Geteborgas. Skristi ar neskristi?

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Geteborgas

Kodėl verta aplankyti Geteborgą?

Taip, taip, taip!!! O kodėl gi ne? Yra keletas priežasčių, dėl kurių verta aplankyti šį miestą.

Pirmiausia dėl to, kad iš Geteborgo galima labai pigiai, iš anksto nusipirkus traukinio bilietus, nuvažiuoti iki Kopenhagos. Kai rašiau šį straipsnį apie Geteborgą, buvo galima suskraidyti už 21 Lt, įskaitant mokesčius. Žinoma, kas neturi specialios mokėjimo kortelės, nuo kurios aviakompanija nenuskaito kortelės administravimo mokesčio, kelionės bilietai pabrangs dar 35 Lt. Tačiau, gerai pagalvojus, ar 56 Lt yra daug? Juk čia skrydis lėktuvu ir dar į Skandinaviją. Na, o bilietai iki Kopenhagos, jeigu perkama iš anksto, į vieną pusę kainuos apie 70 Lt. Trys valandos kelionės ir Jūs jau gražiojoje Danijos sostinėje.

Kita priežastis, kodėl smagu pabuvoti Geteborge, – didelis atrakcionų parkas „Liseberg“.

Šis parkas save įvardina didžiausiu Skandinavijos atrakcionų parku. Ir neveltui, kadangi jame yra ne vienas kvapą gniaužiantis atrakcionas bei galybė kitų pramogų. Daugiau informacijos apie šį parką rasite užsukę į jų oficialų tinklalapį, adresu – www.liseberg.se. Žiemos metu jis dirba tik lapkričio – gruodžio savaitgaliais, kada prasideda Geteborgo miesto Kalėdinė mugė. Šaltuoju sezonu neveikia tiek atrakcionų, kiek norėtųsi, tačiau šis parkas kasmet, prieš kiekvienas Kalėdas, sužimba 5 000 000 šventinių lempučių. Na, žmonių tuo laikotarpiu tikrai ne ką mažiau. Juokauju dėl žmonių skaičiaus, jų tikrai tiek nebus, tačiau tais savaitgaliais tikrai sausakimša.

Trečioji priežastis, kodėl smagu šiame mieste, yra ta, kad tai antras pagal dydį Švedijos miestas, kuriame yra tikrai ką pamatyti. Pradedant miesto pažintimi, baigiant įvairiais muziejais, net nesusižvalgysite kaip greitai prabėgs laikas.

O kas jame įdomaus?

Mano kelionė į Geteborgą įvyko pirmą gruodžio savaitgalį. Viskas klostėsi kuo puikiausiai iki to laiko, kol atšaukė mano skrydį atgal į Lietuvą. Nors savaitgalis atrodo pakankamai daug, tačiau skrydžių laikai sudėlioti nelabai patogiai, nes penktadienį Geteborge buvau apie 18 val., todėl tokiu metu spėjau apžiūrėti tik vakarinį miestą.

Sekmadienį, 11 val. ryto, jau turėjau skubėti į oro uostą. Taip kad iš savaitgalio liko vienintelė pilna diena – šeštadienis. Šią dieną paskyriau muziejams, kadangi gruodžio mėnesį, ir dar Skandinavijoje, nėra labai šilta, o sušalti tikrai nesinorėjo.

Per vieną dieną aplankiau „Gothenburg City Museum“, kuriame eksponuojamas tos šalies kultūros paveldas. Gausybė senovinių daiktų, entnografinių elementų, taip pat eksponuojamas vienintelis Švedijos Vikingų laivas, o tiksliau jo nuolaužos.

„Garden Society of Gothenburg“ – visuomenės sodininkystės parkas, vienas iš geriausiai išsaugotų XIX amžiaus parkų Europoje, kuriame gausu augalų. Gruodžio mėnesį dauguma žalumos po sniegu, tačiau apsilankę „Palm house“ (palmių oranžerijoje) apstulbsite išvydę tiek daug įvairių augalų, ne tik palmių, bet ir gėlių. Pasisukę į vieną pusę pamatysim augančius bananus, į kitą pusę – kakavos medį su vaisiumi. Tas kas nebuvę šiltuose kraštuose, gali drąsiai nuvykti į Geteborgą – žalumos nei vasarą, nei žiemą nestigs.

Sekantis lankytinas, artimiausias objektas buvo botanikos sodas. Jei neaplankysite oranžerijos – nieko gero nepamatysite. Įkėlus koją – išvysite šimtus įvairiausių gėlių žiedų, didžiulę kaktusų oazę.

Kažką panašaus pamatysite apsilankę ir Geteborgo „Universeum“ centre. Nacionalinis mokslo centras, skirtas visai šeimai. Jame po stogu visas atogrąžų miškas! Taip, taip, palmės, įvairiausi augalai, augantys tik atogrąžų miškuose. Besikarstančios tikros beždžionėlės, paukščiai, panašūs į flamingus (o gal ten ir buvo flamingai), plaukiojančios žuvys džiugino kiekvieną užėjusį į šį rojų.

