Lankytinos vietos Atėnuose (II dalis)

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Lankytinos vietos Atėnuose

Toliau tęsiame lankytinų vietų sąrašą Atėnuose. Pateikiame dar 13 objektų, kuriuos privaloma pamatyti šiame mieste. Čia yra antra dalis straipsnio „Lankytinos vietos Atėnuose“. Pirmą dalį perskaitysite paspaudę šią nuorodą.

Pirmosios kapinės Atėnuose

Pirmosios kapinės Atėnuose įkurtos XIX a. pradžioje. Kapinėse buvo laidojami garbingi Graikijos piliečiai – garsūs politikai ir intelektualai. Čia ilsisi Nobelio premijos laureatas Giorgios Seferis, ministras pirmininkas Andreas Papandreou, aktorė-politikė Melina Merkouri. Kapinėse vyrauja puošyba senovės Graikijos tematika. Gausu neoklasikinio stiliaus šventyklų motyvų, statulų ir kitokių paminklų. Vienas žymiausių kapinių paminklų yra „Mieganti mergina“, sukurta 1877 m. skulptoriaus Giannoulis Chalepas. Kapinės aptvertos aklina tvora, o pagrindinis įėjimas yra pietvakarių pusėje. Už modernaus stiliaus vartų stovi Šv. Teodoro ortodoksų bažnyčia.

Erechtėjonas

Šiaurinėje Akropolio kalvos dalyje esančioje šventykloje miestiečiai melsdavosi karo ir išminties deivei Atėnei ir jūrų dievui Poseidonui. Erechtėjono šventykla buvo statoma tarp 421-406 m. pr. Kr. Ji laikoma viena iš įspūdingiausių šventyklų Akropolyje. Jos šoninį portiką pietų pusėje laiko ne kolonos, o jonėninio stiliaus marmurinės moterų figūros, vadinamos – kariatidėmis. 1801 m. viena iš figūrų buvo pavogta lordo Elgird, siekiant papuošti dvarą Škotijoje, vėliau parduota Britų muziejui. Legendos byloja, kad išgabenus kariatidę, visą naktį girdėjosi likusių penkių kariatidžių raudos. Lordas bandė išgabenti ir antrąją, tačiau nesėkmingai – pastaroji buvo pjaustoma į gabalus bei stipriai apgadinta. Graikų bandymai restauruoti kariatides buvo nesėkmingi, restauravimo darbų metu pažeistas statinio stogas. Daug žalos padarė užterštas Graikijos oras. 1979 m. penkios kariatidės buvo išgabentos į Akropolio muziejų, o jų vietoje pastatytos tikslios kopijos.

Erechtėjonas

Filopapo kalva

Filopapo kalva yra viena iš trijų kalvų, esanti į vakarus nuo Akropolio. Senovėje kalnas buvo vadinamas „Mūzų kalnu“, kadangi graikai tikėjo, kad ant jo gyveno devynios mūzos. Nuo 147 metrų aukščio kalno atsiveria nuostabus vaizdas į Akropolį, o žiūrint į pietus, horizonte, galima išvysti Atėnų krantus skalaujančią jūrą. Kalva pavadinta Romos konsulo ir senatoriaus Gajaus Julijaus Antiocho Filopapo garbei. Jis buvo galingas aristokratas, Romos imperatoriaus Trajano draugas, ilgai gyvenęs Atėnuose ir žavėjęsis graikų kultūra. Filopapas buvo vertinamas kaip geradarys, dažnai rėmė teatro spektaklius. Po jo mirties, 119 m. po Kr. ant aukščiausio kalno taško pastatytas 12 metrų aukščio jam skirtas paminklas ir marmuro kapas. Šiandien vis dar galima pamatyti šio paminklo griuvėsius.

Adriano biblioteka

Biblioteka buvo statoma tarp 125 – 132 mūsų eros metų Romos imperatoriaus Adriano, šiaurinėje Akropolio pusėje. Pastatas pastatytas Romėnų forumo stiliumi ir yra beveik tokio paties dydžio kaip Romėnų Agora – 120 metrų ilgio ir 78 metrų pločio. Kompleksas pastatytas aplink didelį, stačiakampio formos vidinį sodą su tvenkiniu, kurį puošė Atėnės ir Adriano marmurinės statulos. Biblioteka pastatyta rytinėje pusėje. Tuometinės knygos, o tiksliau papirusų rulonai buvo laikomi 40 nišų. Nustatyta, kad tuomet biblioteka turėjo apie 17000 „knygų“. Gretimos salės buvo naudojamos kaip skaityklos, o kraštinės patalpos, kaip laisvalaikio zonos. Salės grindis puošė mozaikinės marmuro plytelės. Visas kompleksas smarkiai nukentėjo 267 mūsų eros metais, į Atėnus įsiveržus Herulų genčiai.

