Lauktuvės iš Sardinijos – „delikatesinis“ sūris

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lauktuvės iš Sardinijos - „delikatesinis“ sūris

Ir kokių tik nėra sūrių rūšių. Vieni mėgsta paprastą, iš kaimo parsivežtą  močiutės sūrį, kiti parūkytą, treti – neatsisako sūrio su pelėsiu. Tačiau Casu Marzu sūris mėgstamas ne kiekvieno, o ir paragauti išdrįstančių yra vos vienas kitas. Tikra tiesa. Casu Marzu žinomas kaip „vaikščiojantis“, o verčiant pažodžiui iš sardiniečių kalbos – „supuvęs“ sūris. Taigi, kuo „ypatingas“ tradicinis Sardinijos sūris? – Tūkstančiais gyvų, besiraitančių sūryje, lervų.

Iš avių pieno daromas Casu Marzu sūris kilo iš kito Sardinijos apylinkėse mėgstamo pekorino sūrio (Pecorino Sardo). Pagaminti sūriai yra mirkomi druskos tirpale, išrūkomi, tačiau pastarieji brandinami centriniuose Sardinijos rūsiuose. Gaminant Casu Marzu, iš pekorino sūrio išimamas vidus, o tuščiaviduriai sūriai išnešami ir laikomi atvirose erdvėse, neuždengti, tam, kad sūrinės musės (Piophila casei) ant jų padėtų savo kiaušinėlius.

Iš kiaušinėlių išsirita tūkstančiai baltų, skaidrių lervų, kurios minta sūriu. Lervų išskiriamos virškinimo rūgštys fermentuoja sūrį, taip paversdamos jo vidų puria, minkšta mase.

Casu Marzu yra labai didelės paklausos vietos delikatesas. Tai labai aštrus, minkštas sūris. Atsikandus didesnį kiekį gali ištrykšti ašaros, deginti liežuvį. Jo skonis panašus į labai prinokusius itališkus mėlynuosius Gorgonzola sūrius. Casu Marzu sūris tinkamas valgymui tik tada kai lervos vis dar juda. Gerai susifermentavęs sūris dedamas ant tradicinės sardiniečių duonos (pane carasau) bei užgeriamas stipriu raudonu vynu.

Europos Sąjunga Casu Marzu sūrio darymą buvo paskelbus neteisėtu, kadangi juos gaminant nesilaikoma higienos standartų. Reaguojant į Europos Sąjungos pastabas, Italijos valdžia uždraudė juos pardavinėti parduotuvėse. Buvo gauta įvairių nusiskundimų apie alergines reakcijas, įskaitant deginimą ar nemalonius pojūčius, kada žmonės jausdavo, kad kažkas ropinėja jų kūnu. Taip pat vis didesnį susirūpinimą kėlė žarnyno infekcijos. Išėmus sūrius iš parduotuvių lentynų šie buvo pardavinėjami juodojoje rinkoje.

Nepaisant įspėjimų apie sveikatai gręsiantį pavojų, Sardinijos gyventojai sako, kad Casu Marzu sūris buvo valgomas šimtus metų ir žmonių gyvybei pavojus nekildavo.

Italijoje gaminamas sūris yra dažnai patiekiamas ypatingomis progomis – gimtadieniais, bernvakariams, vestuvėms. Vietiniai gyventojai Casu Marzu sūrį laiko afrodiziaku.

Visi draudimai ir apribojimai gaminti bei pardavinėti buvo panaikinti, o pats sūris pripažintas tradiciniu patiekalu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.