Marokas. Lankytinos vietos Fese

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Marokas. Lankytinos vietos Fese

Fesas – trečias pagal dydį Maroko miestas bei vienas iš keturių „Maroko imperatoriškųjų“ miestų, išsidėstęs Atlaso kalnų papėdėje. Nepaisant vis modernėjančio pasaulio, Fesas sugebėjo išsaugoti savo autentiškumą, kuris ypač atsiskleis vaikštant senojoje miesto dalyje.

Siūlome susipažinti su įdomiomis lankytinomis vietomis Feso mieste.

Medersa Bou Inania

1351 – 1356 metais baigta statyti Bou Inania medresė pavadinta Marinidų sultono garbei. Šis statinys buvo naudojamas kaip švietimo institucija bei parapijinė musulmonų mečetė. XVIII ir XX amžiuje atlikti restauravimo darbai atskleidė pirminį medresės grožį. Dėl to statinys laikomas vienu gražiausių pastatų Maroke, atspindinčių puikų Marinidų architektūros pavyzdį. Bou Inania medresė viena iš nedaugelio religinių vietų Maroke, į kurią įleidžiami ir kitas religijas išpažįstantys žmonės.

Feso turgūs

Šimtmečius gyvuojantys Marokietiški turgūs vis dar išliko nepakitę. Gal tik pardavinėjamos produkcijos asortimentas padidėjo. Čia jūs rasite visko – nuo šlepečių ir prieskonių iki džino lempų, ir kilimų. Be abejo, netrūksta ir įkyrių pardavėjų, kurie turistus laiko vaikštančiais pinigų maišais, todėl nepamirškite derėtis!

Bab Chorfa ir Bab Boujiloud vartai

Bab Chorfa ir Bab Boujiloud vartai žymi pagrindinius įėjimus į Feso senamiestį (Fes el Bali). Bab Chorfa (Kilmingųjų vartai) yra vieni iš įdomiausių ir didingiausių miesto vartų, pastatytų 1069 metais. Bab Boujiloud – 1913 metais prancūzų pastatyti vartai, vedantys į vieną judriausių senamiesčio gatvių.

Borj Nord

Viešėdami imperatoriškame Feso mieste būtinai apsilankykite Borj Nord muziejuje, įkurtame XVI amžiaus tvirtovėje. Jame saugoma įspūdinga ginklų kolekcija, kurią sudaro daugiau nei 5000 eksponatų, išdėstytų chronologine tvarka trylikoje ekspozicijos salių. Čia galima pamatyti ginklus, naudotus nuo priešistorės iki šių laikų. Eksponatai atkeliavo ne tik iš Maroko, bet ir Europos bei Azijos. Vienas iš įspūdingiausių saugomų objektų – penkių metrų ilgio patranka, sverianti net dvylika tonų.  Ji buvo naudojama per Trijų Karalių mūšį.

Feso senamiestis – Fes el Bali

Fes el Bali yra seniausia miesto dalis, padalinta į du rajonus, kuriuos skiria vingiuota upė. Būtent čia vaikščiodami į labirintą primenančiomis gatvelėmis pajausite tikrą marokietišką dvasią. Kairiajame krante rasite daugumą istorinių vietos įžymybių bei pagrindinius turgus. Kitoje senamiesčio pusėje vyrauja kasdieninis marokiečių gyvenimas, todėl gali nemaloniai nustebinti nešvara. Feso senamiestis klaidus ir paslaptingas, todėl geriausiai jį pažinsite lydimi gido.

Maroko meno ir amatų muziejus – Batha

Maroko meno ir amatų muziejus įkurtas elegantiškuose XIX a. pabaigoje statytuose rūmuose, esančiuose Boujiloud soduose. Šis muziejus laikomas turinčiu vieną iš geriausių kolekcijų Maroke. Dėmesys skiriamas vietos amatams: medžio raižiniams, berberų kilimams, siuvinėjimui, keramikos, juvelyrikos dirbiniams. Pagrindinė muziejaus atrakcija – keramikos kambariai. Fesas nuo seniausių laikų garsėja keramika, todėl muziejuje lankytojai supažindinami su keramikos istorija nuo XVI amžiaus iki 1930 metų.

Karališkieji rūmai – Dar el Makhzen

Karališkuosius rūmus atrasite naujoje Feso dalyje, vadinamoje Fes el-Jdid. Visuomenei patekti į rūmų vidų uždrausta, tačiau juos galima apžiūrėti iš išorės. Visa karališkoji rezidencija apima 80 hektarų ploto teritoriją. Joje yra XVII amžiuje pastatyti Karališkieji rūmai, mečetės, XIV amžiaus medresė, o visus šiuos statinius supa gražūs ir išpuoselėti sodai. Didelę istorinę vertę turintys rūmai yra viena iš pagrindinių lankytinų vietų Fese.

Žydų kvartalas – Mellah

Žydų kvartalas pastatytas XV amžiuje, kai žydai buvo išvaryti iš savo namų netoli Bab Guissa vartų. Čia pamatysite ornamentais išpuoštus balkonus, metaliniais strypais užkaltus namų langus bei Aben-Danan sinagogą, kurioje saugomi vertingi daiktai, akcentuojantys sudėtingą žydų gyvenimą Maroke.

Kairaouine mečetė

Iki Hasano II mečetės Kasablankoje, Kairaouine mečetė buvo laikoma didžiausiais maldos namais Maroke. Čia taip pat veikia vienas seniausių islamo pasaulio universitetų. Mečetė pastatyta 857 metais. Joje vienu metu gali melstis net dvidešimt tūkstančių maldininkų. Į mečetę įleidžiami tik musulmonai, tačiau jos vidų dalinai galima matyti iš keturių pagrindinių vartų, vedančių į kiemą.

Medersa el-Attarine

Feso senamiestyje, šalia prieskonių ir kvepalų turgaus esanti El-Attarine medresė – dar vienas Marinidų architektūros šedevras, pastatytas 1323-1325 metais sultono Abou Saido. Kaip ir visos medresės, taip ir ši yra gausiai dekoruota, o jos išdėstymas labai panašus į Bou Inania medresę: pagrindinis įėjimas veda į kiemą, iš kurio galima patekti į maldos salę.

Chouaros odų raugykla

Vaikščiodami Feso senamiestyje jūs užuosite daug įvairių ir ne visad malonių kvapų. Itin nosį ries esant šalia Chouaros odų raugyklos. Vis dėlto, kad ir koks baisus kvapas sklistų, turistai nepraleidžia progos pamatyti kaip pagal senas tradicijas oda rauginama daugiau nei 1000 metų. Nors gyvename jau XXI amžiuje, tačiau nei vieta, nei odos apdirbimas vis dar liko nepakitęs.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.