Lankytinos vietos Jeruzalėje: ką aplankyti ir pamatyti?

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos JeruzalėjeLankytinos vietos Jeruzalėje: ką aplankyti ir pamatyti? Jeruzalė – vienas seniausių pasaulio miestų, kuriame susipina musulmonų, krikščionių ir žydų religijos. Nesvarbu, kokia religija pripažįstama, trijų tūkstančių metų miesto istorija užburia kiekvieną atvykusį. Jeruzalėje gausu įdomių istorinių ir archeologinių vietų, vyksta gausybė kultūros, meno, muzikos ir teatro renginių. Atvykusieji gali grožėtis patrauklia architektūra ir mėgautis turtinga miesto virtuve.

Siono vartai

Siono vartai yra pietiniai Jeruzalės senamiesčio vartai, pro kuriuos patenkama ant Siono kalno. Būtent nuo kalno ir kilo vartų pavadinimas. Ant vartų fasado esančios kulkų padarytos skylės primena apie 1948 metais įvykusį Nepriklausomybės karą.

Alyvų kalnas

Alyvų kalnas iškilęs Jeruzalės rytuose, virš Kedrono slėnio. Nuo maždaug 100 metrų aukščio kalvos atsiveria nuostabus vaizdas į senąjį miestą, Judėjos kalnus bei Negyvąją jūrą. Ši vieta, kurią gerbia ir žydai, ir krikščionys, susijusi su pagrindiniais Jėzaus Kristaus gyvenimo momentais: čia jis išpranašavo Jeruzalės sugriovimą, pamokslavo savo mokiniams, taip pat Alyvų kalnas yra jo žengimo į dangų vieta.

Getsemanės sodas ir Tautų bazilika

Getsemanės sodai yra Alyvų kalno vakariniame šlaite. Tai Biblijos laikų alyvmedžių sodas, kuriame Jėzus apsilankė naktį prieš nukryžiavimą ir jame buvo suimtas. Čia pat yra 1919-1924 metais pastatyta Visų Tautų bazilika, kurioje yra 12 kupolų, o sienas puošia mozaikos. Mėlyni vitražai sukuria bazilikoje prietemą, kuri simbolizuoja paskutinę žemiškąją Jėzaus naktį.

Raudų siena

Raudų siena dar žinoma Vakarinės sienos arba Solomono sienos pavadinimais yra Šventyklos kalno atraminės sienos dalis. Maždaug pusė šios sienos yra 516 m. pr. m. e. pastatytos ir 70 m. e. m. romėnų sugriautos Antrosios šventyklos likučiai. Likusi dalis pristatyta maždaug VII a. Į sienos plyšius tikintieji Dievui sudeda laiškus su prašymais, nes yra manoma, kad ji yra arčiausiai Dievo ausies. Visi laiškai iš Raudų sienos išimami du kartus per metus ir užkasami švenčiausioje žydams vietoje – Alyvų kalne.

Raudų siena

Raudų sienos tuneliai

Raudų (Vakarinė) siena kiekvienam padaro didelį įspūdį, tačiau visa jos didybė atsiskleidžia nusileidus po žeme – Raudų sienos tuneliuose. Jie atrasti XIX amžiuje britų archeologų, tačiau pirmieji kasinėjimai pradėti vykdyti Izraelio valdžios 1967 metais. Beveik 488 metrų ilgio tuneliai lankytojams suteikia galimybę pažvelgti į Didžiojo Erodo užmojus išplėsti Šventyklų kalną.

Liūtų (Šv. Stepono) vartai ir Via Dolorosa

Liūtų vartai yra vieni iš septynių senamiesčio vartų, pro kuriuos Jėzus įžengė į Jeruzalę Verbų sekmadienį. Šie vartai yra Via Dolorosa kelio pradžia, kuriuo Jėzus ėjo nuo Piloto rūmų iki nukryžiavimo ir palaidojimo vietos.

Šventojo kapo bažnyčia

Šventojo kapo bažnyčia yra Jeruzalės senamiestyje. Tai švenčiausia vieta krikščionims, kiekvienais metais pritraukianti milijonus piligrimų. Pagal Naująjį Testamentą šioje vietoje buvo nukryžiuotas Jėzus Kristus. Bažnyčią IV amžiuje pastatė imperatoriaus Konstantino I įsakymu.

