Vengrijos jūra – Balatono ežeras

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Vengrijos jūra – Balatono ežeras Vengrijoje yra tiek daug lankytinų objektų, kad juos visus suskaičiuoti prireiktų daug laiko, o visus aprašyti – dar daugiau. Tačiau šį kartą mes norime jums papasakoti apie Vengrijoje esančią „jūrą“, kuri ne veltui taip vadinama. Balatono ežeras – vengrų pasididžiavimas bei viena populiariausių krypčių Vengrijoje tarp turistų ir vietinių gyventojų. Tai ne tik didžiausias ežeras Vengrijoje, didžiausias jis visoje Vidurio Europoje – jo plotas net 600 kv. kilometrų, ilgis siekia 77 km, o plotis – 14 km. Vengrijos „jūra“ šis ežeras vadinamas dėl savo dydžio ir dėl gražios žydros – žalsvos vandens spalvos.

Balatono ežeras apsuptas legendų. Pasak vienos legendos ežeras atsirado kai pievose ganydamas avis piemuo pamatė keistos formos akmenį. Jį paėmęs toje vietoje ištryško šaltinis, užliejęs visą teritoriją. Kita legenda – ežero dugne stūkso bažnyčia, prie kurios nuolatos ašaras lieja mergaitė, neleidžianti išdžiūti ežerui. Legendos yra legendos, tačiau giliausiose ežero vietose rasta senovinių pastatų liekanų.

Tęsiant kalbą apie ežero gylį, nustebsite, nors jo plotas milžiniškas, vidutinis gylis yra tik kiek daugiau nei 3 metrai. Nuėjus nuo kranto 200 – 300 metrų vis dar galima siekti dugną, tad šis ežeras puikiai tinka mažai mokantiems ar visai nemokantiems plaukti bei mažiems vaikams, kurie drąsiai gali teškentis ežero pakrantėje. Kadangi ežeras nėra gilus – jis greitai įšyla, todėl maudytis jame galima nuo ankstaus pavasario iki vėlaus rudenio. Vidutinė vandens temperatūra vasaros laikotarpiu būna apie 20 laipsnių pagal Celsijų.

Balatono ežeras Vengrijoje

gyereabalatonra.hu nuotr.

Norint paįvairinti laisvalaikį yra sudarytos galimybės paplaukioti jachta, baidarėmis, burlentėmis, kajakais ar tiesiog pažvejoti. Visą ežerą juosia nutiesti dviračių takai, todėl viename iš nuomos punktų pasiėmus dviračius galima apvažiuoti Balatono ežero apylinkes, kuriose daug gražių, įsimintinų vietų, kurortinių miestelių. Žiemos laikotarpiu, kada ežeras yra užšalęs, įmanoma čiuožinėti su pačiūžomis, atsiduoti burinių ledrogių teikiamam malonumui, užsiimti poledynine žūkle. Šiose apylinkėse jau nuo senų laikų buvo auginamos vynuogės, tad neparagauti vietinio vyno – būtų nuodėmė. Balatonas, kaip ir visa Vengrija, garsėja savo karštosiomis versmėmis, todėl aplink ežerą yra įsikūrusi ne viena gydykla, kuriose galima atgaivinti savo kūną ir sielą, pasimėgauti vandens teikiamais malonumais, atgauti jėgas.

Balatono ežeras Vengrijoje

gyereabalatonra.hu nuotr.

Aplink ežerą yra įsikūrę daugybė kurortinių miestelių, seniausi jų – Balatonfuredo ir Heviz kurortai, kadaise buvę Vengrijos aristokratų gyvenvietėmis, tačiau XIX amžiaus pabaigoje kurortus užplūdo viduriniosios klasės žmonės. Jų gausą nulėmė ir 1861 metais pradėtas geležinkelių tiesimas.

Heviz kurortas garsėja 47 tūkst. kv. m. šaltinių maitinamu ežeru – tai antras pagal dydį terminis ežeras pasaulyje. Kurortas įkurtas maždaug 10 km į šiaurės vakarus nuo prie Balatono ežero esančio Keszthly miestelio. Heviz ežero vandenyje gausu radžio ir sieros, randamas purvas, gydantis reumatines ligas. Vasarą ežero temperatūra siekia 35 laipsnius, žiemą – apie 23 laipsnius, todėl maudynės galimos visais metų laikais.

Balatonfuredo kurortas yra pats pirmasis Vengrijos kurortas, kuriame iš pat pradžių namus statėsi turtingieji, tik vėliau ši vieta buvo prieinama visiems. Iš čia pradėjo plaukioti pirmasis Balatono ežero garlaivis. Kurorte gausu restoranų siūlančių paragauti vietinio vyno, kuris buvo pradėtas gaminti dar romėnų laikais.

Balatono ežeras Vengrijoje

gyereabalatonra.hu nuotr.

Būtina pabuvoti Tihany pusiasalyje, kuris ežerą dalina į dvi dalis. Manoma, kad ši vieta yra gražiausia Balatono apylinkėse. Jame galima rasti senovinį kaimą, apsuptą levandų ir geizerių.

Yra ir daugiau gražių kurortų ar vietovių, kuriuose verta apsilankyti – Balatonalmádi kurortas, apsuptas kalvomis ir apsodintas persikų, migdolų medžiais, Alsoors – kuriame stovi seniausia sodyba Vengrijoje, Kal slėnis apsuptas užgesusių vulkanų… Kiekviename miestelyje pamatysite tai, ko visą gyvenimą neužmiršite – nuostabias kalvotas vietoves, širdį paliečiančius peizažus ir panoramas, senovinius kaimus, terminius gydomuosius ežerus… Visa tai aplink Balatono ežerą.

Šį ežerą galite nesunkiai pasiekti: kelionė automobiliu ar autobusu iš Budapešto trunka kiek daugiau nei vieną valandą. Į kelionę iš Budapešto galite vykti ir traukiniu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.