Egzotinių vaisių A.B.C. Kad kelionėje netruktų vitaminų (1 dalis)

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

vaisiai

Egzotinių vaisių Lietuvoje gausu kiekviename prekybos centre. Tačiau keliaujantys žino, kad skonis nuo parduodamų užsienyje skiriasi kaip diena ir naktis.

Jeigu planuojate keliauti, paragaukite žemiau išvardintų vaisių. Taip papildysite organizmą vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis, bei numalšinsite alkį kelionėje. Pavyzdžiui, kinkano 1 vaisiuje yra tiek vitamino C, kiek žmogui reikia per dieną. Taigi, skaitome, keliaujame ir ragaujame!

Avokadas

Kriaušės ar obuolio vaisiai, priklausomai nuo rūšies – šviesiai arba tamsiai žalios (iki juodumo) spalvos. Blizgančia, lygia, kartais nedaug ar net stipriai raukšlėta žieve. Minkštimas balkšvai žalios ar gelsvos spalvos. Viduryje – valakinio riešuto dydžio nevalgomas kauliukas. Švelnaus riešutų, galima sakyti neutralaus skonio. Nusipirkus dar kietas avokadas reikia panokinti – suvynioti į popierių ir laikyti kambario temperatūroje, kol suminkštės, tačiau jų negalima laikyti šaldytuve. Avokadų sudėtyje yra vertingų baltymų, riebalų ir angliavandenių, mineralinių medžiagų, ypač vario, vitaminų: C, E, D, K, B1 B2 B6, biotino, karotino. Vaisiuose yra ir lecitino, teigiamai veikiančio nervų sistemą. Vaisiai kaloringi – 100g – 224kcal.

 

Ličiai

Lazdynų riešutų, slyvų dydžio ovalūs vaisiai, maždaug 5 cm ilgio. Raudoni, su žvynuota žievele ir nevalgomu branduoliu. Minkštimas skaidrus. Švelniai saldžiarūgščio, gaivaus, pikantiško skonio. Žievė lengvai nusilupa. Valgyti žalius. Vaisiuose yra fruktozės, baltymų, organinių rūgščių ir daug vitamino C. Skanūs šių vaisių kompotai ir sirupai. Smulkiai supjaustyti dedami į vaisių salotas ir saldžius patiekalus. Galima apibarstyti vaniliniu cukrumi ir patiekti su plakta grietinėle. Šių vaisių negalima ilgai laikyti, galima užšaldyti. Kambario temperatūroje jie pradeda gesti jau po 2-3 dienų.

 

 

Pompelos

Pompelos – didžiausi iš visų citrusinių vaisių, užaugantys net iki 2 kg svorio. Jie panašūs į didelius greipfrutus – ovalūs, geltona, gelsvai žalia arba rausva žievele, kuri būna net 5cm storio. Minkštimo skilteles gaubia tvirtos plėvelės. Pats minkštimas – geltonas arba rausvas, saldesnis nei greipfruto, bet ne toks kvapnus ir sultingas. Šiuose vaisiuose yra nemažai mikroelementų ir vitaminų, ypač vitamino C. Vaisiai dažniausiai valgomi švieži panašiai kaip greipfrutai: nulupti išskirstomi skiltelėmis arba nelupti perpjaunami skersai ir patiekiami su šaukšteliu. Vaisius net ir kambario temperatūroje  galima laikyti 2-4 mėn. Ilgiau laikomi vaisiai apdžiūva, susitraukia, šiek tiek sumažėja jų svoris.

 

 

Rambutanai

Vaisiai yra slyvos dydžio, jų odelė kieta, plaušuota. Šviežių vaisių plaušeliai būna purpurinės arba oranžinės spalvos žaliais galiukais. Ilgiau laikytų vaisių plaušeliai paruduoja. Minkštimas – baltas, skaidrus, sultingas ir labai saldus. Vaisiaus viduryje yra pailgas kauliukas, kurį pakepintą galima valgyti. Vaisiuose yra nemažai vitaminų B12, C. Vaisiai valgomi švieži. Perlaužus vaisių minkštimas kabinamas šaukšteliu. Nuluptų rambutanų galima dėti į salotas ir desertus.

