Novodevičės vienuolynas Maskvoje – vienas įdomiausių lankomų objektų

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

novodevices vienuolynas

Maskva nuo seniausių laikų garsėja išskirtiniais lankytinais objektais. Vienas tokių objektų yra garsusis stačiatikių moterų Novodevičės vienuolynas. Devičės lauke 1524 metais Maskvos didžiojo kunigaikščio Vasilijaus Trečiojo įsakymu įkurtas architektūrinis vienuolyno ansamblis, siekiant įamžinti pergalę prieš Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir minint Smolensko susigrąžinimą.

Visą dešimtmetį užtruko statybos ir tik praėjus lygiai 10 metų nuo 1514 m. liepos 31 d. iškovotos pergalės, leidusios Smolenską vėl prijungti prie Maskvos Didžiosios Kunigaikštystės, vienuolyne įsikuria vienuolės. Novodevičės vienuolynas dedikuotas didžiausiai Smolensko šventovei – Dievo Motinos ikonai. Nuo pat pradžių jame įkurdintos tik kilmingos moterys – caro ar kitų kilmingųjų šeimų moterys. Vienuolyne gyveno tokios moterys kaip Vasilijaus Šuiskio našlė Marija, Michailo Fiodorovičiaus duktė Tatjana, Fiodoro I našlė Irina Godunova, Petro I seserys Jekaterina ir Jevdokija ir kitos garsios moterys.

XVI – XVII amžiuje vienuolynas tarnavo ir kaip viena iš tvirtovių, juosiančių Maskvą iš pietų pusės. Vienuolyno ansamblis priklauso gynybinei Maskvos sistemai, o patį ansamblį sudaro keletas pastatų, tokių kaip Smolensko soboras, pastatytas 1525 metais pagal Uspenijės soboro Kremliuje pavyzdį, medinis ikonostasas, kurį 1685 metais suprojektavo architektas K.Michailovas, Naryškinų stiliaus valgomoji salė, Jėzaus atsimainymo, Pokrovo cerkvės, pastatytos 1685 metais, vienuolių gyvenamosios patalpos (1688 metais) ir po 2 metų iškilusi 72 m aukščio 6 tarpsnių aštuonkampio formos varpinė. XVIII amžiuje pristatyta ir kitų pastatų – našlaičių prieglauda, ligoninė. XIX a. vienuolynas restauruotas, XX a. pertvarkytas ir pritaikytas muziejaus reikmėms, vėliau vienuolyne veikė Teologijos institutas. Nuo 1980 metų vienuolynas yra Kruticos ir Kolomnos metropolito rezidencija. 1994 metais atkurta šiam metropolitui pavaldi vienuolyno bendruomenė.

Vienuolyne yra saugoma daug įvairių dailės kūrinių, rankraščių, spaudinių kolekcija Visą vienuolyno ansamblį apjuosia dantyta siena su bokštais. 2004 metų Novodevičės vienuolynas įtrauktas į UNESCOPasaulio paveldo sąrašą. Šis objektas yra mėgiamas turistų dėl skleidžiamos auros, nes šviesi aplinka tarsi suteikia ramumos jauseną, leidžia mėgautis ne gražia aplinka, bet ir tvyrančia aplinkui darna, nenusakomu šventumo jausmu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.