Antalijos muziejus – pasiilgusiems istorijos

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Antalijos muziejus - pasiilgusiems istorijos

Kaitri saulė, kedenantis plaukus švelnus vėjelis, horizonte paskendę rūke kalnai, aukštos palmės, jūra … ir pilnas paplūdimys skėčių bei gultų ant kurių lepinasi poilsiautojai – tipiškas Antalijos kurorto vaizdas. Lietuviams šis miestas asocijuojasi su aktyviu poilsiu paplūdimyje ar pramogomis viešbučio teritorijoje.

O istorijos ir archeologijos mėgėjams Antalija gali tapti tikru lobiu. Miestas apima ilgą pajūrio ruožą kartu su Likijos, Pamfilijos, Kilikijos ir Psidijos regionais, turinčiais gausybę archeologinių vietų. Neveltui Antalijos muziejus yra trečias pagal dydį Turkijoje. Šį muziejų senos mečetės pastate 1922 m. įkūrė pedagogas Süleyman Fikri Erten. 1972 m. muziejus perkeltas į dabartinį pastatą, kurio plotas užima 30 tūkst. kvadratinių metrų. Pastate yra eksponuojama tūkstančiai eksponatų, pateiktų chronologine tvarka 13 ekspozicijų salių, bei viena ekspozicija muziejaus sode, po atviru dangumi.

PRIEŠISTORĖS EKSPOZICIJA

Salėje eksponuojamos fosilijos iš įvairių laikotarpių. Nemažai paleolito, mezolito, neolito, žalvario amžiaus radinių yra iš Karain urvo esančio 30 km nuo Antalijos. Manoma, kad urvas buvo naudojamas kaip šventykla. Tarp eksponatų pamatysite kirvių ir peilių iš akmens, ylų iš kaulo, durklų ir iečių iš ragų, Neandertaliečių vaiko kaukolę ir homo sapiens griaučius, vaisingumo statulėlę (5500-3000 m. prieš Kr.), bronzos amžiaus šukų, bronzos smeigtukų (3000-1200 m. prieš Kr.) ir daug kitų istorinę reikšmę turinčių eksponatų.

Antalijos muziejus

UrkisTravel.lt nuotr.

DIEVŲ SALĖ

Antalijos muziejus turi neįkainojamą, daugiau nei 100 statulų kolekciją, 1946 metais iškastų Perge mieste. Geriausias baltasis marmuras, panaudotas skulptūroms, atgabentas iš Proconnesos (Marmara salos) ir Dokimeion (Afyon miesto).

Šioje salėje stovi visų dievų karaliaus Dzeuso, grožio deivės Afroditės, deivės Fortūnos, miškų deivės Artemidės, teisingumo, atpildo deivės Nemezidės, saulės ir šviesos dievo, muzikos, poezijos globėjo Apolono statulos ir daugelis kitų.

Viena įspūdingesnių statulų, stovinti salės centre, pavadinta „Hermis Segasi Sandalus“. Šios statulos 4 kopijos yra eksponuojamos muziejuose Kopenhagoje, Paryžiuje, Miunchene ir Vatikane.

Antalijos muziejus

UrkisTravel.lt nuotr.

SARKOFAGŲ SALĖ

Salė atidaryta neseniai, po renovacijos, joje eksponuojami Nekropolyje ir Pergės mieste iškasti sarkofagai. Baltojo marmuro sarkofagai gausiai dekoruoti žmonių ir dievų figūromis, papuošti augalų ir gyvūnų motyvais, kai kuriuose iš jų vaizduojami karo motyvai, Heraklio žygdarbiai. Paminėtina, kad vieno sarkofago fragmentai buvo slapta išgabenti į Jungtines Amerikos Valstijas ir gražinti Turkijai Paul Getty muziejaus, kiti fragmentai pargabenti iš Vokietijos Schwarzkopf kolekcijos. Sarkofagų salėje eksponuojamas šuns sarkofagas, pagamintas iš kalkakmenio. Jis atgabentas iš senovės Termessos miesto.

Sarkofagų kolekcijos dėka Antalijos muziejus laikomas prestižiniu muziejumi pasaulyje.

Antalijos muziejus

UrkisTravel.lt nuotr.

KERAMIKOS SALĖ

Antalijos muziejuje yra viena didžiausių Turkijoje keramikos dirbinių kolekcija. Ši kolekcija traukia akį savo dekoru. Dalis ekspozicijos vazų ir figūrėlių yra Mikėnų laikotarpio (12 a. pr. Kr.), kita dalis Klasikinio laikotarpio (5 a. pr. Kr.). Išlikęs helenistinio laikotarpio (2-3 a. pr. Kr.) vyno servizas, puoštas reljefiniais puošybos elementais. Jame vaizduojama moteris, manoma, Ptolemy III žmona – Egipto karalienė Berenice II.

Antalijos muziejus

UrkisTravel.lt nuotr.

KAPŲ EKSPOZICIJA

Salėje eksponuojami du Domitias Filickui priklausantys kapai, taip pat kiti 2 a. išlikę  kapai. Lankytojams eksponuojama vandalų suniokota kapavietė, kuri buvo suskaldyta ir išgabenta į Jungtines Amerikos Valstijas, o 1983 m. sugrąžinta muziejui.

IŠKASENŲ SALĖ

Antalija vadinama muziejumi po atviru dangumi, turtinti gausybę archeologinių turtų. Neveltui čia įkurtas tarptautinis kasinėjimų centras. Archeologai iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Turkijos, Austrijos, Anglijos atliko daugybę kasinėjimų. Daugelyje kasinėjimo ekspedicijų dalyvavo Antalijos muziejaus archeologai.

