Kelionė į Indoneziją. Prambananas – gražiausia induistų šventykla pasaulyje

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį
Indonezija Prambananas

© indonesia.travel nuotr.

Prambananas – IX amžiuje statytų šventyklų komplekso griuvėsiai, esantys Indonezijai priklausančioje Javos saloje. Didžiausia induistų šventovė Pietryčių Azijoje laikoma šalies kultūros paveldo simboliu. Greitai apleistos šventyklos statytos Rakai Pikatan ir Rakai Balitung valdymo metu. Po šimtmečių nepriežiūros jos atrastos 1733 metais, tačiau rekonstruotos kur kas vėliau – 1918 metais.

Tarp vietinių gyventojų šventyklų ansamblis žinomas Roro Jonggrang pavadinimu, kilusiu iš „grakščios mergelės“ legendos. Pasak jos, kažkada labai seniai gyveno jaunas ir galingas vyras vardu Bandung Bondowoso, kuris norėjo susituokti su gražia princese Roro Jonggrang. Jos tėvas pritarė vedyvoms nors pati mergina niekada nemylėjo jaunikio ir nenorėjo už jo tekėti. Vis dėlto, viską kruopščiai apsvarsčiusi ji nusprendė sutikti tekėti, tačiau su viena sąlyga. Bondowoso turėjo pastatyti 1000 šventyklų per vieną naktį iki gaidys užgiedos. Princesė manė, jog tai neįmanoma, tačiau jaunikiui pasitelkus į pagalbą dvasias ir savo stebuklingas galias pavyko pastatyti 999 šventyklas. Supratus, jog gali neišvengti vedybų, būsima nuotaka kaimo moterims liepė išbarstyti ryžius, kad prabudęs gaidys pradėtų giedoti. Kai vyriškis išgirdo gaidžio giesmę paskutinioji šventykla nebuvo užbaigta. Jis labai nusivylė ir supyko, o sužinojęs Roro Jonggrang nedorus kėslus ją pavertė akmenimi. Grakščios mergelės akmeninė statula puošia pagrindinę Prambanano šventyklą, o netoli esančios šventovės pavadintos Candi Sewu arba Tūkstančio šventyklomis.

Prambanano šventyklų ansamblis užima 39,8 hektarų teritoriją. Pagrindiniame kieme yra trys svarbiausios šventovės – Višnu, Brahma, Šiva bei aštuonios mažesnės. Šie trys statiniai simbolizuoja Didžiąją trejybę. Kitame kieme yra dar 224 šventyklos.

Didžiausioje Šivos švenykloje yra keturi kambariai, kiekviename jų pastatyta po statulą. Pagrindiniame kambaryje yra Šivos statula, kituose – Šivos žmonos Durgos, Šivos mokytojo Agastya ir Šivos sūnaus Ganesha statulos. Višnu ir Brahma šventyklose yra po vieną patalpą, kuriose dominuoja šių dievybių statulos.

Unikalus kultūros ir architektūros stebuklas 1991 metais buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Prambananas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.