Legendų apipinta Kreta

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Legendų apipinta Kreta

Kreta – saulės išbučiuota, keturių jūrų skalaujama, įvairių peizažų numarginta, legendų apipinta Graikijai priklausanti sala. Tai penktas pagal dydį žemės lopinėlis Viduržemio jūroje, kurio plotas 8336 kvadratiniai kilometrai. Sala garsėja ne tik kaip puiki poilsio oazė, bet ir kaip Dzeuso – visų dievų tėvo gimtinė. Pasak kretiečių legendos, Dzeusas buvo Krono ir Rėjos sūnus. Bijodamas netekti valdžios Kronas prarydavo savo ką tik gimusius vaikus, tačiau Rėja gimdydama Dzeusą pasislėpė kalno uoloje.

Salos istorija skaičiuoja jau ne vieną tūkstantį metų. Manoma, kad pirmieji žmonės į salą atsikraustė prieš 6000 m. pr. Kr. Viena seniausių civilizacijų laikoma Minų, kurie saloje paliko Knoso, Festo, Malijos ir Zakro rūmų griuvėsius. Minų civilizacijos klestėjimo laikotarpis buvo apie 1900 m. pr. m. e. Vėliau salą sudrebino galingas žemės drebėjimas, kuris sugriovė visus pastatus, o dar po 250 metų Teros ugnikalnio sprogimo banga „nušlavė“ visą salos paviršių su visais gyvenusiais žmonėmis. Po katastrofos civilizacija nesugėbėjo atsitiesti ir Kreta buvo puolama iš visų pusių. Salą užgrobė achajai, kuriuos pakeitė dorėnų gentis. Toliau sala buvo Bizantijos imperijos provincija, vėliau savo valstybę įkūrė saracėnai, o 1210 metais Kreta buvo atiduota valdyti Venecijai, tačiau po ne vieno turkų bandymo užgrobti salą, 1645 metais jiems tai pavyko. Nors kretiečiai mėgino atsiimti savo žemes, tačiau tik po beveik 250 metų – 1896 m. buvo sukurta autonominė Kretos respublika, o dar po 12 metų sala buvo prijungta prie Graikijos.

Kreta savo uolėtomis įlankomis, septyniais kalnų masyvais, gražiais paplūdimiais, jaukiais kaimeliais bei pasakišku maistu – nustebins kiekvieną keliautoją. Kretos geografinė padėtis ir subtrobinis klimatas lėmė turizmo suklestėjimą. Daugiausiai turistų į salą plūsta nuo balandžio iki spalio mėnesio. Vasaros sezonu temperatūra pasiekia ir 35 laipsnius karščio, o metinė vandens temperatūra būna 22 laipsniai šilumos. Karščiausi mėnesiai – liepa ir rugpjūtis, tačiau nuo jūros pučiantis vėjelis leidžia karštį pernešti lengviau. Vietiniai arba turistai, užklystantys žiemą, neatsisako išsimaudyti ir sausio – vasario mėnesiais.

Kretos sala

Salos augalija yra įvairi kaip ir visas Kretos kraštovaizdis: įvairiaspalvės gėlės, alyvmedžių, apelsinmedždių, citrinmedžių, granatmedžių, graikiškų riešutų giraitės, amžinai žaliuojantys miškai. Gėlo vandens pelkės ir geografinė padėtis privilioja daugybę įvairių migruojančių paukščių. Auga daug įvairių augalų rūšių, nemažai yra endeminių laukinių gėlių.

Kalnų masyvų dėka Kretoje yra daug tarpeklių, vienas iš jų – Samarijos, kuris laikomas ilgiausiu tarpekliu Europoje, plytintis Lefka Ori – Baltuosiuose kalnuose. Šis gamtos stebuklas atsirado dėl tektoninių lūžių, maždaug prieš 14 milijonų metų. Net 17 km ilgio tarpeklio plotis vietomis siekia vos 3 metrus, o aukštis daugiau negu 1 kilometrą, todėl turistams, maždaug 6 valandas, tenka visą kelią keliauti pėsčiomis. Per metus čia apsilanko apie 300 tūkstančių nuotykių ieškotojų. 1962 m. tarpeklis buvo paskelbtas nacionaliniu parku, todėl čia gyvenę piemenys ir kaimo gyventojai privalėjo išsikraustyti. 1980 m. pripažintas viena iš gražiausiu vietovių Europoje.

Kretos sala

Kretos pakrantė tęsiasi maždaug 267 km ir yra skirstoma į keturis regionus: rytuose – Lasitis, vakaruose – Chanija ir Retimnas, o per patį salos vidurį – Heraklionas – Kretos sostinė. Kad ir kurioje dalyje bebūtumėt tikrai atrasite ką pamatyti ir kur pabuvoti. Yra daugybė muziejų, tarp kurių geriausiai žinomas Herakliono archeologijos muziejus, saugantis didžiausią minojinio periodo meno kolekciją, istorinių griuvėsių, įvairios architektūros pastatų.

Maistas, kaip ir pati sala tiesiog nuostabus. Nuvykus verta paragauti patiekalų iš žuvies, mėsos, jūros gėrybių. Kretiečiai neįsivaizduoja savo stalo be šviežių daržovių, šalto spaudimo alyvuogių aliejaus, medaus, kuris laikomas pačiu geriausiu visoje Graikijoje bei vyno. Jo neparagauti – tiesiog nuodėmė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.