Vasilijaus Palaimintojo soboras (Pakrovskio cerkvė) Maskvoje – viena gražiausių šventyklų Maskvoje

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

vasilijaus palaimintojo soboras

Maskva garsėja kaip vienas iš įdomiausių miestų, kuriame gausu lankytinų vietų. Ypač išsiskiria Rusijos sostinės šerdimi įvardijama Raudonoji aikštė, kurioje puikuojasi ir garsioji Pakrovskio cerkvė, arba kitaip dar vadinama Šv. Vasilijaus soboru. Daugelis šaltinių šį objektą laiko ypatingu, tituluoja kaip pačią gražiausią šventyklą ne tik Maskvoje, bet ir visoje Rusijoje. Be to, šis šventas pastatas išliko nepaveiktas jokių istorinių įvykių nuo pat XVI amžiaus, kada ir buvo pastatytas. Nors keitėsi santvarkos, vyko ne vienas karas, tačiau šventyklą aplenkė negandos.

Šis spalvingas objektas yra vienas iš Rusijos sostinės simbolių. Pasakojama, kad net Raudonosios aikštės pavadinimas yra susijęs ne su raudonomis Kremliaus sienomis, o būtent su šv.Vasilijaus cerkve. Kadangi rusų kalbos žodis yra daugiareikšmis, tai dauguma dėl aikštėje vyraujančios raudonos spalvos ir renkasi pirmają reikšmę – ,,raudona“. Tačiau šio būdvardžio ,,красная“ kita reikšmė yra ,,gražus“, o šis epitetas yra taikytinas būtent cerkvei, nei ji savo kupolų grožiu iš tiesų išsiskiria iš kitų šalia eančių objektų. Tai dėmesio vertas objektas, tą pastebėjo ir UNESCO, įtraukdama Šv.Vasilijaus cerkvę į pasaulinio paveldo registrą.

Pakrovskio cerkvė buvo pastatyta Rusijos caro Ivano Rūsčiojo įsakymu, siekiant įamžinti pergalę prieš Kazanės chaną. XVI amžiaus viduryje pastatyta rusų stačiatikių cerkvė yra geometrinio Maskvos centro viduryje ir priklauso Raudonosios aikštės architektūriniam ansambliui. Statybos truko 1555-1561 metais ir iš pradžių Vasilijaus Palaimintojo soborą sudarė devyni pastatai: aštuonios unikalios bažnyčios, išsidėsčiusios aplinkui vieną didesnę centrinę bažnyčią. Tik 1588 metais buvo pristatyta dešimtoji bažnyčia, o tie aštuoni kupolai simbolizuoja kovų su Kazanės chanu trukmę. Cerkvė yra pavadinta Vasilijaus Palaimintojo vardu dėl to, kad šis žmogus išpranašavo didžiulį gaisrą. Po mirties pranašautojas paskelbtas šventuoju ir palaidotas sobore, viliantis, kad tai padės išvengti gaisrų Maskvoje. Deja, Maskva labai smarkiai degė karo su Napoleonu Bonapartu metu.

Žymiai vėliau sovietmečiu šiai šventovei vėl buvo iškilusi grėsmė, mat ėmus rengti karinius paradus Raudonojoje aikštėje pastatai trukdė judėti karinei technikai. Sklando pasakojimas, kad Maskvos rekonstrukcijos projekto vadovas Lazaras Kaganovičius rekomendavo Stalinui nugriauti keletą pastatų. Kai naujai suprojektuotos aikštės maketą su nuimamomis figūromis atnešė parodyti Statilui, šis paėmęs soboro statulėlę ir padėjęs į vietą. Taip ši cerkvė liko nepaliesta, nors kiti pastatai buvo nugriauti.

Jei vykstate į Rusijos sostinę Maskvą, tai šio objekto – Pakrovskio cerkvės – nepastebėti neįmanoma, nes jis išsiskiria ne tik savo įspūdingu grožiu, bet ir gausybe tarpusavyje derančių spalvų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.