Kikladų meno muziejus

Kikladų meno muziejus skirtas senovės Egėjo civilizacijai, klestėjusiai II tūkst. pr. m. e. Tai ankstyviausias Graikijos istorijos laikotarpis. Muziejuje, kuris atidarytas 1986 metais, eksponuojama daugiau nei 3000 radinių. Seniausiems apie 5000 metų. Pirmas muziejaus aukštas skirtas Kikladų menui nuo 3200 iki 2000 m pr. Kr. Čia galima išvysti marmurines figūrėles, indus, vazas. Antras aukštas skirtas senovės graikų menui nuo II-ojo tūkst. pr. Kr. iki IV-ojo mūsų eros amžiaus. Šioje muziejaus dalyje eksponuojami senovės graikų civilizacijos radiniai – bronziniai šalmai, dažytos vazos, skulptūros. Trečiame aukšte eksponuojamas Kipro menas nuo IV-ojo tūkst. pr. Kr. iki VI-ojo a. po Kr. Jame saugomos statulėlės, namų apyvokos daiktai, pagaminti iš molio, akmens, sidabro, aukso.

Adresas: 4, Neophytou Douka str., Athens, Greece

Darbo laikas: I, III, V, VI 10:00-17:00, IV 10:00-20:00, VII 11:00-17:00

Metro stotelė: Evangelismos (3)

Tinklalapis: http://www.cycladic.gr 

Atėnės Nikės šventykla

Šventykla yra pietvakarinėje Akropolio pusėje, pradėta statyta maždaug apie 427 m. pr. Kr. Atėnės Nikės šventykla buvo statoma norint pažymėti atėniečių pergalę prieš persus. Vietiniai melsdavosi deivei, tikėdamiesi jos malonės prieš karus. Jonėninė šventykla yra pastatyta ant beveik 10 metrų aukščio bastiono. Deivės šventykla 1686 metais buvo sugriauta turkų, po beveik dviejų šimtų metų atstatyta, tačiau 1935 metais vėl nugriauta ir remiantis naujausiais tyrinėjimais perstatyta iš naujo. Šį objektą vis dar galima išvysti savo akimis Akropolyje, šalia Erechtėjono ir Partenono.

Atėnės Nikės šventykla

Nacionalinė biblioteka

Nacionalinė biblioteka vienas iš daugelio neoklasikinio stiliaus pastatų, kurie Atėnuose pastatyti po to, kai miestas tapo Graikijos sostine. Biblioteka pastatyta XIX amžiaus pabaigoje ir suprojektuota danų architekto Theophil Hansen. Statybos darbai pradėti 1887 metais, tačiau baigti po 15 metų. Biblioteka turi labai didelę kolekciją knygų, žemėlapių, laikraščių, rankraščių, išleistų graikų ir kitomis kalbomis. Didžiausią dėmesį traukia graikų rankraščių kolekcija, kuriai daugiau nei 1400 metų! Šis pastatas kartu su Akademija ir Universitetu sudaro Atėnų trilogiją.

Adresas: 32 Panepistimiou Street,Athens,10679,

Metro stotelė: Panepistimiou (2)

Dioniso teatras

Dioniso teatras, o tiksliau jo griuvėsiai yra pietinėje Akropolio šlaito papėdėje. Daugelio žymių Graikijos rašytojų pjesės pastatytos būtent Dioniso teatre. Teatre kūrė Sofoklis, Aischilas, Euripidas, Aristofanas. Jame vykdavo teatro festivalis, skirtas dievui Dionisui – teatro globėjui. Iš pat pradžių teatras buvo kukliai pastatytas, tik kur kas vėliau jis plėtėsi – pastatytas iš akmens ir tilpdavo net 17000 žiūrovų. Romėnų laikais teatras gražėjo. I-jame mūsų eros amžiuje, imperatoriaus Nerono valdymo metais, sudėtos marmurinės grindys, scena iš apvalios tapo pusmėnulio formos. Tačiau Romėnai teatrą naudojo gladiatorių kovoms.

Akademija

Akademija yra didžiausias neoklasikinio stiliaus pastatas Atėnuose, pastatytas XIX amžiuje, t.y. tarp 1859 ir 1885 metų. Pastato dizainas buvo įkvėptas Erechtėjono šventyklos, kuri pastatyta Akropolyje. Pastatas stūkso tarp Panepistimiou ir Akadimias gatvės, Atėnų centre. Akademija kartu su Universitetu ir Nacionalinė biblioteka sudaro Atėnų trilogiją.

