Įdomūs faktai apie Romos Koliziejų

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Apie Romos KoliziejųLankomiausias objektas Romoje bei vienas lankomiausių visoje Italijoje – Koliziejus – seniausias pasaulyje amfiteatras, pastatytas I amžiuje. Romos centre esantis statinys yra elipsės formos, pastatytas iš betono ir akmens. Manoma, kad tai vienas didžiausių romėnų architektūros ir inžinerijos darbų.

Įdomūs faktai apie Koliziejų:

Koliziejaus tikrasis pavadinimas yra Flaviano amfiteatras.

Koliziejus pradėtas statyti valdant imperatoriui Vespasianui  72 m. e. m., o baigtas jo sūnaus Tito 80 m. e. m. Vėlesni atnaujinimo darbai atlikti valdant Domicianui (81-96 m.).

Iš pat pradžių žiūrovai amfiteatre mėgavosi gladiatorių kovomis tarp vienas kito ir su laukiniais žvėrimis, spektakliais bei dramomis, grįstomis klasikine mitologija. Vykdavo mūšių atkūrimas, ekzekucijos.

Paskutinė gladiatorių kova įvyko 435 metais, o paskutinė gyvūnų medžioklė sustabdyta 523 metais. Nuo to laiko statinys tarnavo kaip pilis, dirbtuvės, krikščionių šventykla, akmens kirtykla.

Daugiau nei 100 tūkst. kubinių metrų travertino akmens buvo panaudota statant išorinę Koliziejaus sieną, kuri sujungta nenaudojant cemento. Akmenis laiko 300 tonų geležies gnybtų.

107 metais imperatorius Trojanas, laimėjęs mūšius Dacijoje, įsakė surengti 123 dienas trunkančias kovas Koliziejuje, kuriose dalyvavo 10 tūkst. gladiatorių ir 11 tūkst. laukinių žvėrių.

Iš viso Koliziejus buvo naudojamas apie 500 metų.

Amfiteatras yra ovalios formos statinys, kurio ilgis 185 metrai, plotis – 156 metrai, o išorinės sienos aukštis siekia daugiau nei 48 metrus.

Koliziejaus viduje esanti arena taip pat yra ovalios formos, jos ilgis 76 metrai, o plotis 46 metrai.

Žiūrovai į amfiteatro salę patekdavo per ne mažiau kaip 80 įėjimų ir susėsdavo per keturias pakopas. Viršutinėse eilėse sėdėdavo žemesnio luomo asmenys bei moterys, o apatinėse eilėse – kovas stebėdavo žymūs bei turtingi žiūrovai.

Koliziejuje galėdavo tilpti virš 50 tūkts. žiūrovų.

Iki 80 metų, kai imperatoriumi tapo Titas, buvo paskersta daugiau nei 9000 laukinių gyvūnų.

Manoma, kad per visas Koliziejuje įvykusias žaidynes galvos neteko apie pusė milijono žmonių ir daugiau nei milijonas laukinių gyvūnų.

Žvėrys buvo laikomi rūsyje, uždaryti narvuose, kad pakėlus vartus jie tiesiai išbėgtų į arenos vidurį.

Pietinė pastato dalis buvo smarkiai suniokota per 847 metais įvykusį žemės drebėjimą.

Marmurinis fasadas ir kitos amfiteatro dalys buvo naudojamos statant Šv. Petro baziliką ir kitus paminklus.

Šiandien, Koliziejus laikomas senosios romėnų imperijos simboliu. Kiekvienais metais jame pabuvoja šimtai tūkstančių turistų, atvykstančių iš viso pasaulio.

Koliziejus yra pavaizduotas ant itališkos 5 euro centų monetos.

2007 m. liepos 7 d. Romos Koliziejus įtrauktas į įspūdingiausių šiuolaikinio pasaulio statinių sąrašą, vadinamą „Naujieji septyni pasaulio stebuklai“.

1 komentaras to Įdomūs faktai apie Romos Koliziejų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.