Vyno turizmas: populiariausi vynuogynai Vengrijoje

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Vyno turizmas: populiariausi vynuogynai Vengrijoje Vengrija – nėra tokia didelė valstybė, tačiau turi net 22 vynininkystės regionus, kuriuose gaminamas raudonas, baltas, rožinis ir putojantys vynai. Šiltos ir saulėtos vasaros, lietingas ir taip pat šiltas ruduo, užtikrina palankias auginimo ir uogų nokimo sąlygas, leidžiančias joms ilgai bręsti, įgauti nepaprastą skonį ir aromatą.

Dėl unikalus Vengrijos mikroklimato, šalyje auga įvairios vynuogių veislės, iš kurių yra daromas skirtingo skonio vynas. Kai kurie vyno regionai yra tokie maži, kad vynai gaminami tik vietiniams gyventojams. Šio vyno nerasite net šalies sostinėje Budapešte. Vis dėl to, keliaudami į Vengriją, įtraukite į lankytinų objektų sąrašą ir vieną arba du turus po vynuogynų ūkius. Juose ne tik susipažinsite su vyno gaminimo istorija, bet ir turėsite galimybę padegustuoti.

Štai keletas žymiausių vyno regionų Vengrijoje:

Tokaj-Hegyalja – garsiausias Vengrijoje vyno regionas, įžymus dėl savo baltų ir švelnių desertinių vynų. Žinomiausi Tokaj regiono vynai yra – Tokaji Aszu, Tokaji Furmint, Tokaji Harslevelu ir Eszencia. Eszencia – vienas iš unikaliausių, o Tokaji Aszu – vienas iš žinomiausių Tokaj regiono vynų pasaulyje. Net gi Liudvikas XIV pastarąjį vyną buvo pavadinęs „karalių vynas, vynų karalius“.

Tokaj regionas yra įrašytas į pasaulio paveldo sąrašą. Šio regiono puikus mikroklimatas sudaro idealias sąlygas gaminti pasaulinės klasės vynus. Pietuose, netoli Tisos ir Bodrog upių esantys šlaitai, šiltos vasaros, ilgi, saulėti rudens mėnesiai bei pilkųjų grybelių paplitimas suteikia vynui unikalų skonį.

Vynuogės skinamos vėlai sezono metu, kai jos būna padengtos pilkuoju grybeliu, o jų odelė pasidaro plonesnė. Tai leidžia pagaminti unikalų vyną su dideliu alkoholio, rūgšties ir cukraus kiekiu.

Tokaj regionas vienas pirmųjų atkūrė vengriško vyno šlovę, pritraukęs vyno turizmo investuotojus, investavusius į aukštos kokybės vyno gamybos infrastruktūrą. Tad nenustebkite, jog vyno daryklos yra atviros lankytojams, norintiems padegustuoti įvairaus skonio vynų.

Villány – piečiausias vyno regionas bei vienas iš geriausių Vengrijoje, žinomas dėl raudonų ir rožinių vynų. Villany apylinkės turi ilgas ir karštas saulėtas vasaras, švelnias žiemas. Dėka Viduržemio jūros klimato čia pagaminami vynai yra aštresnio skonio ir aukščiausios kokybės. Pagal archeologinius kasinėjimus, šiame regione vyndarystė klestėjo nuo Romos imperijos laikų. Populiariausi vynai pagaminti iš Rose, Portugieser, Cabernet Sauvignon, Cabernet Frank, Gamay, Merlot vynuogių.

Regione taip pat plėtojamas vyno turizmas. Dauguma vyno rūsių yra įsikūrę „vyno take“, arti vienas kito. Vyno ūkiuose lankytojai gali ne tik padegustuoti įvairaus rūšių vyno, tačiau kai kuriuose ir apsistoti. Aplink šį regioną yra įdomių lankytinų vietų: Pécs, Harkány miestai, viduramžių pilis Siklós mieste, bažnyčia Máriagyűd mieste, kuri yra populiari tarp piligrimų.

Eger vyno regionas žinomas dėl garsaus „Bull‘s Blood of Eger“ (Egri Bikaver) vyno, kuris turbūt geriausiai žinomas vengriškas vynas už šalies ribų. Bull’s Blood („Buliaus kraujas“) yra gaminamas iš trijų arba daugiau vynuogių rūšių, tačiau pagrindinė sudedamoji dalis – Kékfrankos rūšies vynuogės. Vynuogės iš kurių gaminamas vynas turi atitikti tam tikrus kriterijus ir mažiausiai metus yra brandinamos ąžuolo statinėse.

Eger regiono vynai yra šie: „Buliaus kraujas“ (Egri Bikavér), Pinot Noir, Syrah ir tradiciniai šio regiono baltieji vynai, kaip Debrői Hárslevelű, Verpeléti Olaszrizling ir Egri Leányka.

