Sardinijos urvai: kuriuose verta apsilankyti?

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį
Sardinija. Gražiausi ir lankomiausi urvai

grottedinettuno.it nuot. Neptūno urvas

Sardinija turistus traukia ne tik žydru vandeniu ir nuostabiomis lagūnomis, bet ir urvais, kurių saloje tikrai netrūksta. Vanduo per daugelį metų, įvairiu geologiniu laikotarpiu, karstinėse uolienose suformavo įspūdingus stalagmitų ir stalaktitų urvus, kurių grožį padės atskleisti gidų vedamos ekskursijos. Sardinijoje yra žinoma apie 300 urvų, tačiau tik maža dalis atvira lankytojams.

Štai keletas populiariausių urvų Sardinijos saloje:

Bue Marino

Turbūt labiausiai žinomas urvas Sardinijoje, susiformavęs balto kalkakmenio uolose, gražioje Viduržemio jūros skalaujamoje įlankoje. Į urvą galima patekti nusileidus iš automobilių stovėjimo aikštelės, taip pat iš jūros pusės atplaukus laiveliu ar kateriu. Šioje įlankoje kažkada gyveno didelė jūros ruonių populiacija, iš kur ir kilo pavadinimas Bue Marino. Dėl tam tikrų priežasčių jūros ruoniai įlankoje išnyko. Urvas garsus dėl įspūdingo aukščio salių ir kamerų. Pirmosios urvo salės sienos tarsi žaižaruoja nuo vandens atsispindėjusių ir lūžtančių saulės spindulių. Kitų salių sienose paliktos senovinės graviūros byloja, jog šiuose urvuose žmogaus būta prieš 10 tūkst. metų.

Is Zuddas

Garsusis urvas yra Meana kalno 256 m aukštyje, 6 km nuo Santadi miestelio ir apie 60 km nuo Kaljario. Urvas unikalus savo 4 kameromis, kuriose galima grožėtis nuostabiais stalagmitais ir stalaktitais. Tik įėjus į urvą išvystama prieš 400 metų išnykusio graužiko Prolagus Sardus liekanos. Šie graužikai gyveno tik Sardinijoje ir Korsikoje. Urve yra kamera pavadinta vargonų kambariu. Joje stalagmitai ir stalaktitai išsidėstę taip, jog primena vargonų vertikalius vamzdžius. Šv. Kalėdų laikotarpiu šioje kameroje pastatoma prakartėlė. Paėjus tuneliu, patenkama į kitą kamerą, pavadintą „Teatro“ sale. Ji stebina ne tik  dydžiu, bet ir ypatingu grožiu. Paskutinė kamera vadinama – „Ekscentriškuoju“ kambariu. Jo sienos ir skliautas yra pasipuošęs labai retais įspūdingais aragonitais (kalcio karbonato mineralais). Urvas tęsiasi apie 1650 m, turistai gali pamatyti apie 500 m ilgio trasą.

Nettuno

Neptūno urvas savo istoriją skaičiuoja nuo priešistorinių laikų, manoma, kad ši grota susiformavo maždaug prieš 2 mln. metų. Pasiekti urvą įmanoma plaukiant laiveliu iš Algero miesto arba automobiliu. Kelionė jūra trunka apie 20 minučių. Į urvą patenkama lipant 656 kalkakmenyje iškaltais laipteliais, kurie buvo pastatyti 1954 metais. Šis takas vadinamas „escala del cabirol“ (ožkos laiptai). Urvas atrastas XVIII amžiuje vietinio žvejo, kuris žvejodamas priplaukė valtimi. Tai vienas didžiausių bei lankomiausių objektų saloje. Nors jo ilgis siekia beveik 4 km, tačiau dėl saugumo lankytojams galima apžiūrėti ne visą urvą. Be įspūdingų formų, gražiai apšviestų stalaktitų ir stalagmitų, galima pamatyti 120 m ilgio ežerą, kurį maitina jūros vanduo.

Ispinigoli

Ispinigoli yra karstinės kilmės urvas, esantis Supramonte kalnų masyve, netoli Dorgali miestelio. Tai vienas didžiausių urvų saloje, traukiantis turistus pasigrožėti aukščiausiais Europoje stalaktitais ir stalagmitais, kurių aukštis siekia apie 38 metrus. Urve yra 60 metrų gylio anga, vadinama „mergelių bedugne“. Ji veda link 12 km besitęsiančių urvų, sujungiančių Ispinigoli grotą su San Giovanni Su Arzu grota. Urvo pavadinimas siejamas su žmonių aukojimu valdant finikiečiams. Jame rasta įvairių juvelyrinių dirbinių, kurie saugomi archeologijos muziejuje.

Su Mannau

Su Mannau – labai didelė urvų sistema. Tai vienas iš įdomiausių urvų Sardinijoje, kurį suformavo dvi požeminės srovės. Bėgant tūkstantmečiams susidarė stalaktitų ir stalagmitų galerijos, kurios šiuo metu sudaro 8,200 metrų ilgį. Turistams atvira tik 500 metrų ilgio trasa. Ekskursijos metu pabuvojama keliose kamerose. Viena iš tokių – archeologijos kambarys, kuris senovėje buvo naudojamas vandens kultui garbinti. Šioje vietoje galima išvysti gausybę mažų aliejaus lempų religinėms apeigoms atlikti, taip pat eksponuojami įvairūs radiniai, patvirtinantys urvo amžių.

Su Marmuri

Ulassai kalnuose, 880 metrų aukštyje, galima apžiūrėti Su Marmuri urvą, kurio lubos vietomis siekia net 50 metrų aukštį. Pavadinimas kilo dėl jo formos bei nuostabą keliančios spalvų gamos – urvas laikomas vienu gražiausių Europoje. Aukštos kameros, maži požeminiai tvenkiniai ir baseinai, nuostabūs stalaktitai ir didžiuliai stalagmitai sukuria specialią aplinką, kuri sukelia nepakartojamą susižavėjimą. Lyginant su kitais, Sardinijoje esančiais urvais, jame gana vėsu – vyrauja pastovi, apie 10 laipsnių, temperatūra.

Fico

Del Fico urvas yra tarp Cala Maroilu ir Cala Bigiada paplūdimių – Orosei įlankoje esančioje klinčių uoloje, 7 m virš jūros lygio. Per tūkstančius metų tekanti požeminės upės srovė išgraužė ir suformavo ilgus ir vingiuotus tunelius. Urvas atrastas 1950 metais, o visuomenei atvertas 2003 m. Šiuo metu ištirta 800 m. urvo, kitoje dalyje vis dar vyksta tyrinėjimai. Einant senovėje išdžiūvusios upės vaga galima patekti į daugybę tunelių ir kamerų, kuriuose pamatysite nuostabaus grožio ir neįprastos formos stalagmitus ir stalaktitus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.