Sicilija. Eričė, miestas kuriame išnyksta laiko ir erdvės pojūtis

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Sicilija. Eričė, miestas kuriame išnyksta laiko ir erdvės pojūtis Tai miestas ant kalno, apie kurio įkūrimą pasakojamos legendos. Miestas, kurio praeitis audringa, o jos pėdsakų galima rasti kiekviename žingsnyje. Jis laikosi krikščioniškų tradicijų, tačiau neatsisveikinęs su antikos dievais ir paslaptingomis pabaisomis.

Pasakojama, kad šį kalną atrado, pamėgo ir miestą čia įkūrė meilės deivės Veneros sūnus Erikas. Pasak kitos legendos Eričės miestą įkūrė Trojos gyventojai. Priversti palikti savo žemę, jie leidosi į keliones Viduržemio jūra, dairydamiesi vietos apsigyventi. Pamatę šį kalną, nutarė, kad tai puiki vieta įkurti miestui. Čia buvo prisiglaudęs antikos mitų herojus Dedalas, pabėgęs iš Kretos savo pasidarytais sparnais. Čia lankėsi ir legendiniais žygdarbiais pagarsėjęs Dzeuso sūnus Heraklis. Vietiniai gyventojai iki šių dienų pasakoja apie rankų lenkimo varžybas tarp miesto įkūrėjo Eriko ir Heraklio.

Eričėje kažkada stovėjo finikiečių vaisingumo deivei Astardei skirta šventykla, kuriai aukas nešdavo laivais Sicilijos žemę pasiekę jūrininkai. Prie įėjimo į šventyklą juos pasitikdavo merginos, atsidėkojančios už aukas savo meile. Greičiausiai kaip tik dėl to šventykla buvo taip mielai lankoma. Vėliau šventykloje garbinta  graikų meilės ir grožio deivei Afroditė, o dar vėliau –  romėnų meilės ir grožio deivė Venera. Sugriauti šventyklos nė vienam užkariautojui nekilo ranka. Tačiau iki mūsų dienų Veneros altorius neišliko. Dabar šioje vietoje yra 12 amžiuje normanų statyta pilis (Castello di Venere).

Sicilija Eričės miestas

Eričės istoriją rašė nenutrūkstančia seka vienas kitą keitę užkariautojai: finikiečiai, kartaginiečiai, graikai, romėnai, bizantiečiai, maurai, normanai, germanai, prancūzai, ispanai. Arabų invazijos metu miestas vadintas Gebel Hamed, o XII amžiuje valdant normanams – šventojo Džulijano (St, Giuliano) kalnu. Tik 1934 m. vėl atgavo Eričės vardą.

Šiame mieste istoriniai paminklai – tiesiog kiekviename žingsnyje. Vien pasivaikščiojimas gatvėmis – lyg kelionė į praeitį. Puikiai išsilaikę Eričę supančios miesto sienos. Prie Trapanio vartų (Porta di Trapani) yra 1314 m. pastatyta katedra (Chiesa Madre). Jos statybai panaudoti akmenys iš Veneros šventyklos. Bažnyčią puošia 15 amžiaus portikas. Katedros interjeras po 19 amžiaus restauravimo įgavo neogotikinio stikliaus bruožų. Šalia katedros stovi viduramžių varpinė, kažkada naudota miesto gynybai kaip sargybos bokštelis.

Sicilija Eričės miestas

Eričėje akį traukia dvi pilys: Castello Pepoli, pastatyta saracėnų valdymo metais, ir Castello di Venere, pastatyta normanų 12 amžiuje. Dabar abiejose pilyse yra prabangūs viešbučiai. Miesto savivaldybės pastate (Piazza Umberto I ) įsikūręs Kordičio muziejus (Museo Civico Antonio Cordici), kuriame eksponuojami antikos radiniai (ypač vertinga IV a. pr. Kr. Afroditės galva.), bei 17-19 a. tapybos kolekcija.

Miestas, esantis ant kalno, kurio aukštis 750 m, dažnai skendi debesyse. Tirštame rūke paskendę senamiesčio gatvelės virsta mistiniais vartais į paslaptingus pasaulius, kur dingsta laiko ir erdvės pojūtis, kur beveik išnyksta ribos tarp realybės ir mitų. O giedrą dieną iš čia galima pamatyti Sicilijoje gražiausius kalnų peizažus, papėdėje plytintį Trapanį, Pantelerijos salas ir net Bono iškyšulį, esantį Tunise.

Įdomu, tačiau viduramžių mieste yra įsikūręs pažangus tarptautinis mokslinis institutas, pavadintas fiziko Ettore Majorana vardu. Viduramžių vienuolyno pastate įsikūrusiame institute gilinamasi į įvairiausias problemas, nuo medicinos iki teisės, nuo istorijos iki astronomijos, nuo filologijos iki chemijos.

Sicilija Eričės miestas

Akmenimis grįstas miesto gatveles mėgsta menininkai ir amatininkai, čia pat gatvėse siūlantys įsigyti savo darbus. Turistai iš čia parsiveža vietinės keramikos, kilimų, papuošalų. Kiekvieną vasarą Eričėje vyksta tarptautinė viduramžių ir renesanso muzikos savaitė.

Lankantis Eričėje, būtina paragauti kuskuso su žuvimi – patiekalo, populiaraus nuo arabų laikų. Jūra netoli, todėl vietiniuose restoranėliuose visada didelis šviežios žuvies ir kitų jūros produktų patiekalų pasirinkimas. Eričė garsi ir savo saldumynais, ypač marcipanais bei šokoladiniais sausainiais, kurių receptūras sukūrė čia gyvenę vienuoliai.

Iš netoli esančio Trapanio miesto Eričę galima pasiekti autobusu. Dar įspūdingiau pakilti į ant kalno esantį miestą 3099 m ilgio funikulieriaus trasa. Vykstant į Eričę, reikia pasiruošti ilgam vaikščiojimui pėsčiomis, nes jo gatvėmis automobilių eismas draudžiamas.

sxc.hu eschu1952 nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.