Lankytinos vietos Stambule: ką aplankyti ir pamatyti?

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos Stambule

Lankytinos vietos Stambule: ką aplankyti ir pamatyti? Stambulas – didžiausias Turkijos miestas, esantis šiaurės vakarinėje šalies dalyje. Po to kai 1973 metais Azijos ir Europos žemynus sujungė daugiau nei kilometro ilgio Bosforo tiltas, šį miestą europiečiai vadina vartais į Aziją, o azijiečiai – slenksčiu į Europą.

Kviečiame susipažinti su turistų mėgstamiausiomis miesto vietomis.

Mėlynoji mečetė

Jei lankotės Stambule, tai pirmoji vieta, kurią turite aplankyti – Sultono Ahmedo mečetė, geriau žinoma Mėlynosios mečetės pavadinimu. Šventovės statybos darbai užtruko net 7 metus: pradėti 1609-ais, baigti 1916 metais. Tai vienas įspūdingiausių statinių pasaulyje! Mėlynosios mečetės pavadinimą statinys gavo dėl 20 tūkstančių mėlynų plytelių, kuriomis išklotos lubos. Mečetė ypatinga ir tuo, kad turi šešis minaretus. Įprastai tokio pobūdžio pastatuose yra statomi keturi, du arba vienas minaretas. Daugiau apie Sultono Ahmedo mečetę skaitykite paspaudę šią nuorodą.

Topkapi rūmai

Osmanų valdymo laikotarpiu, maždaug 400 metų, Topkapi rūmuose gyveno sultonai ir jų tarnai. Statybos darbai buvo pradėti 1459 metais sultono Mehmedo II paliepimu, baigti po šešių metų – 1465-iais. Tai pastatų kompleksas, kurį sudaro daugybė kambarių, kiemelių, sodų. Vien tik hareme buvo 400 kambarių. Rūmai stovi Seralio kyšulyje, tarp Marmuro jūros ir Aukso rago. Šiuo metu juose įrengtas muziejus, kuriame eksponuojami keramikos, porceliano bei stiklo dirbiniai, ginklai, šarvai, kostiumai, laikrodžiai, pranašo Mahometo relikvijų kolekcija.

Topkapi rūmai

Sofijos soboras

Šalia Mėlynosios mečetės pastatytas Sofijos soboras yra kita, istorija alsuojanti vieta, kurią būtina aplankyti lankantis Stambule. Bizantijos imperijos laikais tai buvo stačiatikių bažnyčia, o osmanų valdymo metu – mečetė. Sofijos soboras yra vienas didingiausių statinių architektūros istorijoje, kuriame šiuo metu veikia muziejus. Pastatas, kurį galime išvysti šiandien, pastatytas 537 metais, valdant imperatoriui Justinianui I. Tai trečiasis statinys šioje vietoje, pirmieji du pavirto pelenais.

Grand Bazaar turgus

Tai vienas didžiausių turgų po stogu pasaulyje, kurį sudaro net 60 gatvelių. Milžiniško turgaus statybos darbai buvo pradėti 1455 metais, o po šešių metų sulaukė pirmųjų lankytojų. Nuo pat pradžių ši vieta tapo svarbiu prekybos centru. Jame įsikūrę apie 5000 įvairių parduotuvėlių, prekiaujančių papuošalais, vaisiais, rytietiškais drabužiais, kilimais, antikiniais ir keramikos dirbiniais, siuvinėtais gaminiais. Turgaus patalpose veikia dvi mečetės, čiurlena keturi fontanai, įrengta daugybė restoranų ir kavinių. Turgus toks didelis, kad įmanoma ir pasiklysti.

Stambulas Grand Bazaar turgus

Cistern bazilika

Cistern bazilika yra didžiausias senasis miesto rezervuaras, apie kurį nežino dauguma į čia atvykstančių turistų. Šis rezervuaras pastatytas anksčiau nei 500 m. po Kr., Bizantijos imperatoriaus Justiniano I paliepimu. Jo paskirtis buvo tiekti vandenį į daugelį rūmų bei kitų pastatų, esančių Stambulo mieste. Savo funkciją rezervuaras atliko daugiau nei tūkstantį metų. Cistern bazilika užima 9800 kv. m. plotą. 1985 metais buvo atlikti atnaujinimo darbai, kurių metu pašalintas purvas ir sukurtos vaikščiojimo platformos. Čia verta apsilankyti dėl įvairių dekoracijų ir istorinės vertės.

