30 įdomių faktų apie Graikiją
Graikija – populiari atostogų kryptis. Ji mylima dėl puikaus klimato, gražių paplūdimių bei įdomių lankytinų vietų. Pateikiame net 30 įdomių faktų apie šalį.
Graikija yra maždaug Alabamos dydžio, užimanti 131,958 kv. km teritoriją. Joje gyvena daugiau nei 10 mln. žmonių, tuo tarpu Alabamoje tik apie 4,5 mln.
Nei vienas graikas negali nebalsuoti. Balsavimas privalomas kiekvienam piliečiui, sulaukusiam 18 metų.
Apie 7 procentai viso išgauto marmuro atkeliauja iš Graikijos.
Graikija turi kur kas daugiau tarptautinių oro uostų nei daugelis kitų šalių.
Dėl kalnuoto reljefo, Graikija neturi laivybai tinkamų upių. Beveik 80 procentų teritorijos yra kalnuota.
Maždaug 98 procentai Graikijos gyventojų yra etniniai graikai. Turkai sudaro didžiausią mažumos grupę. Kitos mažumos – albanai, makedoniečiai, bulgarai, armėnai ir čigonai.
Apie 12 milijonų žmonių visame pasaulyje moka graikų kalbą. Daugiausia mokančių graikiškai gyvena Graikijoje, Kipre, Italijoje, Albanijoje, Turkijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Tūkstančiai angliškų žodžių yra kilę iš graikų kalbos. Dažnai pasitaikantys angliški žodžiai kilę iš graikų kalbos yra akademija (academy), atsiprašymas (apology), maratonas (marathon), sirena (siren), abėcėlė (alphabet), taifūnas (typhoon).
1950 metais tik 30 procentų suaugusių graikų mokėjo skaityti ir rašyti. Šiuo metu raštingumo lygis siekia daugiau nei 95 procentus.
Graikija turi daugiau nei 2000 salų, iš kurių tik apie 17 yra apgyvendintos. Didžiausia Graikijos sala – Kreta, užimanti 8260 kv. km. teritoriją.
Daugiau nei 40 procentų gyventojų gyvena šalies sostinėje Atėnuose. Nuo to laiko, kai Atėnai tapo šiuolaikinės Graikijos sostine, gyventojų skaičius, įskaitant priemiesčius, išaugo nuo 10000 (1834 m.) iki 3,6 mln. (2001 m.).
Graikija yra viena iš seniausių Europos šalių, kurioje nepertraukiamai gyvenama daugiau nei 7000 metų.
Graikija yra demokratijos, Vakarų filosofijos, Olimpinių žaidynių, politologijos, Vakarų literatūros, istoriografijos, pagrindinių matematinių principų gimtinė.
Saulė Graikiją šildo daugiau nei 250 dienų arba daugiau nei 3000 valandų per metus.
Senovės Graikijoje vidutinė moterų gyvenimo trukmė buvo 36, vyrų – 45 metai. Iš gimusių vaikų išgyvendavo tik pusė. Šiuo metu vidutinė moterų gyvenimo trukmė – 82, vyrų – 77 metai.
Graikija turi daugiausia archeologijos muziejų nei kuri kita pasaulio šalis.
Daugelyje Graikijos vietovių, ypač Kikladų salose, durys, palangės, bažnyčių kupolai bei kiti objektai yra nudažyti šviesiai mėlynai. Senovėje buvo tikima, kad ši spalva saugo nuo blogio.
Feta – Graikijos nacionalinis sūris, gaminamas iš ožkos pieno. Graikijos gyventojai šio sūrio sunaudoja daugiausiai pasaulyje.
Posakis „Griebti jautį už ragų“ kilęs iš graikų mito apie Heraklį, kuris išgelbėjo Kretą, sutramdęs įsisiautėjusį bulių už ragų.
Rodo miestas – populiariausia turistų lankoma vieta Graikijoje. Miestas garsėjo vienu iš Septynių pasaulio stebuklų – Rodo kolosu – gigantiška Saulės dievo Helijo skulptūra, kuri 226 m. pr. Kr. buvo sunaikinta žemės drebėjimo.
Pirmosios Olimpinės žaidynės įvyko 776 m. pr. Kr. Pirmasis Olimpinis čempionas buvo graikų virėjas Coroebus, laimėjęs sprinto varžybas.
Maždaug 40-80 proc. antikinės Graikijos populiacijos sudarė vergai. Dažniausiai į vergovę buvo įtraukiami belaisviai iš karų ir jų vaikai.
Per kiekvienas Olimpines žaidynes Dzeusui graikai paaukodavo šimtą jaučių.
Graikijos valiutai drachmai buvo daugiau nei 2600 metų. Ji laikoma seniausia valiuta Europoje. Nuo 2002 m graikai įsivedė eurą.
Graikų kalba naudojama daugiau nei 3000 metų. Ji laikoma viena seniausių Europoje.
Kiekvienais metais šalį aplanko daugiau nei 16 mln. turistų iš viso pasaulio – kur kas daugiau nei Graikijoje yra gyventojų.
Graikija yra trečioji pasaulyje pagal nuskinamų alyvuogių skaičių. Graikai alyvuoges augino nuo antikos laikų. Kai kurie XIII amžiuje sodinti alyvmedžiai vis dar duoda vaisius.
Pagal graikų mitologiją, Poseidonas ir Atėnė susitarė, kad miesto globėju bus tas, kuris jam įteiks geresnę dovaną. Poseidono dovana buvo – vanduo, Atėnės – alyvuogių medis. Kiti dievai nusprendė, kad geresnė dovana Atėnės.
Graikijos pelkynai tūkstančiams migruojančių paukščių tampa tarpine stotele. Žiemas šalyje praleidžia maždaug 100 tūkst. paukščių, atskrendančių iš Azijos ir Europos.
Graikijoje gyvena didelė įvairovė laukinių gyvūnų rūšių: 116 žinduolių rūšys, 18 amfibijų rūšių, 59 roplių, 240 paukščių ir 107 žuvų rūšys.