Kelionė po žymius Portugalijos vyno regionus

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Kelionė po žymius Portugalijos vynų regionus

Portugalija yra septinta pagal dydį vyno gamintoja pasaulyje, galinti pasiūlyti didelę vynų įvairovę, įskaitant garsiuosius Porto ir Madeiros vynus. Atlanto vandenyno skalaujama šalis turi du vyno regionus, įtrauktus į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą: Douro slėnio (Douro Vinhateiro) ir Piko salos (Ilha do Pico Vinhateira). Kiekvienas Portugalijos vyno regionas turi savo vyno komisiją (Comiss ão Vitivinícola), kuri užtikrina pagamintų vynų kokybę.

Pateikiame jums keletą žymių Portugalijos vynų regionų.

Minho

Šiaurės vakarų Portugalijoje esantis Minho regionas garsėja „Vinho Verde“ arba „žaliuoju“ vynu. Baltos arba raudonos spalvos vynai gaminami iš vynuogių, neturinčių didelės cukraus koncentracijos. Trumpas vyno fermentacijos laikotarpis užtikrina mažą alkoholio kiekį – nuo aštuonių iki vienuolikos procentų. Šie vynai yra labai „lengvi“ ir natūraliai gazuoti. Tarp žinomiausių prekinių ženklų yra „Soalheiro“, „Palacio da Brejoeira“ ir „Vinho Alvarinho“.

Douro

Douro regionas geriausiai žinomas dėl Porto vyno (portveino), tačiau šiuo metu apie pusę gaminamos produkcijos sudaro stalo vynai. Porto vynas gaminamas Douro slėnyje, o eksportuojamas iš Porto miesto. Dėl šios priežasties vynas pavadintas antro pagal dydį Portugalijos miesto garbei. Gaminant portveiną naudojamos daugiau nei keturiasdešimt vynuogių rūšių. Jo gamybai taikomos labai griežtos taisyklės. Vynas klasifikuojamas pagal vynuogių derlių, cukraus kiekį, alkoholio koncentraciją bei net pagal medinių statinių amžių ir tipą, kurios naudojamos vyno brandinimo procesui.

Dão

Dão regionas yra kalnuotoje vietovėje, Portugalijos šiaurinėje dalyje, kurioje kalnai apsaugo vynuoges nuo jūrinio ir žemyninio klimato įtakos. Šiame regione gaminami raudoni ir balti vynai, įskaitant raudoną vaisinį vyną bei sausą baltą vyną. Dažnai sakoma, kad Dão regione gaminami kai kurie geriausi vynai Portugalijoje, tarp kurių papuola „Grão Vasco“ ir “Aliança“.

Bairrada

Bairrada regione dominuoja „Baga“ rūšies vynuogės. Vynai pasižymi dūmo arba pušies skoniu. Čia gaminamas raudonas, baltas bei stalo vynas, tačiau labiausiai žinomi  putojantys vynai „Conde de Cantanhede“ ir „Marques de Marialva“.

Setubalis (Setúbal)

Į pietus nuo Lisabonos esantis „Serra da Arrabida“ vyno ūkis geriausiai žinomas dėl saldaus spirituoto muskatinio vyno, vadinamo „Moscatel de Setúbal“. Šiame regione taip pat gaminamas raudonas stalo vynas bei gerai žinomas „Moscatel Roxo“ vynas, parduodamas po dvidešimties brandinimo metų.

Alentežas (Alentejo)

Alentežo regionas yra centro pietinėje Portugalijoje. Jame pagaminama net 12 procentų visos šalies vynų. Sakoma, kad šie vynai portugalų mėgstamiausi. Čia gaminamas šiek tiek rūgštus raudonas ir baltas vaisių vynas. Vynai iš šio regiono plačiai eksportuojami po įvairias pasaulio šalis, ypač į Kiniją.

Madeira

Madeiros saloje vynuogės auginamos nuo XV amžiaus, kai jos buvo atvežtos iš Kretos. Pati Madeiros vyno atsiradimo istorija kiek neįprasta. Atlanto vandenyne plaukiojantys laivai sustodavo Funšalio uoste, kuriame pastebėta, jog ilgai laivuose gabenamas vynas dažnai prarūgsta. Todėl bandant gerinti skonį, į vyno statines pradėta pilti spirito. Statinės su spirituotu vynu buvo naudojamos kaip laivo balastas, tokiu būdu suteikiant vynui pakankamai šilumos. Šis bandymas pasiteisino. Po ilgų ir karštų kelionių laivais, vynas pasidarė kur kas geresnio skonio.

Šiandien Madeiros vynas yra šildomas 30 – 60 laipsnių temperatūroje tris mėnesius per metus. Tai užtikrina greitesnį vyno brandinimo procesą. Be to, vynas sąveikauja su oru, dėl to jis oksiduojasi.

Yra keturi pagrindiniai Madeiros vyno tipai: „Malvasia“, „Bual“, „Verdelho“ ir „Sercial“. Dažniausiai Madeiros vynas gaminamas iš „Tinta Negra Mole“ vynuogių, kurios maišomos su viena iš keturių aukščiau išvardintų vynuogių rūšių.

Madeira gali būti parduodamas kaip vieno derliaus išlaikytas vynas, statinėse brandintas daugiau nei penkiolika metų arba kaip maišytas vynas, kurio minimalus brandinimo laikas trys metai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.