Pamukalė – gamtos stebuklas Turkijoje

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Turkija Pamukalė Pamukalės mineralinės versmės – gamtos stebuklas, kuris dar 1988 metais buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Tai vienas svarbiausių ir lankomiausių objektų Turkijoje, garsėjantis gydomaisiais terminiais šaltiniais ir baltomis kalcio terasomis. Šios mineralinės versmės susiformavo pietvakarių Turkijoje, Denizlio provincijoje. Jos užima 2700 metrų ilgio ir 600 metrų pločio teritoriją.

Pamukalė išvertus į lietuvių kalbą reiškia „medvilnės pilis“. Vanduo, kuriame gausu druskų, tekėdamas kalnų šlaitais žemyn netenka anglies dioksido, dėl šios priežasties formuojasi balti kalkių sluoksniai. Žiūrint iš tolo, Pamukalė atrodo kaip žydintys medvilnės laukai. Manoma, kad šis gamtos stebuklas susiformavo maždaug prieš 14 tūkstančių metų, o baltos terasos atsirado tekant šiltosioms versmėms. Šioje srityje yra 17 karštų vandens šaltinių, kuriuose temperatūra svyruoja nuo 35 iki 100 laipsnių bei urvas, pavadintas Plutoniu, susiformavęs aktyviosios vulkaninės veiklos metu, besiveržiant dujoms.

Turkija Pamukale

Turizmas šiame regione klestėjo nuo senovės. Žmonės maudydavosi karštųjų versmių voniose jau prieš kelis tūkstančius metų. Į čia atvykdavo net graikų ir romėnų imperatoriai, didikai. Dar visai neseniai, maždaug XX a. viduryje, šalimais buvo statomi viešbučiai, tiesiami keliai, kurie padarė nepataisomą žalą kultūriniam paveldui. Teritoriją paskelbus saugomu objektu visi išdygę statiniai buvo nugriauti, keliai išardyti, o vietoje jų atsirado dirbtiniai baseinai. Šiuo metu net į vandenį bristi su batais yra draudžiama.

Turkija Pamukale

Netoli karštųjų versmių, puikuojasi dar vienas lankomas objektas – senovės graikų – romėnų miesto Hierapolio griuvėsiai. Dėl daugybės šventyklų ir kitų religinių objektų, Hieropolis buvo žinomas kaip Šventasis miestas, įkurtas II a. pr. Kr. Pergamo karaliaus Eumenes II. Šiuo metu tai didelis archeologinis muziejus po atviru dangumi.

Lankydamiesi Hieropolio mieste turistai gali pamatyti:

– Vartus, vedančius į pagrindinę, maždaug 1 km ilgio, gatvę, kuri miestą skiria į dvi dalis;

– Romėniškas pirtis, statytas II a. po. Kr. Tyrinėjimai atskleidė, kad pirtys statytos iš vulkaninių akmenų, o vidinės sienos buvo dengiamos marmuru. Šiandien kai kurios pirčių sienos ir skliautuotos arkos yra atviros lankytojams;

– Apolono šventyklą, esančią tarp Šventojo baseino ir teatro. Statant šią šventyklą buvo naudojamos dorėninio stiliaus marmuro kolonos. Vietiniai tikėjo, kad šioje vietoje susitiko Apolonas ir Artemidė.

– Teatrą, kurio statyba prasidėjo 60 m. p. Kr., po įvykusio žemės drebėjimo ir buvo baigta 206 m. p. Kr. imperatoriaus Septimijaus Severo.

– Nekropolį, kuris yra už Hieropolio miesto ribų. Romos ir vėlyvuoju Helenistiniu laikotarpiu laidoti žmones miesto ribose buvo draudžiama. Nekropolyje yra daugiau nei 1000 kapaviečių, galima pamatyti sarkofagų, tačiau didžiausia atrakcija turistams – mauzoliejai.

Turkija Pamukale

Pamukalę patogiausia pasiekti iš Marmario ir Bodrumo. Atstumas iki Pamukalės iš Marmario apie 220 km, keliaujant iš Bodrumo – apie 270 km.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.