Patarimai kaip kelionėje apsaugoti mokėjimo kortelių duomenis

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Patarimai kaip kelionėje apsaugoti

Darbo, studijų bei asmeniniais tikslais Lietuvos gyventojai kasmet vis dažniau keliauja į užsienio šalis. Už viešbučio kambarį, automobilio nuomą ar kasdieninius pirkinius atsiskaitoma ne tik grynais pinigais, bet ir banko mokėjimo kortelėmis. Populiarėjant pastarajam variantui, didėja ir sukčių, bandančių pasisavinti kortelių duomenis, skaičius. Swedbank specialistai primena neprarasti budrumo apmokant už prekes banko mokėjimo kortelėmis ir siūlo prisiminti keletą patarimų.

„Keliautojų pamėgtose vietose turistai gali susidurti ne tik su kišenvagiais, bet ir banko mokėjimo kortelių duomenis nuskaitančiais sukčiais. Dėl to raginame į užsienio keliones vykstančius šalies gyventojus išlikti budriems – vos kelios paprastos taisyklės padės užtikrinti pinigų saugumą ir ramią kelionę“, – sako „Swedbank“ elektroninių kanalų departamento vadovė Lina Žemaitytė, pristatydama trumpą videoinstrukciją, kaip apsisaugoti nuo banko kortelės duomenų nuskaitymo.

Nepaleiskite mokėjimo kortelės iš akių

Pasak L. Žemaitytės, svarbiausia taisyklė atsiskaitant mokėjimo kortele – niekuomet neišleisti jos iš akių: „Jus aptarnaujantis darbuotojas neturi teisės išsinešti kortelės į kitą patalpą. Jeigu kortele atsiskaitote kavinėje, kurioje nėra nešiojamo kortelių skaitytuvo, nepasivarginkite palydėti padavėjo iki baro, kuriame įrengtas mokėjimo kortelių skaitytuvas. Įtarimą turėtų sukelti ir tokios vietos, kuriose skaitytuvai įrengti po prekystaliu ir yra jums nematomi. Gali būti, kad tokiu būdu bandoma sukčiauti ir nuskaityti mokėjimo kortelės duomenis“.

Saugokite PIN kodą

Tačiau net ir pavogę kortelės duomenis bei pasigaminę jos kopiją, sukčiai negalės pasinaudoti jūsų sąskaitoje esančiais pinigais nežinodami kortelės PIN kodo. Visos Lietuvoje, kaip ir kitose ES šalyse, išduodamos banko mokėjimo kortelės turi mikroschemą, lustą. Tai nepalyginti saugesnė technologija nei kortelės, kuriose duomenys įrašomi tik į magnetinę juostelę ir kuriomis atsiskaitant užtenka savininko parašo. Jomis vis dar galima atsiskaityti JAV, Azijos šalyse. Tuo tarpu mokant lustine kortele visada privaloma suvesti PIN kodą.

„Renkant kodą bet kurioje viešoje vietoje – parduotuvėje, degalinėje, kavinėje, bankomate – patariame jį pridengti kita ranka ar pinigine taip, kad niekas kitas neturėtų galimybės jo pamatyti ar užfiksuoti. Saugomas PIN kodas praktiškai reiškia ir apsaugotas lėšas mokėjimo kortelėje, – primena L. Žemaitytė. Žinoma, taip pat visada primename ir elementarų saugumą – nelaikyti PIN kodo su mokėjmo kortele ir jokiu būdu nerašyti jo ant mokėjimo kortelės“.

Stebėkite sąskaitą

„Swedbank“ specialistai taip pat pataria nuolat tikrinti su banko kortele susietos sąskaitos balansą. Pastebėjus įtartiną pinigų nurašymą ar pervedimą arba įtariant, kad galėjo būti neteisėtai nuskaityti duomenys, nedelsiant apie tai informuoti banką. „Parsisiuntus specialią mobiliajam telefonui skirtą programėlę, sekti sąskaitos balansą labai paprasta, o turint išmanųjį pakanka jį papurtyti, kad ekrane tą pačią akimirką pamatytum savo sąskaitos likutį“, – sako L. Žemaitytė.

„Swedbank“ atstovė taip pat pabrėžia, kad vykdami į kelionę gyventojai saugumo sumetimais gali nusistatyti kortelės lėšų limitą, kiek pinigų daugiausiai norėtų išleisti per dieną. Panorus limitą galima bet kada didinti arba mažinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.