Eifelio bokštas Paryžiuje – istorija, įdomūs faktai, darbo laikas ir kainos

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Eifelio bokštas Paryžiuje Ryškiausia Paryžiaus įžymybė – 1889 metais pastatytas Eifelio bokštas, esantis Champ de Mars (Marso laukai) parke. 324 metrų aukščio metalinė konstrukcija yra vienas lankomiausių mokamų objektų pasaulyje, kiekvienais metais pritraukiantis milijonus turistų.

Eifelio bokštas pavadintas inžinieriaus Gustavo Eifelio garbei, kurio įmonė suprojektavo ir pastatė bokštą 1889 metais rengtai Pasaulio parodai. Iki pat 1930 metų tai buvo didžiausias statinys pasaulyje, kol jį nukarūnavo Niujorke pastatytas Chrysler Building dangoraižis. Tuo metu bokšto niekas nenorėjo pripažinti, buvo teigiama, kad jis bjaurojo Paryžiaus veidą, tačiau jo taip ir niekas nenugriovė, o laikui bėgant tapo ne tik miesto, bet ir visos šalies simboliu.

Įspūdingo bokšto statymo darbai truko tik 2 metus, 2 mėnesius ir 5 dienas. Jam prireikė 2,5 milijono kniedžių, daugiau nei 18 tūkstančių geležies gabalų ir apie 60 tonų dažų. Nors Eifelio bokštas atrodo vienspalvis, tačiau iš tikrųjų padengtas trijų skirtingų spalvų dažais: šviesiausia spalva dažoma viršūnė, o tamsiausia – apačia. Prieš daugiau nei 100 metų Paryžių papuošęs bokštas suprojektuotas pagal tuo metu pažangiausius inžinerinius sprendimus, todėl net pučiant stipriems vėjams, metalinė konstrukcija nesvyruoja daugiau nei 12 cm.

Paryžius Eifelio bokštas

Vieniems „Geležinė ledi“ tik eilinis metalo gabalas, kitiems – architektūrinis šedevras. Tačiau turbūt nėra nei vieno žmogaus, kuris atvykęs į Paryžių nepamatytų šio miesto simboliu tapusio bokšto.

Eifelyje įrengti 1665 laipteliai ir trys platformos su apžvalginėmis aikštelėmis bei kavinėmis. Pirmoji aikštelė yra 57, antroji – 115, o trečioji – 276 metrų aukštyje. Į pirmąjį ir antrąjį aukštus patenkama lipant laiptais arba kylant liftu, o norint pasiekti viršūnę – tik liftu. Iš bokšto atsiveria nepakartojama miesto panorama, o esant geram orui matomumas būna net 60 km atstumu.

Paryžius Eifelio bokštas

Įdomūs faktai

Nuo 1889 iki 1930 metų Eifelio bokštas buvo aukščiausias statinys pasaulyje, kol jį pralenkė Niujorke pastatytas Chrysler Building dangoraižis. Tačiau 1957 metais ant bokšto viršaus pastačius anteną Chrysler Building pastatas tapo 5,2 metrais už Eifelį mažesnis. Vis dėlto, aukščiausio statinio karūna Eifelio bokšui nebuvo gražinta, nes 1931 metais Niujorke pastatytas dar vienas dangoraižis buvo aukštesnis ir už Eifelį, ir už Chrysler Building.

1925-1934 metais Prancūzijos automobilių kompanija Eifelio bokštą naudojo kaip reklaminį stendą. Tai vienintelis prekinis ženklas geležinę konstrukciją naudojęs reklamos tikslais.

Nepaisant didelio aukščio, montavimo metu žuvo tik vienas žmogus.

1912 metais austrų kilmės siuvėjas bei parašiutizmo pradininkas Franz Reichelt norėdamas išbandyti savo sukurtą parašiutą nušoko nuo Eifelio bokšto pirmojo aukšto. Deja, jo bandymas buvo nesėkmingas – išradėjas per 5 sekundes nukrito ant žemės ir užsimušė (pagal kitus šaltinius – mirties priežastis buvo širdies smūgis kritimo eigoje).

Paryžius Eifelio bokštas

Iki 2003 metų Eifelio bokštą aplankė daugiau nei 200 milijonų žmonių.

Gustavas Eifelis bokšte išgraviravo 72 įžymių Prancūzijos inžinierių, matematikų ir mokslininkų vardus. Graviūra XX a. pr. buvo uždažyta, tačiau 1986-1987 metais atkurta.

Daugiau nei septynis tūkstančius tonų sveriantis bokštas slegia žemę kaip žmogus, sėdintis ant kėdės (4 kg/1cm2).

Eifelio bokštui nudažyti prireikia 60 tonų dažų. Jis dažomas kas septynis metus, o dažymo darbai trunka 15-18 mėnesių.

Bokštas, pastatytas 1889 m. Pasaulio parodai, turėjo stovėti tik 20 metų.

Eifelio bokštas prilygsta 81 aukšto pastatui.

Bilietų kaina

Bilieto kaina lipant laiptais iki antro aukšto – 5 eurai (12-24 metų – 4 eurai, 4-11 metų – 3 eurai, vaikams iki 4 metų – nemokamai). Kylant iki antro aukšto liftu atitinkamai 9 eurai, 7,50 euro ir 4,50 euro. Pakilimas iki Eifelio bokšto viršaus kainuoja – 15 eurų (12-24 metų – 13,50 euro, 4-11 metų – 10,50 euro, vaikams iki 4 metų – nemokamai). Kainos kiekvienais metais keičiasi, todėl jas visuomet sužinosite oficialioje interneto svetainėje, adresu: http://www.tour-eiffel.fr.

Darbo laikas

Eifelio bokštas lankytojams atidarytas 365 dienas per metus. Nuo birželio 15 d. iki rugsėjo 1 d. durys atviros nuo 9 ryto iki vidurnakčio. Kitu laikotarpiu Eifelio bokšto darbo laikas 9:30 val. – 23:00 val.

Adresas: Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris.

Oficialus Eifelio bokšto tinklalapis – http://www.tour-eiffel.fr.

Paryžius Eifelio bokštas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.