieglobstį ir užtikrindavo saugumą Maltos salos gyventojams. Aplankę šiuos tris miestus susipažinsite su Maltos turtinga istorija. Įlankos nuo finikiečių laikų buvo naudojamos uostams, o miestuose pastatytos bažnyčios, rūmai, fortai, bastilijos – amžiumi lenkia visą Valetos miestą. Vietos bendruomenės čia švenčia įvairias šventes. Viena populiariausių – Velykos. Jų metu vyksta paradas ir yra nešama prisikėlusio Kristaus statula.

Malta Trys miestai

Taip pat nepamirškite aplankyti Marsaxlokk Bay – antro pagal dydį uosto Maltoje. Šioje vietoje pamatysite tradicinius spalvotus maltiečių laivelius. Būdami Buggiba kurortiniame miestelyje nueikite į Klasikinių automobilių muziejų, kuriame išvysite daugiau nei 100 įvairių klasika tapusių automobilių ir motociklų.

Kas be ko, keliaujant po Maltos ir Gozo salas atrasite nepaminėtų, bet svarbių, įdomių lankytinų vietų, kurias visai paprastai pasieksite viešuoju transportu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.