Kalėdinės tradicijos Estijoje

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį
organizatorių nuotr.

organizatorių nuotr.

Keliauti didžiųjų metų švenčių laikotarpiu į Estiją gali būti įdomu. Tuomet sužimba pagrindinės miestų eglės, gatvės ir pastatai pasipuošia įvairiausiomis dekoracijomis. Estijoje kalėdinė nuotaika plinta tarsi virusas, kuriuo „užsikrečia“ kiekvienas į šią šalį atvykęs turistas.

Pirmoji Kalėdų eglė

Nedaug kas žino, bet pati pirmoji Kalėdų eglutė pasaulyje buvo papuošta būtent Taline, tai įvyko prieš daugiau nei 570 metų. Tada obuoliais, riešutais, datulėmis ir riestainiais nukabinėta eglė didžiausią džiaugsmą kėlė vaikams, šie Kalėdų dieną galėjo vaišintis eglės šakas nusvėrusiais gardumynais.

Šiuo metu pagrindinė Estijos sostinės eglė stovi Rotušės aikštėje. Kalėdų eglutė šventiniu laikotarpiu tampa populiariausia pažinčių ir susitikimų vieta. Iš pirmo žvilgsnio santūrūs estai, susibūrę prie miesto eglės, temperamentu tampa panašesni į italus: šypsosi, juokauja, šoka. Taip gimsta šilti jausmai šalčiausiu metų laiku.

Tad jei ieškote meilės, žiemą ją rasite Estijoje, kur pasidžiaugti Kalėdomis traukia turistai iš viso pasaulio. Nenustebkite, jei grožintis eglute jus pakvies išgerti karšto vyno – tai įprastas elgesys Estijoje šventiniu laikotarpiu.

Kalėdų zoologijos sodas ir kvapų muziejai

Kalėdų laikotarpiu ne vien tik miesto eglė tampa Talino lankytojų traukos centru – aplink eglutę pastatomas pasakiškai gražus kalėdinis turgus. Širdis apsąla nuo visko, ką čia galima pamatyti: Kalėdų senelį ir jo elnius, mažas trobeles, laikinai tapusias tautodailininkų dirbtuvėmis, skonių, garsų ir kvapų muziejus, kurie pasitinka kiekvieną atvykstantį iš toli.

Akys čia raibsta nuo ledo skulptūrų didybės, vaikai mokosi dosnumo šerdami mažojo zoologijos sodo gyventojus – triušius, ožkas, avis, ponius bei žąsis. Kiekvieną savaitgalį mugėje vyksta specialios programos: pasirodymus atlieka šokėjai, dainininkai bei chorai iš įvairių pasaulio šalių.

organizatorių nuotr.

organizatorių nuotr.

Nuogi pirtyje

Kalėdos be pirties estams – ne Kalėdos. Maudynės pirtyje Kalėdų ir Naujųjų metų išvakarėse padeda išvengti ne tik ligų, bet ir pakursto aistrą šeimoje visiems ateinantiems metams. Estai tiki, kad prieš didžiąsias šventes į pirtį dera eiti nuogiems, nes tai ne tik garantuoja gerą lytinį gyvenimą, bet ir prišaukia turtą, sveikatą.

Kalėdų susitaikymo malda

Estai laikosi skandinaviškos tradicijos prieš kiekvienas Kalėdas skaityti susitaikymo maldą. Tokia tradicija atsirado dar viduramžiais, kai Bažnyčia stengėsi bent jau prieš svarbiausią krikščionims šventę sutaikyti besivaidijančius feodalus ir įveikti gyventojų tarpusavio nesantaiką.

Nors pats dokumentas sudegė per 1827 metais kilusį didžiulį gaisrą, visą jo tekstą pavyko atkurti. Susitaikymo pagrindu tapusi malda  skatina šventiniu laikotarpiu neskriausti ne tik žmonių, bet ir gyvūnų, būti atidesniems, globoti, atleisti. Rūpintis ne tik savais, bet ir kitais, ypač senyvo amžiaus žmonėmis. Nepaklusti susitaikymo  tradicijai Estijoje laikoma nuodėme.

organizatorių nuotr.

organizatorių nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.