 

 

Gvajavos

Šių apvalių vaisių odelė stora (kaip apelsinų), bet valgoma. Sunokę vaisiai būna šviesiai geltonos arba rausvos spalvos. Saldžiarūgščio skonio minkštime gausu nedidelių valgomų sėklelių. Vaisiuose yra fruktozės, baltymų ir daug vitamino C. Vaisiai valgomi švieži, supjaustyti skiltelėmis. Nors odelė valgoma, ji būna su sunkiai nuplaunamu vaškiniu apnašu, todėl geriau ją nulupti. Kambario temperatūroje šiuos vaisius galima laikyti savaitę, o šaldytuve – net dvi savaites.

 

 

Karambolos

Karambolos

Pailgi, iki 10-12 cm ilgio, keturbriauniai arba penkių briaunų formos vaisiai. Odelė žalsva arba rausva, plona, su vaškiniu apnašu, valgoma. Minkštimas žalsvas, skaidrus, su keletu nedidelių valgomų sėklelių, saldžiarūgštis ir labai sultingas. Vaisiuose yra nemažai organinių rūgščių, kalcio, magnio, geležies, vitaminų A ir C. Dažniausiai valgomi švieži vaisiai. Jų griežinėliais (supjaustyti būna žvaigždės formos) galima puošti ir desertus, ir mėsos patiekalus. Vaisius gana ilgai galima laikyti kambario temperatūroje.

 

 

Papajos

Papajos – melionmedžio vaisiai, labai tinkami norintiems sulieknėti. Tai ovalūs, nevienodos spalvos ir dydžio vaisiai. Dažniausiai parduodami nedideli (200-300 g) vaisiai, bet būna net 6 kg sveriančių papajų. Odelė geltonos ir žalios spalvos (kuo labiau sunokęs vaisius, tuo daugiau geltonos spalvos). Jo skonis neįprastas, tarsi abrikosas sumaišytas su aviete. Oranžinės spalvos minkštime gausu juodų aitroko skonio sėklelių. Sėklelės paprastai išmetamos, bet gali būti vartojamos kaip prieskonis. Vaisiuose yra fruktozės, daug vitamino C ir beta karotino. Energetinė vertė –38 kalorijos (100 g). Prieš valgant, papajos perpjaunamos išilgai ir išimamos sėklos. Minkštimas gremžiamas šaukšteliu. Be to, šiuos vaisius galima patiekti nulupus ir supjaustytus gabaliukais bei apšlakstytus citrinų sultimis. Papaja valgoma su kumpiu ar krabais. Beje, vaisius galima ruošti kaip moliūgines daržoves. Vaisius žalia odele galima laikyti gana ilgai – 2-4 savaites.

 

Persimonai

Kilę iš Japonijos. Tai kalcio, kalio, geležies, vario, jodo šaltinis, turi daug vitamino C. Japonai ir kinai jais puošia naujametį stalą. Vaisiai nuo seno yra laikomi dietiniu produktu. Tinka peršalus, skaudant gerklei. Persimonai valgomi švieži, prinokęs vaisius yra sviesto minkštumo.

 

 

 

Kinkanai

Tai citrusiniai ovalūs arba apskriti slyvos dydžio vaisiai, atrodantys kaip miniatiūriniai apelsinai. Jų odelė oranžinė, labai glotni ir plona. Saldžiarūgštis minkštimas, kaip ir apelsino, sudarytas iš skiltelių. Kiekvienoje skiltelėje yra sėklų. Vaisiuose gausu beta karotino ir organinių rūgščių. Viename kinkano vaisiuje yra tiek vitamino C, kiek žmogui reikia per dieną. Švieži vaisiai valgomi su visa odele. Ypač skanūs užpilti alkoholiu. Kambario temperatūroje gali išbūti beveik savaitę, tačiau tik nesudaužyti ir nepažeisti.

 

 

Kaktusinės figos

Kaktusinės figos

Kaktusinės figos – nedideli, ovalios formos, šiek tiek plokšti, 5-10 cm ilgio vaisiai su spygliukais arba karpomis. Jų luobelės spalva gali būti gelsva, raudona, žalsva, priklausomai nuo vaisiaus sunokimo. Spygliai dygūs, gali įdurti. Prieš vartojimą keletą valandų patariama palaikyti vandenyje. Valgomas minkštimas ir sėklytės, kurių būna nuo 80 iki 300. Skonis saldžiai rūgštokas, panašus į kriaušių. Vaisiuose gausiu natrio, kalcio, magnio, fosforo, nemažai vitamino C.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.