Egiptietiška virtuvė. Paprasta, bet skani ir soti

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Egiptietiška virtuvė


Kaipgi nuvykus į Egiptą neparagauti tradicinių šios šalies patiekalų, kurie išsiskiria savo skoniu, paprastumu ir tuo pačiu sotumu. Kai kurie patiekalai yra ruošiami tais pačiais būdais, išlikusiais dar nuo faraonų laikų. Beje, negalima paneigti, kad egiptiečių virtuvei įtakos neturėjo Viduržemio regiono šalys – galima atrasti nemažai panašių patiekalų, tačiau jie yra pritaikyti prie egiptiečių papročių ir skonių.

Egiptiečių valgiuose vyrauja vaisiai, daržovės bei švieži prieskoniai. Mėsa laikoma prabangos dalyku, todėl patiekiama mažomis porcijomis, dažniausiai su daržovėmis arba ryžiais. Valgoma paukštiena, ėriena, aviena, veršiena. Nuo seno egiptiečiai mėgdavo žuvį (samak), mėgstamiausi ešeriai, kalmarai, krevetės, unguriai. Pastarieji gali būti kepti pardavinėjami tiesiog gatvėje.

 

Egiptietiški patiekalai

Kosbari – maistingas patiekalas, gaminamas iš makaronų, ankštinių bei kitų daržovių.

Molokiya – sriuba su žolelėmis. Pavadinimas kilęs iš dedešvų lapų, kuriais gardinama sriuba.

Koshari – troškinys iš makaronų, ryžių, lęšių, gardinamas traškiais svogūnais ir aštriu, česnakų,  pomidorų padažu.

Sayyaddia – kepta žuvis – plekšnė, jūrų liežuvis, ešerys arba upėtakis. Dažniausiai jis patiekiamais su ryžiais arba citrinomis.

Hamaam – balandiena, įdaryta ryžiais ir prieskoniais bei iškepta ant grotelių. Tai nacionalinis gardumynas, tačiau verta žinoti, kad vietiniai restoranų virėjai į įdarą įdeda ir paukščio galvą.

Bataatis – bulvės, kurios dažniausiai būna kepamos, bet kartais patiekiamos virtos arba įdarytos.

Salata – salotos, kurios gaminamos iš salotų lapų, pomidorų, agurkų, alyvuogių, kiaušinių, bulvių. Jose taip pat gali būti pupelių ir jogurto.

Gibna – egiptietiškas sūris, kurio yra dviejų rūšių: gibna beida – baltas ir sūrokas sūris, panašus į fetą ir gibna rumy – gelsvas ir aštraus skonio sūris, naudojamas salotoms ir sumuštiniams.

Laban Zabadi – egiptietiškas natūralus jogurtas, kuris dažniausiai yra gardinamas medumi, uogiene, riešutais.

Atsigaivinimui galite rinktis mėtų arbatą (chai), stiprią arabišką kavą (ahwa) arba iš plikytų kinrožių lapų pagamintą gėrimą – karkade.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.