Reikjavikas savaip užburiantis Islandijos miestas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Islandijos sostinė ir didžiausias šalies miestas – Reikjavikas. Tai labiausiai į šiaurę nutolusi sostinė pasaulyje ir labiausiai į vakarus nutolęs miestas Europoje. Gyventojų skaičius siekia 120000, plotas – 274,5 kvadratinių kilometrų.

Reikjaviko kraštovaizdis susiformavo ledynmečiu prieš daugiau nei 10000 metų. Ledynmečio pabaigoje pradėjus šilti klimatui vandenyno lygis pakilo ir apsėmė didžiulius dabartinio miesto plotus. Vanduo tuo laikotarpiu buvo 43 metrais aukščiau nei šių dienų vandens lygis. Vandeniui senkant, buvusios nedidelės salos virto kalvomis (Öskjuhlíð ir Skólavörðuholt), išniro vietovė, kurią dabar vadiname Reikjaviku. Taip pat didelę įtaką kraštovaizdžiui turėjo žemės drebėjimai ir ugnikalnių išsiveržimai.

Pirmieji žmonės apsigyvenę Islandijoje – norvegų vikingai ir airių keltai. Viduramžių knygoje „Landnámabók“ (angliškai „The Book of Settlements“) visa tai detaliai aprašyta. Joje teigiama, kad 870 mateis Ingolfur Arnarson iš Norvegijos pastatė savo ūkį pusiasalyje, kur šiandien išsidėstęs Reikjaviko miestas.

Jis išsirinko savo gyvenamąją vietą naudojant tradicinį vikingų metodą, pamatęs salos pakrantę Ingolfur Arnarson įkėlė savo sostą su dviem mediniais poliais (kad išsilaikytų vandenyje) ir laukė, kurioje vietoje sostas pasieks krantą. Ten kur atplaukė poliai ir įkūrė gyvenvietę, kurią pavadino Reikjaviku – „Dūmų įlanka“. Šis pavadinimas kilo išsilaipinus krante atvykėliams, kurie pamatė gausybę aukštyn kylančių garų iš karštųjų versmių. Jiems tai buvo naujas ir įdomus reiškinys, sukėlęs didžiulę nuostabą.

Beveik 1000 metų vėliau, maždaug XVIII amžiaus viduryje, mažas miestelis pradėjo plėstis. Skuli Magnusson įkūrė pirmuosius vilnos cechus Reikjavike. Jo pastangos modernizuoti Islandijos ekonomiką lėmė sėkmingą Reikjaviko plėtros pradžią. 1786 metais Reikjavikas gavo miesto teises.

Šiandien Reikjavikas yra Islandijos ekonomikos, vyriausybinės veiklos ir, žinoma, pramogų širdis. Beveik nėra tokių, kurie atvykę į Islandiją neaplankytų šios šalies sostinės. Geriausias būdas pažinti Reikjaviką – pasivaikščioti po miestelio gatves. Nors architektūros stebuklų ir neišvysite, šis miestas savaip užburia kiekvieną, ypač jei apžvelgsite jį iš viršaus. Tai galima padaryti iš Hallgrimskirkja bažnyčios bokšto, Perlan pastato. Islandijos sostinėje yra daug pėsčiųjų ir dviračių takų, todėl patartina išsinuomoti dviratį – greitas ir pakankamai lengvas būdas apžiūrėti miestą mėgaujantis grynu oru.

islandija.info informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.