Bet tai dar ne viskas, kitoje salėje didžiulis akvariumas su gausybe įvairių žuvų, tarp kurių plaukiojo ne vienas ir ne du skirtingų rūšių rykliai. Atskirame akvariume man noriai pozavo garsiojo „Paulio“, kuris išpranašavo pasaulio futbolo čempionato nugalėtojus, giminaitis. Toje vietoje jautiesi, lyg būtum kelių kilometrų gylyje ir stebėtum Viduržemio jūros florą ir fauną.

Ir lyg dar man būtų maža gyvosios gamtos, užsukau į „Maritime museum/Aquarium“. Muziejuje išvydau 400 metų senumo Švedijos laivybos istoriją. Begalė laivų kopijų, nuo mažiausių iki didžiausių, kurias sukurti užtrunka ne vienerius metus.

Bei akvariumas su gausybe žuvų ir kitais vandenyno gyventojais. Stoviu jau trečiame panašiame muziejuje ir galvoju – ar Geteborgo gyventojai jaučia nostalgiją toms šalims, kuriose žiemą – vasarą temperatūra nekrinta žemiau nulio, kuriose auga bananai, apelsinai? Gal švedai moko vaikus pažinti augaliją ir gyvūniją? Kad ir kaip ten būtų, ir man, paprastam lietuviui, džiugu ir malonu iš arti pamatyti tai, ko galbūt gyvenime neišvysiu.

Galiausiai, kur aš pabuvojau, tai minėtasis – „Liseberg“ atrakcionių parkas. Šią pramogą pasilikau paskutinę, kadangi darbo laikas šeštadieniais, žiemos metu, iki 22 valandos. Vos tik žengi pirmąjį žingsnį pro įėjimo vartus, pasijunti kaip tikrame filme, kuriame pasakojama Kalėdų istorija. Medžiai ir krūmai apipurkšti dirbtiniu sniegu, skambanti šventinė muzika, kalėdinės lemputės, kurių net 5 000 000! Tačiau, visą grožį ir Kalėdinę dvasią aptemdė tūkstančiai žmonių, kurie sraigės žingsniu judėjo prie pramogų.

Kaip jame sutaupyti?

Vis dėlto čia Skandinavija, ji asocijuojasi su brangesniu pragyvenimo lygiu. Tai yra tikra tiesa. Nakvynė nėra pigi, maistas brangesnis, transportas taip pat brangus, galbūt kaip kurių drabužių kainos yra žemesnės negu Lietuvoje. Kiekvienas Lietuvis suka galvą, kaip pigiau pabuvoti svetimoje šalyje. Išeičių yra. Geteborge taip pat. Vos tik nuvykus į Geteborgą, patarčiau nusipirkti praktišką kortelę, vadinamą „Gothenburg pass“. O pirkdami internetu, kortelę įsigysite su 15% nuolaida. Įėjimas į muziejus, transportas su ja – nemokamas. Kortelė galioja 24 arba 48 valandas, priklausomai kokią pirksite. Vieną parą galiojanti kortelė kainuoja 245 SEK (93 Lt), dviejų parų – 390 SEK (148 Lt). Kortelė pradeda galioti vos tik ja pirma kartą pasinaudojate.

Pabandysiu detaliau parašyti kiek sutaupiau su 24 valandas galiojančia kortele.

Aplankyti objektai ir jų kainos bei transportas:

„Liseberg“ atrakcionų parkas – 80 SEK

Geteborgo miesto muziejus – 40 SEK

Botanikos sodas – 20 SEK

Sodininkystės parkas – 40 SEK

Mokslo centras – 155 SEK

Viešasis transportas, vienkartinis bilietas – 25 SEK

Oro uosto autobusas – 60 SEK

Iš viso: apie 160 Lt

Geteborgo kortelė kainavo 245 SEK (93 Lt). Sutaupyta 67 Lt vienam žmogui. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad vienkartinis viešojo transporto bilietas kainuoja 9 Lt, o važinėta per 24 valandas ne vieną ir ne du kartus, drąsiai galiu sakyti, kad sutaupyta ne 67 Lt, o kur kas daugiau, kadangi šiame mieste pėsčiomis nelabai kur nueisi.

Yra ir daugiau nemokamų pramogų su šia kortelę. Pavyzdžiui, nemokamas įėjimas į Volvo muziejų, kuriame eksponuojami automobilių modeliai nuo 1927 iki 2000 metų gamybos, taip pat sporto muziejus, kuriame eksponuojama istorinę vertę turinti sporto kolekcija. Nemokamas įėjimas į medicinos muziejų, kuriame eksponuojami medicininiai įrankiai nuo XVIII amžiaus iki mūsų dienų, taip pat į radijo, dizaino, laivų muziejus. Pastarajame eksponuojami 19 tikrų laivų, valčių. Nemokamas įėjimas į Kazino bei 50 proc. pigesnis sukimasis ant rato – „Wheel of Gothenburg“ bei perpus mažesnė kaina dienos kelionei į Daniją. Apie viską smulkiau galite pasiskaityti apsilankę oficialiame miesto tinklapyje – http://www.goteborg.com.

Kiekviename mieste yra ką pamatyti, ne išimtis ir Geteborgas. Todėl turint kelias laisvas dienas galite drąsiai išsiruošti į šią kelionę.

2010.12.03-05

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.