Paslaptingi Sardinijos statiniai: Su Nuraxi

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Su Nuraxi

Giara di Gesturi papėdėje, į rytus nuo Monte Arci, Marmilla regione, netoli Barumini stovi Su Nuraxi nuragis. Šis statinys buvo vienas iš svarbiausių objektų kasinėjimų metu, kuriems vadovavo Giovanni Lilliu, pirmasis pokario archeologas naudojęs modernius metodus ir padėjęs žinių pagrindą apie Sardinijos nuragius. Pats Lilliu gimė Barumini regione ir jau nuo vaikystės žinojo visas artimiausias apylinkes, įskaitant ir kalną ant kurio stovi Su Nuraxi griuvėsiai.

Ši vieta yra įtraukta į UNESCO paveldų sąrašą. Su Nuraxi stūkso nuostabioje vietoje, nuo kurios atsiveria graži slėnių, besitęsiančių tarp Campidano ir Monte Arci kalnų, panorama.

Centrinis nuragio bokštas buvo pastatytas Bronzos amžiuje, tarp 1500 m. ir 1300 m. pr. Kr. Šio bokšto aukštis 19,5 metro, statinys buvo trijų aukštų. Visa konstrukcija pastatyta iš akmeninių blokų, nenaudojant jokio cemento.

Antrame etape, tarp 1300 m. ir 1100 m. pr. Kr., nuragis buvo padidintas dar keturiais bokštais ir centrine aikšte, kurios viduryje stovėjo šulinys. Šie bokštai yra išdėstyti nuo centrinio bokšto keturiomis kryptimis: į šiaurę, pietus, rytus ir vakarus.

Trečiame etape, tarp 1100 m. ir VIII a. pr. Kr., visa konstrukcija aptverta didžiule siena, paverčianti nuragį neįveikiama tvirtove su įėjimu keletu metrų virš žemės. Aplink sieną pastatyti antriniai bokštai, kurie tikriausiai buvo naudojami kaip papildoma gynybinė priemonė. Iš šio etapo taip pat yra išlikę seniausi trobelių pamatai. Finikiečių ir Pūnų šeimos statėsi savo namus aplink nuragį, naudodamiesi erdve tarp nuragio ir išorinės sienos, todėl pats statinys kaip gynybinė tvirtovė nebuvo reikalingas, svarbesnis tapo pats kaimas.

Lankytojų patogumui buvo pastatyti laiptai, kuriais galima pasiekti pagrindinį įėjimą. Siauri koridoriai ir laiptai veda storomis sienomis aukštyn į tvirtovę ir vėl žemyn į centrinę aikštę, kurioje stovi uždengtas šulinys, kad į jį niekas neįkristų. Aikštėje taip pat buvo iš didžiulio akmens pastatyta kabanti terasa. Visi statinio bokštai yra pasiekiami iš centrinės aikštės, įskaitant ir įėjimą, kuris po antro etapo buvo užtvertas stora siena. Viršutinis koridorius nėra praeinamas dėl griuvėsių pavojingos būklės. Be to, nuragis yra pastatytas nenaudojant jokio cemento, o aukščiausi akmenys yra nepajudinami.

Centrinis bokštas yra tikrai įspūdingas su didele apvalia sale ir tolos (dirbtinio kupolo) formos lubomis su dviem nišomis. Trys bokštai turi savo įėjimus priešais kiemą. Viduje dar matomos antro etapo kilpinės angos, vėliau jas uždengia išorinė siena. Kažkada šios angos bokštą aprūpindavo šviesa. Šiaurinis bokštas yra pasiekiamas per siaurą koridorių, einantį šalia centrinio bokšto išorinės sienos. Tai labai tamsi erdvė apšviesta tik dirbtinės šviesos, sklindančios iš koridoriaus. Šiaurinio bokšto salės viduryje yra antras šulinys, kurio tiksli funkcija nėra žinoma.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.