Faktai apie Portugaliją, kurių dar nežinojote

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį
Faktai apie Portugaliją

© fotolia.com

Šilta ir egzotiška Portugalija yra ne tik puiki atostogų vieta, bet ir stebinanti įvairiomis savo pusėmis ir galimybėmis. Tiems, kas ieško įsimintinos, smagios ir visai šeimai tinkančios kelionės, Portugalija kaip tik puiki šalis. Tačiau prieš vykstant atostogauti į išsirinktą šalį priimtina šiek tiek ja pasidomėti.

Šį kartą norime pateikti Portugaliją iš kiek netradicinės pusės. Nesinori nuobodžiai pasakoti apie šalies istoriją ir lankytinas vietas. Geriau apie ją įspūdį susidarykite patys iš šių smagių ir įsimintinų faktų, kurie gal bus puikesnis šalies apibūdinimas nei tradicinis dosje.

Žmonės ir kalba

– Portugalijos kalba valstybinė kalba net 9 šalyse. Ja visame pasaulyje kalba daugiau kaip 230 mln. Žmonių, įskaitant ir 210 mln. gyventojų, kuriems tai yra jų gimtoji kalba.

– Beveik 12 proc. Liuksemburgo žemių ir apie 3 proc. Prancūzijos žmonių iš tiesų yra portugalų kilmės.  Dėl to Paryžiuje šiandien yra didžiausia portugalų gyventojų bendruomenė ir tai yra antras pagal dydį miestas Europoje po Lisabonos.

– Nuo 2004 metų 10 metų buvęs Portugalijos ministras pirmininkas užėmė Europos Komisijos pirmininko postą.

Kultūra ir tradicijos

– Portugalija gali pasigirti visame pasaulyje garsiu savo Porto vynu, kuris gaminamas čia iš vietinių auginamų vynuogių rūšių. Itin stiprus ir sodrus spirituotas vynas gerbiamas daugelio pasaulio gurmanų ir ilgą laiką buvo bandytas atkurti ne vienoje pasaulio šalyje, tokiose kaip Afrika, Australija, Indija ir net JAV.

– Portugalija, tiek pati šalis, tiek jos pavadinimas yra kilęs iš vieno didžiausių Portugalijos miestų Porto, kuris pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose buvo paminėtas musulmonų 868 metais.

– Daugiau kaip pusė pasaulio vyno kamščių gamyboje reikalingos medžiagos yra gaminamos būtent Portugalijoje.

– Birželio 23-ąją Portugalijoje švenčiama Festa de Sao Joao do Porto šventė. Tai jaunystės ir vaisingumo diena, kuomet vyrai savo jaunas nuotakas puošia česnakų žiedais arba plastikiniais papuošalais.

– Portugalijoje yra ir vis dar veikia vienas seniausių pasaulio universitetų, kuris dar 1290 metais buvo pastatytas Koimbroje, nes čia viduramžiais buvo Portugalijos sostinė. Šiandien universitetas vis dar veikia, tačiau jis jau yra įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą.

Sportas ir laisvalaikis

– Lisabona turi savo futbolo komandą SL Benfica, kuri buvo atsidūrusi Gineso rekordų knygoje dėl labiausiai fanų palaikomos komandos titulo.

– 2010 metais Portugalijoje gruodžio mėnesį vyko didžiausias pasaulyje Kalėdų Senelių paradas, kur šventine Kalėdų senelio uniforma apsijuosė 14 963 žmonės.

– Portugalija gali didžiuotis tuo, jog pirmauja suvalgytų jūros gėrybių skaičiumi. Tai reiškia, jog statistiškai vienam Portugalijos gyventojui tenka daugiausiai jūros gėrybių nei bet kokios kitos pasaulio šalies gyventojui.

– Portugalija turi daugiau kaip 800 kilometrų jūros pakrantės, todėl čia ypač gausūs vandens sporto sportininkų klubai ir bendruomenės.

– Estoril Casino, įsikūręs Lisabonos pakraštyje yra didžiausias lošimų lizdas visoje Europoje.

– Portugalijoje naujametinės kelionės metu populiaru nuvykti į patį vakariausią Europos tašką – Cabo da Roca, kur susidariusios uolos yra iškilusios per 100 metrų.

Istorija

– Portugalija buvo viena pirmųjų ir viena stipriausių karalysčių, kuri gyvavo beveik 800 metų. 1910 metais Portugalija tapo respublika, o modernia demokratine respublika paskelbta 1976 metais.

– 1373 metais anglai ir portugalai pasirašė patį seniausia pasaulyje aliansą, kurio yra laikomasi iki šių dienų.

– 1761 metais Portugalija tapo pirmąja kolonija, panaikinusia vergovę ir tai padarė maždaug puse amžiaus ankščiau nei Ispanija, Prancūzija ir Didžioji Britanija.

– Portugalija yra seniausia Europos valstybė ir jos ribos nepasikeitusios dar nuo 1139 metų.

Statyba ir transportas

– Lisabonoje yra Vasko da Gama tiltas, kuris yra 17 185 metrų ilgio ir tai yra ilgiausias tiltas visoje Europoje.

– Iki 1986 metų, kol Portugalija ir Ispanija abi nepriklausė Europos bendrijai, kelionės autobusu iš Portugalijos trukdavo tiki iki Ispanijos sienos, čia keleiviai būdavo išlaipinami. Vienintelis kelias patekti į Ispaniją iš Portugalijos buvo kelionės laivu.

– 2006 metais Portugalijoje įkurtas pirmasis pasaulyje bangų ūkis, skirtas elektros energijos gamybai.

Teisinė sistema ir valdymas

– Modernioji Portugalijos teisinė sistema turėjo didelės įtakos Vokietijos teisės formavimuisi.

– Dėl Romos katalikybės įtakos, Portugalija yra viena labiausiai konservatyvių Europos šalių. Čia 2007 metais Katalikų kunigas pažadėjo ekskomunikuoti visus žmones, ketinusius balsuoti per referendumą už aborto  legalizavimą. Dėl griežtų katalikybės taisyklių ir gilių tradicijų, Portugalija dažnai tampa populiariu tikinčių turistų piligriminės kelionės pasirinkimu.

– Portugalija taip pat yra vienintelė šalis Europos Sąjungoje be Ispanijos, kur buvo panaikinta įkalinimo iki gyvos galvos bausmė.

 

Autorė: Justina Kabakaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.