Eger mieste esančios pagrindinės senamiesčio aikštės Dobo (Dobó tér) turistai vežami į vyno slėnį „Szépasszony-völgy“ (liet. Gražiausių moterų slėnį), esantį į pietus nuo miesto. Čia lankytojai gali pasižvalgyti po vyno rūsius ir paragauti vyno.

Szekszárd vyno regionas garsėja savo aštraus aromato raudonais vynai. Šis regionas yra vienas iš seniausių raudonųjų vynuogių auginimo plotų Vengrijoje. Jame prieš maždaug 2000 metų keltai pirmieji pradėjo auginti vynuoges. Geriausiai žinoma Szekszárd regione augančių raudonųjų vynuogių rūšis yra Kadarka.

Szekszárd, kaip ir Villany regionas yra pietinėje Vengrijos dalyje, kurioje vasaros ilgos ir karštos, žiemos švelnios. Toks klimatas labai palankus raudonosioms vynuogėms.

Per pastaruosius metus regionas pagamino daug geros kokybės raudonųjų vynų, kurie laimėjo daugybę nacionalinių ir tarptautinių apdovanojimų. Nors tarptautiniu mastu regionas galbūt nėra toks garsus kaip kiti, tačiau vynuogių auginimo ir vyno gamybos tradicijos siekia kelis tūkstančius metų.

Szekszárd vynų rūšys – Szekszárdi Bikavér, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Kékfrankos, Merlot, Syrah.

Geriausia šį regioną aplankyti rugsėjo mėnesį, kada vyksta kasmetinis vyno festivalis.

Etyek-Buda vyno regionas yra maždaug 30 km į vakarus nuo Budapešto. XVIII amžiuje tarp Gelerto kalvos ir Pilies kalvos augo vynuogynai. Buda buvo svarbus vyno gamybos centras. Tačiau plečiantis miestui, vynuogyno plotai nusidriekė į pietus nuo Budos, į Etyek kaimelį, kuris yra vienas svarbiausių vyno gamybos centrų regione. Šis nedidelis kaimelis gerai žinomas dėl jame augančių žaliųjų vynuogių veislių – Chardonnays ir Sauvignon blancs, o dėl to, kad vynuogynai yra gana arti Budapešto – pamėgtas tarp turistų.

Šioje šalies dalyje klimatas yra truputį šaltesnis, tačiau tuo pačiu palankus baltųjų vynuogių auginimui ir vynų gaminimui. Regionas garsėja gaminamu putojančiu vynu. Putojantis vynas Törley – žinomiausias šio regiono produktas.

Balatonboglár  ir Badacsony vyno regionai yra įkurti aplink pietinį ir šiaurinį Balatono ežero krantus. Tai vienas seniausių vyno regionų. Nuo senovės jame buvo gaminamas baltas ir raudonas vynas.

Badacsony regione 1375 m. vienuoliai įveisė pirmąjį vynuogyną. Šiandien šiame regione gaminamas baltas vynas iš Pinot gris vynuogių, vengrų vadinamas „Szürkebarát“ (liet. „Pilkasis vienuolis“). Vynas pasižymi sodria spalva ir rūgštumu.

Badacsony vynuogių regionas turbūt vienas gražiausių Vengrijoje, nuo kurio atsiveria nuostabus panoraminis vaizdas į Balatono ežerą.

Balatonboglár – kitas populiarus vyno regionas. Vietovės mikroklimatas – šiltos vasaros, švelnios snieguotos žiemos sukuria idealias vynuogių augimo sąlygas palei pietinį Balatono ežero krantą. Maždaug prieš 2000 metų pirmieji čia vynuoges sodino romėnai.

Šiame regione dominuoja balti ir putojantys vynai, tačiau vis svarbesnį vaidmenį pastaruoju metu atlieka ir raudonieji vynai – Merlot, Cabernet Sauvignon ir Cabernet Franc.

Neszmély – vienas didžiausių Vengrijoje vynuogynų regionų, kuriame gaminami nuostabaus skonio baltieji vynai. Pirmieji vynuoges šiame regione sodino romėnai, tačiau vynuogininkystė čia pradėjo klestėti tik viduramžiais. Šis vyno regionas yra šiaurinėje šalies dalyje ant Gerecse kalvos šlaito, palei Dunojaus upės krantą. Regiono vieta ir šalia tekanti upė formuoja unikalų mikroklimatą, kurio dėka sukuriami nuostabaus skonio baltieji vynai iš sauvignon blanc, pinot gris ir Italian riesling vynuogių rūšių. Šiuos vynus galima įsigyti daugumoje parduotuvių ir restoranų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.