Sardinijos virtuvė: ką paragauti?

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Sardinijos virtuvė Sardiniečių virtuvė – tikras alkanų žmonių rojus! Patiekalų gausa ir skonių įvairove nenusileidžia kitų tautų virtuvėms. Neįmanoma tiksliai charakterizuoti Sardinijos patiekalų, kadangi kiekviename mieste skiriasi receptai, ingredientai ar net maisto ruošimo metodai. Patiekalas turintis konkretų pavadinimą gali skirtis, priklausomai nuo to, kuriame salos regione jis yra ragaujamas.

Salos gyventojai valgyti pradeda užkandžiais. Paprastai tai būna įvairaus kumpio, saliami, sūrio griežinėliai, alyvuogės, marinuotos daržovės, moliuskai ar midijos. Vėliau pereinama prie pagrindinių patiekalų, kurie gaminami iš žuvies, jūros gėrybių ar mėsos.

Žuvis. Daugelis turbūt nustebs sužinojęs, jog jūros gėrybės Sardinijos virtuvėje išpopuliarėjo ne per seniausiai. Tai galima paaiškinti dažna priešų invazija į salą, nustūmusia vietinius gyventojus į kalnuotas vietoves ieškoti saugesnio prieglobsčio. Todėl maisto produktams daugiau įtakos turėjo sausuma, nei jūra. Tuo metu patiekalai buvo gaminami iš kiaulienos, ožkienos, avienos bei kviečių.

Žuvies patiekalai ant Sardinijos gyventojų stalų pateko su paskutiniaisiais užkariautojais. Jų dėka visoje saloje galima paragauti nuostabių patiekalų. Krabai, ančiuviai, kalmarai, moliuskai ir šviežios sardinės vis labiau populiarėja salos pakrantėse.

Lankydamiesi Kaljaryje, verta užsukti į mieste veikiantį vieną didžiausių žuvies turgų Italijoje – San Benedetto. Jame, priklausomai nuo sezono, galima rasti omarų, aštuonkojų, karališkųjų krevečių, krabų, jūrų karšių, tunų ir daugelį kitų jūros gėrybių. Kiekvieną dieną jame pilna vietinių gyventojų, norinčių nusipirkti šviežių produktų bei turistų, kuriems turgus puiki atrakcija.

Mėsa. Sardinijos gyventojai valgo daug kiaulienos ir ėrienos. Maistas dažniausiai gaminimas ant laužo – tai vienas pagrindinių patiekalų ruošimo būdų saloje. Sardinijoje vyrauja nuostata, jog maisto ruošimas – vyrų darbas. Paruoštas maistas turi būti tobulas.

Vienas įdomesnių, bet neįprastų tradicinių mėsos ruošimų būdų – kepimas žemėje (Incarralzadu). Mėsa susukama į mirtos lapus ir dedama į iškastą duobę ant kurios kuriamas laužas. Mėsa iškepa ne greitai, tam prireikia net kelių valandų.

Sūriai. Nuo seno Sardinijoje klestint avininkystei, iš avių pieno gaminamas sūris tapo firminiu salos patiekalu bei tikru pasididžiavimu. Pecorino – Sardinijos sūrių karalius, salos simbolis, žinomas visame pasaulyje. Būtent Sardinijoje pagaminami didžiausi šios produkcijos kiekiai Europoje.

Sūriai gali būti įvairiausių tipų – ir saldaus, ir aštraus skonio. Visa tai priklauso nuo gaminimo termino. Aštrūs sūriai nokinami šešis ir daugiau mėnesių, o saldūs – brandinami mažiau nei pusė metų. Sūris dažnai valgomas prie pietų stalo kaip užkandis, taip pat naudojamas tarkuotas prie įvairių makaronų patiekalų.

Sardiniečiai taip pat didžiuojasi ir Casu Marzu sūriu, kuris laikomas didelės paklausos vietiniu delikatesu. Tai viena iš Pecorino sūrio rūšių. Tiesa, šio sūrio paragauti išdrįstų ne kiekvienas. Jo išskirtinumas yra ne tik aštrumas, bet ir po sūrį „nardančios“ musių lervos. Daugiau apie šį patiekalą galite pasiskaityti atskirame straipsnyje, spausdami šią nuorodą.

Makaronai. Sardinijos makaronai – patiekalas, kuris dažnai gaminas vietinių gyventojų namuose. Yra kelios makaronų rūšys, garsinančios Sardiniją pasaulyje: Malloreddus – smulkūs riestainio formos makaronai su šafranu. Patiekiami su pomidorų arba mėsos padažu, kuriame taip pat yra šafrano; Culingiones – apvalios ar ovalios formos makaronai, įdaryti špinatais arba pekorino sūriu. Patiekiami su pomidorų, mėsos padažu arba sviestu ir šalavijų lapais.

Keletas tradicinių Sardinijos patiekalų:

Su Porcheddu – ant iešmo virš žarijų kepamas maždaug 40 dienų paršiukas. Siekiant pagerinti skoni, mėsa pagardinama alyvuogių aliejumi, druska, pipirais ir pankoliu.

Sa Burrida – patiekiamas kaip užkandis. Tai ryklio mėsa, marinuota graikinių riešutų ir acto užpile.

Malloreddus – yra pirmos rūšies makaronai, pagaminti iš manų kruopų ir šafrano. Šių makaronų forma primena kriauklytes.

Bottarga – sūdytos kuojos ar tuno ikrai, suspausti į tvirtą masę. Supjausčius plonais griežinėliais, patiekalas valgomas kaip užkandis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.