Maltos įdomybės. Šv. Pauliaus katakombos

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

pauliaus katakombos Maltoje

Maltoje esančios Šv. Pauliaus katakombos išsidėstę Rabato mieste, nuo salos sostinės Valetos nutolusiame apie 15 kilometrų. Katakombų kompleksas po žeme užima daugiau nei 2 tūkst. kv. m. teritoriją. Iš viso jame yra daugiau nei 30 hipogėjų, kurių didžioji dalis pavadinta Šv. Pauliaus garbei. Kapaviečių komplekso pavadinimo atsiradimas siejasi su Šv. Pauliaus grotomis bei šalia esančia to paties pavadinimo bažnyčia.

Šv. Pauliaus katakombos yra požeminis sujungtų kapaviečių tinklas, naudotas romėnų iki pat 4-ojo amžiaus. Katakombos pradėtos statyti, kai romėnų teisė uždraudė laidojimą kapuose senojoje sostinėje Melite (šiandien miestas vadinamas Mdina). Šv. Pauliaus katakombos yra seniausias ir reikšmingiausias archeologinis krikščionybės pėdsakas Maltoje, aptiktas daktaro A.A.Caruana 1894-aisiais.

Teigiama, jog katakombų atsiradimą lėmė keletas nedidelių kapaviečių, kurios ilgainiui išaugo ir taip išsiplėtė, kad vėlyvuoju Romėnų periodu virto į sudėtingą tunelių ir rūsių sistemą. Nors, palyginus su Romos ir kitų tuometinių romėnų centrų katakombomis, Šv. Pauliaus kapaviečių kompleksas yra pakankamai nedidelis, jis išskirtinai atskleidžia unikalią vietinę Maltos požeminę architektūrą, kuri buvo menkai paveikta užjūrio tendencijų.

Įeinant į pagrindinį Šv. Pauliaus katakombų kompleksą pasitinka dvi ypatingai didelės salės, remiamos kolonų, primenančių dorėninę architektūrą. Jos buvo puoštos dažytu tinku, tačiau šiandien tai galima pastebėti tik keliose vietose.

Salėse yra apvalūs stalai, pastatyti ant neaukštos platformos. Vaizdas primena to meto romėnų namų madą – trikliniumą (valgomąjį su stalu, prie kurio iš trijų jo pusių prijungti suoleliai). Tokį kampelį, primenantį romėnų valgomąjį, galėtume rasti daugumoje krikščionių katakombų. Nors gali būti keliama nemažai interpretacinių versijų, trikliniumas katakombose veikiausiai buvo naudojamas rengiant mirusiųjų atminimo pietus ir apeigas per kasmetines šventes.

Manoma, kad kompleksas buvo nuniokotas ir apleistas Saracėnų valdymo laikotarpiu, kuomet laidojimo papročiai dramatiškai pakito taikantis prie naujų užkariautojų įpročių ir praktikų. Dalis katakombų vėl pradėtos naudoti 13-tame amžiuje.

Ilgainiui požemiai tapo visai apleisti ir nebenaudojami. Į juos patekti buvo galima tik per nepriklausomą kapavietę, esančią Djar Ħanżira (dabar vadinamą katakombų alėja). Kompleksas sutvarkytas tik 1894 metais. A.A. Caruana pats išvalė požemių koridorius nuo nuolaužų ir šiukšlių, o vėliau apžiūrėjo bei ištyrė didžiąją dalį katakombų – net tas, kurios priklausė privatiems savininkams.

Šiandien katakombas gali aplankyti visi norintys turistai. Kapaviečių kompleksas atviras septynias dienas per savaitę, nuo ryto iki vakaro.

Adresas: St Agatha Street, Rabat RBT2013

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.