Antalijos muziejus yra pirmaujantis pasaulyje dėl Romos laikų skulptūrų ir smulkių iškasenų, rastų kasinėjimų metu. 1986-1988 m. muziejaus archeologai atliko kasinėjimus Elmalı-Bayındır kaime, kurių metu rasti aukso, sidabro, bronzos ir dramblio kaulo dirbiniai (6-7 a. pr. Kr.). Kapavietėse aptiktos bronzos ir sidabro apyrankės, dubenėliai dekoruoti floristiniais motyvais, statulėlės, sidabriniai diržai, smeigės, kaušeliai, ir daugelis kitų radinių.

Muziejus Antalijoje

UrkisTravel.lt nuotr.

MOZAIKŲ GALERIJA

Lankytojai patekę į šią salę išvys nuostabias, nors ir stipriai apgadintas mozaikas (2 a. pr. Kr.) iš Seleuceia and Xanthos miestų, vaizduojančias antikos laikotarpio mitologinius veikėjus, taip pat Bizantijos laikotarpio mozaikas. Vienoje iš mozaikų vaizduojamas Orfėjus, savo muzika galėjęs ne tik nuraminti laukinius žvėris, bet ir perkelti medžius bei uolas ar net sustabdyti upių tėkmę.

PORTRETŲ SALĖ

Jei sulygintumėte Antalijos muziejaus eksponuojamas statulas su kitų pasaulio muziejų, pastebėtumėt, jog Antalijos muziejus turi vienas įspūdingiausių ir geriausiai išsilaikiusių statulų. Didžioji dalis statulų yra 2 a. – Romos imperijos aukso amžiaus. Daugelis statulų aptiktos Perge mieste, šio miesto skulptoriai turėjo savitas skulptūros gamybos tradicijas. Perge stiliaus skulptūros turi griežtus ir tikslius kontūrus ir perėjimus iš vienos detalės į kitą. Ypač pastebimas perėjimas tarp plaukų ir odos, tarp kaklo ir smakro. Perge meistrai imperatoriaus ir jo šeimos narius skulptūrose įamžindavo skirtingu stiliumi.

Muziejus Antalijoje

UrkisTravel.lt nuotr.

IKONŲ GALERIJA

12 a. ikonos buvo išskirtinis Bizantijos produktas. Vėliau ikonos pradėtos naudoti stačiatikių bažnyčioje. Tuo metu ikonos neatliko puošybos funkcijos, o buvo daugiau apsaugos ir pamaldumo simbolis. Muziejus taip pat eksponuoja XIX ir XX a. ikonas iš įvairių bažnyčių. Ikonose vaizduojamas Jėzus Kristus, Šv. Marija, Šv. Jonas Krikštytojas, nukryžiavimo ir prisikėlimo epizodai.

IMPERATORIŲ SALĖ

Imperatorių salėje stovi šokėjos statula (apie 2 a.), kuri rasta Perge miesto kasinėjimų metu. Ši statula laikoma viena įspūdingiausių statulų Antalijos muziejuje. Toje pačioje salėje stovi statula pavadinta „Trys gracijos“. Joje vaizduojamos merginos, pasak mitologijos, dalyvavusios dievų šventėse kaip mirtingosios. Salėje puikuojasi 2-ojo ir 3-iojo amžiaus imperatorių Trajano, Hadriano ir Septimijaus Severus statulos, imperatoriaus Adriano žmonos imperatorienės Faustinos Jaunesniosios, Marko Aurelijus žmonos, taip pat imperatorienės Julijos Domna statulos ir daugelis kitų.

MONETŲ EKSPOZICIJA

Salės vitrinose eksponuojamos monetos iš aukso, sidabro ir vario nuo Helenistinio iki Osmanų laikotarpio. Vienos įdomiausių monetų – miesto ir imperijos monetos.

PERGE TEATRO SALĖ

1999 m. muziejuje atidaryta Perge teatro salė. Ši salė padalinta į dvi dalis. Pirmojoje salės dalyje sumontuota garso ir vaizdo technika, rodanti ekrane Perge teatro pastatą. Šios salės sienos papuoštos Perge teatro kaukėmis ir restauruotais teatro bareljefais. Antrojoje salės dalyje eksponuojama 17 statulų, kurios puošė Perge teatrą. Šios statulos 300 metų „stebėjo“ įvairius spektaklius, vėliau žemės drebėjimo nuverstos 1600 m. gulėjo  po žeme. Statulos akivaizdžiai atspindėjo Romos imperijos politinę ir meno įtaką miestui.

Muziejus Antalijoje

UrkisTravel.lt nuotr.

ETNOGRAFIJOS PARODA

Salėje eksponuojama keletas labai smulkių pavyzdžių seldžiukų ir osmanų plytelių, puošusių Aspendos teatro sienas, religiniai atributai, moterų drabužiai, papuošalai, medaliai, įvairūs buityje naudoti daiktai, eksponuojama ginklų kolekcija.

LAUKO EKSPOZICIJA

Išėjus iš pastato, pateksite į muziejaus kiemelį. Jame eksponuojamos gyvūnų statulos, kolonos ir kiti pastatų fragmentai.

Muziejus Antalijoje

UrkisTravel.lt nuotr.

Antalijos muziejus tikrai įspūdingas. Apžiūrinėjant ekspozicijas laikas neprailgs, o patirtų reginių nepavyks perteikti žodžiais ar parodyti fotografijų pagalba. Tad pasideginus paplūdymyje, neužmirškite skirti laiko Antalijos miesto kultūros ir istorijos pažinimui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.