Paslaptingi Sardinijos statiniai: Losa nuragis

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Losa nuragis Losa – vienas iš nuragių kompleksų Sardinijoje. Nuragį sudaro centrinis trijų aukštų bokštas, maždaug 19 metrų aukščio ir dar trys papildomi dvejų aukštų bokštai. O priešingai, nei kiti nuragių kompleksai, Losa nuragis neturi vidinio kiemo. Tai yra didelis skirtumas, nes šis statinys yra trikampės formos su apvaliais kampais ir keturiais bokštais, stovinčiais ant didžiulės platformos. Nuragis stūkso pačiame didžiulio ploto centre, aptvertas siena ir apstatytas trobelėmis bei kapinių liekanomis. Nedideliame muziejuje eksponuojami keli radiniai iš šios vietos. Ši teritorija yra lengvai pasiekiama nuo Nuoro sankryžos SS131  Carlo Felice netoli Abbasanta.

Nors originalių nuragių mažai išlikę, tačiau kas likę iš jų – iš tiesų įspūdinga. Nuo nuragio aikštelės atsiveria platus aukštų plokščiakalnių vaizdas. Pagrindinis statinio įėjimas yra pietryčių pusėje, o siauru koridoriumi, kertančiu kitą koridorių bei laiptus, patenkama prie centrinio bokšto.

Centrinis objekto kambarys turi tris nišas. Į dvi iš jų galima pasiekti per šoninių bokštų koridorius. Pietinis bokštas nebeturi lubų, todėl jo viršuje atsiveria dangus. Laiptai veda į aikštelę ir į antrą centrinio bokšto aukštą, kuris užsibaigia vidine masyvia siena. Beje, antras aukštas yra beveik sugriautas, todėl į jį negalima laisvai patekti. Laiptai vingiuojasi aplink visą antrą aukštą ir tęsiasi iki tol, kol užsibaigia virš aikštelės įėjimo. Daroma prielaida, kad laiptai dar vedė ir į trečią aukštą, tačiau šiandien jis yra visiškai sunykęs.

Įdomu tai, kad centrinis bokštas taip pat turi ir slaptą koridorių, vedantį nuo laiptų iki centrinės salės. Tai yra dėl to, kad didelė ir aukšta centrinės salės erdvė, skirtingai nei Su Nuraxi nuragio, buvo horizontaliai perskirta medinėmis grindimis, į kurią galima patekti medinėmis kopėčiomis. Didžiulė aikštelė, esanti nuragio viršuje, buvo platesnė nei pats statinys ir šiek tiek atsikišusi. Taip manyta todėl, kad aplink visą nuragį rasti didžiuliai akmenys, kurie buvo naudojami sutvirtinti aikštelę, o miniatiūrinių nuragio modelių galima rasti visoje Sardinijoje. Šiaurinės pusės antrasis įėjimas leidžia patekti į ten esantį trečią bokštą. Iš šio bokšto antrais šoniniais laiptais įmanoma pasiekti aikštelę. Bevaikštant po nuragį, susidaro įspūdis, jog pats statinys yra tiesiog kambarių ir koridorių labirintas.

Chronologiškai centrinio bokšto statyba, remiantis kai kuriais archeologais, prasidėjo 2000 m. ir 1800 m. pr. Kr, o remiantis kitais – 1200 m. ir 1000 m. pr. Kr. Datos numatomos C14 metodu, kai yra nustatomas iš išlikusių sienų organinių medžiagų, kaip pvz. gabalėlio medžio, amžius. Losa nuragis yra unikalus statinys, tačiau jo konstrukcijos statybos technika yra pakankamai aiški: tolos suformuoja kambarius, o sienose esantys akmenys išdėlioti taip, kad dideli akmenys būtų apačioje, o maži – viršuje. Daugiau klasikinių elementų, kaip kilpinės angos, galima taip pat aptikti gretimais esančiuose bokštuose. Šie bokštai yra mažesni ir prijungti prie nuragį juosiančios sienos. Nėra aišku, ar tai gynybinės sienos, nes jos neapsaugo nuragio pačioje svarbiausioje pusėje.

Aplink šį nuragį atkasti kiti statiniai: keletas namelių ir ypatinga apvali trobelė, priešais nuragio įėjimą. Šios apvalios trobelės paskirtis iki šiol neaiški. Apylinkės taip pat naudotos kaip laidojimo vieta, kur mirusiųjų pelenai buvo dedami į išskobtus didžiulius akmenis, o ant šių uždedama plokštė.

Didžiulę nuragio Losa teritoriją juosianti siena ir kaimo griuvėsiai turėjo dvejus vartus – apskritus statinius su durimis. Vieni iš jų yra netoli nedidelio muziejaus, pietvakarinėje archeologinės vietovės pusėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.