Rumeli tvirtovė

Rumeli tvirtovė pastatyta Mehmedo II įsakymu. Jos paskirtis buvo atskirti Konstantinopolį nuo Juodosios jūros, kad priešai negalėtų išsilaipinti Bosforo pakrantėje. Pastatas sudarytas iš trijų pagrindinių bokštų ir trylikos mažesnių stebėjimo bokštų. Aukščiausias pilies bokštas pavadintas Saudzu vardu, jo ilgis siekia 28 metrus, žemiausias – Zaanos, kurio aukštis 21 metras. Tvirtovės statybos darbai baigti per rekordiškai trumpą laiką – 139 dienas, ją statė daugiau nei 1300 darbininkų. Nuo 1958 metų pilyje veikia muziejus.

Stambulas Rumeli tvirtovė

Galatos bokštas

Akmeninis Galatos bokštas pastatytas XIV amžiuje. Jis yra tapęs vienu iš miesto simbolių. Bokšto aukštis 67 metrai. Pastato skersmuo apačioje siekia 16,45 metrus, viduje beveik 9 metrus, o sienų storis beveik 4 metrai. Šuo metu statinyje yra įkurtas restoranas, kavinė taip pat naktinis klubas. Iš bokšte esančių apžvalginių aikštelių galima mėgautis atsiveriančiais nuostabiais miesto vaizdais.

Prieskonių turgus

Prieskonių turgus yra antras pagal dydį turgus Stambulo mieste po Grand Bazaar, įkurtas 1664 metais. Ši vieta taip pat žinoma „Egiptiečių turgaus“ arba turkiškai „Misir Çarsisi“ pavadinimais. Jame prekiaujama įvairiausiais prieskoniais, džiovintais vaisiais, riešutais, tradiciniais turkiškais saldumynais. Apsiperkant reikia būti atidiems, kadangi daugelis produktų yra skirti turistams apmauti, todėl įėjus į turgų neskubėkite pirkti: iš pradžių patyrinėkite, paragaukite, sužinokite kainas. Atminkite, kad prieskoniais prekiaujama ir išėjus pro galines turgaus duris. Čia apsiperka vietiniai turkai, todėl kainos kur kas mažesnės nei pačiame turguje.

Stambulas Prieskonių turgus

Stambulo archeologijos muziejus

Stambulo archeologijos muziejus – vienas pagrindinių miesto muziejų, esantis tarp Topkapi rūmų ir Giulhanės parko, oficialiai atidarytas 1891 metais. Jį sudaro trys padaliniai: archeologijos, Senovės rytų ir Islamo meno muziejai. Iš viso muziejuje saugoma daugiau nei vienas milijonas eksponatų, iš kurių daugiausiai dėmesio susilaukia sarkofagų kolekcija, datuojama IV amžiumi pr. Kr.

Miniaturk parkas

Parko teritorija užima 60 tūkstančių kv. m plotą iš kurių ketvirtąją teritorijos dalį užima Stambulo ir visos Turkijos žymių pastatų sumažintos kopijos. Parkas yra nuolat plečiamas, jame galima apžiūrėti 120 įvairių pastatų, kurie sumažinti masteliu 1:25. Modeliai varijuoja nuo Sofijos soboro iki Selimijos mečetės, nuo Rumeli tvirtovės iki Galata bokšto, nuo Safranbolu mieste esančių namų iki Sumelos vienuolyno. Be to, kai kurie statiniai, neišlikę iki šių dienų taip pat buvo atkurti – Artemidės šventykla, Halikarnaso mauzoliejus ir Ajyad pilis-tvirtovė. Daugiau apie miniatiūrų parką skaitykite paspaudę čia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.