Uolos kupolas (Dome of the Rock)

Uolos mečetė trečia pagal svarbą islamo pasaulio mečetė po Mekos ir Medinos, pastatyta ant Šventojo kalno, nuo kurio atsiveria nuostabi Jeruzalės panorama. Šventovės širdyje yra Kertinis akmuo, nuo kurio, kaip tikima, pranašas Mahometas pakilo į dangų. Užsieniečiams neleidžiama pamatyti šio akmens, bet tam tikromis valandomis patekti į mečetę galima.

Uolos kupolas

Krikščionių kvartalas (Senamiestis)

Pagrindinis krikščionių centras – Krikščionių kvartalas išsidėstęs šiaurės vakarų senamiesčio kampe. Jame priskaičiuojama apie 40 krikščionims šventų vietų, tarp kurių yra ir Šventojo kapo bažnyčia.

Marijos Magdalietės bažnyčia

Marijos Magdalietės bažnyčia yra viena iš labiausiai išsiskiriančių Alyvų kalno šlaite esančių šventovių. Rusų ortodoksų bažnyčia pastatyta 1886 metais caro Aleksandro III. Ją puošia septyni paauksuoti kupolai.

Botanikos sodas

Jeruzalės botanikos sodas gali didžiuotis didele augalų kolekcija, atgabenta iš įvairių pasaulio vietovių. Tai puiki vieta norintiems pasivaikščioti ir pabūti gamtoje, apžiūrint įvairių rūšių gėles, medžius bei krūmus. Čia galima pamatyti ir mėsėdžių augalų bei didžiausią pasaulyje bonsų kolekciją. Botanikos sode taip pat yra 500 metrų ilgio „Biblijos kelias“, kuriame lankytojai supažindinami su keliais šimtais augalų rūšių, paminėtų Biblijoje.

Jeruzalės citadelė (Dovydo bokštas)

Jeruzalės citadelė žinoma Dovydo bokšto pavadinimu yra tarptautinės reikšmės istorinė ir archeologinė vertybė. Citadelė yra viduramžių tvirtovė, kuri vėlesniais laikotarpiais buvo išplėsta. Statinys stovi netoli Jafos vartų – istorinio įėjimo į miestą. Jame šiuo metu įkurtas Jeruzalės istorijos muziejus, lankytojus supažindinantis su miesto istorija nuo II tūkst. pr. m. e. iki laikotarpio, kai Jeruzalė tapo Izraelio sostine.

Jeruzalės citadelė

Karaliaus Dovydo kapavietė

Biblijoje teigiama, jog  karalius Dovydas palaidotas ant Siono kalno Jeruzalėje. Šalia jo kapavietės yra veikianti karaliaus vardu pavadinta  sinagoga. Pasak legendų, karaliaus Dovydo kapavietėje buvo paslėpti Pirmosios šventyklos lobiai, todėl ši vieta ilgus amžius buvo įvairių Jeruzalės užkariautojų – kryžiuočių, persų, turkų ir kt. – taikinys.

Paskutinės vakarienės menė

Virš karaliaus Dovydo kapavietės yra Paskutinės vakarienės menė, kurioje paskutinį kartą vakarieniavo Jėzus su savo apaštalais. Paskutinės vakarienės pavaizdavimas tapo pagrindiniu krikščioniškosios dailės motyvu. Šiandien išlikusi menė perstatyta Jeruzalę valdant kryžiuočiams.

Yad Vashem

Holokausto aukų ir didvyrių muziejus, skirtas atminti aukoms bei pagerbti didvyriams. Muziejus atrodo kaip didelis parkas, kurio teritorija apstatyta muziejais, parodų salėmis ir skulptūriniais memorialais. Čia taip pat įkurta Pasaulio Tautų Teisuolių alėja, skirta tiems, kurie Holokausto metais gelbėjo žydus.

Dievo Motinos kapo bažnyčia

Uoloje įrengta Dievo Motinos kapo bažnyčia yra Kedrono slėnyje, Alyvų kalno papėdėje. Čia, kaip tikima, yra Marijos kapas, uždengtas marmurine plokšte. Šioje bažnyčioje taip pat ilsisi Dievo Motinos Marijos tėvai – Joachimas ir Ana bei Marijos vyras Juozapas.

 

sxc.hu nuotr.

1 komentaras to Lankytinos vietos Jeruzalėje: ką aplankyti ir pamatyti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.