Gelačio vienuolynas – išskirtinis architektūrinis paminklas netoli Kutaisi

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Gelati vienuolynas

Viduramžiais Gelačio vienuolynas buvo vienas didžiausių dvasinių ir kultūrinių centrų Gruzijoje. Jis pradėtas statyti 1106 metais, valdant šios šalies karaliui Dovydui Statytojui. Tuo metu Gruzija išgyveno „aukso amžių“ – augo šalies ekonomika, plėtėsi miestai.

Vienuolynas pastatytas vakarų Gruzijoje, Imeretijos regione, maždaug 11 km nuo Kutaisi miesto. Tai vienas turistų lankomiausių objektų šioje šalies dalyje. 1106 metais pradėto statyti vienuolyno statybų darbai baigti po dvidešimt keturių metų – 1130-aisiais.

Gelačio vienuolyno ansamblį sudaro keletas pastatų. Centrinis pastatas – Dovydo Statytojo įkurta Mergelės bažnyčia. Jos interjerą puošia skirtingų laikotarpių tapybos kūriniai, o pagrindinį skliautą – XII a. mozaikos, vaizduojančios Mergelę su vaiku ir archangelą. Kiti Gelačio architektūriniai paminklai pastatyti vėliau – XII-XIV amžiuje. Tai akademija, kurioje dirbo garsiausi gruzinų mokslininkai, teologai bei filosofai, XVI amžiaus piešiniais dekoruota Šv. Jurgio bažnyčia, dviejų aukštų Šv. Nikolajaus bažnyčia bei viena seniausių varpinių Gruzijoje.

Gruzijai įsivėlus į karinius konfliktus su mongolų ir osmanų imperijomis, o vėliau ir su turkais, vienuolynas buvo smarkiai apgadintas. Nepaisant to, pastatai rekonstruoti. Jame iki šiol saugoma didelė mozaikų, metalo dirbinių ir freskų kolekcija, yra palaidota daug žymių šalies valdovų, įskaitant Dovydą Statytoją, kuris amžinojo poilsio atgulė prie pietinių vienuolyno vartų.

1994 metais Gelačio vienuolynas buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.