Adresas: Leoforos Eleftheriou Venizelou 28, Athina 105 64

Metro stotelė: Panepistimiou (2) 

Syntagma aikštė

Syntagma, išvertus į lietuvių kalbą – Konstitucijos aikštė – labiausiai žinoma Atėnuose. Prie jos yra įsikūrę Parlamento rūmai, kurie kažkada priklausė karališkajai šeimai, tačiau panaikinus monarchiją, pastate įsikūrė šalies valdžia. Aikštė gali pasigirti fontanu, daugybe statulų, keliomis žaliosiomis zonomis. Žinoma, pagrindinė atrakcija turistams – Graikijos Parlamento rūmai ir prezidento sargyba, kuri saugo nežinomo kareivio kapą. Sargybos keitimasis – lyg mažas spektaklis. Geriausia sargybos pasikeitimą stebėti sekmadieniai, vienuoliktą valandą ryto. Aikštė susikerta su Ermou gatve, kurioje gausu įvairių parduotuvių. Pėsčiųjų gatvė driekiasi į vakarus nuo Syntagma iki Monastiraki aikštės.

Syntagma aikštė

Karameikos kapinės

Senovinės Karameikos kapinės atrastos XX amžiaus pradžioje Vokietijos archeologų. Jos įkurtos netoli gynybinės sienos, kuri supa miestą. Jose žmonės buvo laidojami jau prieš XII a. pr. Kr. Daugelis žymių piliečių palaidoti šalia kelio, vedančio į Platono akademiją. Čia gausu antkapių, dekoruotų marmuro kolonomis ir statulomis. Originalūs paminklai dabar saugomi Nacionaliniame archeologijos ir Karameikos muziejuose, todėl kapinėse galima pamatyti tik jų reprodukcijas. Labiausiai atpažįstamas – iždininko antkapis su jaučio statula, simbolizuojančia dievą Dionisą. Nedidelis Karameikos muziejus įsikūręs prie įėjimo, jame eksponuojami archeologinių kasinėjimų metu rasti paminklai, skulptūros ir kiti eksponatai.

Adresas: Kerameikos, Athina 105 53, Graikija

Metro stotelė: Thissio (1)

Bizantijos muziejus

Muziejus atidarytas 1914 metais, tačiau tuomet jis buvo įkurtas Atėnų akademijoje. 1930 metais Bizantijos muziejus perkeltas į dabartinę savo vietą – Ilissijos vilą. Pastatas pastatytas tarp 1840 ir 1848 metų, kaip žiemos rezidencija kunigaikštienei de Plaisance, tačiau vėliau pertvarkytas į muziejų. Jame saugoma apie 30000 neįkainojamų ankstyvosios Krikščionybės, Bizantijos ir vėlesnių laikotarpių meno dirbinių. Seniausi eksponatai yra iš ankstyvosios krikščionybės, Bizantijos kolekcija apima laikotarpį nuo 1543 metų iki XX amžiaus. Muziejuje galima pamatyti freskų, statulų, rankraščių, šarvų, graviūrų, mozaikų, trofėjų, kitų religinių vertybių, eksponatų iš keramikos, liturginių rūbų. Vienas iš žymiausių muziejaus eksponatų – XIV amžiaus freska – archangelo Mykolo portretas.

Adresas: 22 Vas. Sofias Ave., 106 75 Athens

Darbo laikas: II-VII 09:00-16:00

Metro stotelė: Evangelismos (3)

Tinklalapis: http://www.byzantinemuseum.gr

Benakio muziejus

Benakio muziejus įkurtas 1931 metais Antonijaus Benakio (1873-1954), gimusio Aleksandrijoje, turtingo Egiptiečių pirklio šeimoje. Muziejaus vertybės eksponuojamos per kelis aukštus ir pateikiamos chronologine tvarka nuo priešistorės iki šių laikų. Jame saugoma molinės vazos, juvelyriniai dirbiniai, skulptūros, 3000 metų senumo sidabriniai ir auksiniai puodai, kriauklės, nuostabūs Mikėnų aukso lobiai, drabužiai, drobės. Daugelis ekspozicijos salių skirtos tradicinei graikų kultūrai ir kasdieniniam graikų gyvenimui.

Adresas: Koumpari 1, Athina, Graikija

Darbo laikas: I, III-VII 09:00-17:00

Metro stotelė: Evangelismos (3), Syntagma (2, 3)

Tinklalapis: http://www.benaki.gr

 

 

Taip pat skaitykite:

Lankytinos vietos Atėnuose (I dalis)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.