Maskvos zoologijos sodas – vieną kartą pabuvote tikrai reikia

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Maskvos zoologijos sodas

Tiek vaikus, tiek suaugusius domina zoologijos sodai. Realybėje pamatyti ilgakaklę žirafą, skabančią medelių viršūnes, ar didžiulį drambį, lėtai žingsniuojantį parku, išgirsti liūto riaumojimą ar pabūgų keliamą triukšmą iš tiesų yra labai įdomu. O juk dažnas zoologijos sodas augina ir kokį nors egzotinį gyvūną, kurio kiti neturi. Galbūt dėl to zoologijos soduose niekada netrūksta lankytojų. Vienas iš didžiausių Europoje zoologijos sodų yra Maskvoje. Įsikūręs pačiame miesto centre ir savo gyvavimo metus skaičiuoja nuo 1864 metų. Tai didžiausias Rusijoje ir seniausias zooparkas Europoje. Zooparko teritorija iš tiesų yra įspūdingai didelė – beveik 22 ha plotas, talpinantis 7,5 tūkstančius gyvūnų –  tai yra apie 1000 rūšių.

Zoologijos sodas įkurtas Maskvos universiteto profesorius Anatolijaus Bogdanovo iniciatyva. Iki Spalio revoliucijos sodas buvo žymiai mažesnis, apėmė tik 10 ha ir turėjo beveik 300 gyvūnų. Visi gyvūnai buvo prižiūrimi ir apgyvendinti architekto Piotro Kampionio sukurtuose mediniuose, senojo rusų stiliaus pastatuose, išsiskiriančiuose sudėtinga apdaila. Sakoma, kad didžioji dalis gyvūnų jo paties gauti dovanų iš Paryžiaus zoologijos sodo ir atgabenti į Rusiją. Po nacionalizacijos sodas ėmė augti, prijungtos naujos teritorijos, iškilo dirbtinės uolos, pritaikytos kalnų gyvūnams. Nuo 1929 metų ima veikti planetariumas, vėliau buvo rekonstruotos senosios erdvės, pastatyti nauji baseinai, įrengtos naujos paukščių zonos. Kadangi Maskvos zoologijos sodas tapo patrauklia lankytina vieta ne tik vietos gyventojams, bet ir miesto svečiams, daug dėmesio skirta zooparko įėjimui- vartai papuošti skulptūrinėmis gyvūnų grupėmis, o parko teritorijoje įkurta specializuota veterinarijos tarnyba, turinti pasirūpinti gyvūnų sveikatos būkle ir priežiūra.  

Per Antrąjį pasaulinį karą gyvūnai buvo evakuoti į Rusijos gilumą, o zooparko teritorijoje įkurti zenitinės artilerijos pabūklai, turėję saugoti miestą nuo puolimo. Per karą net kelios bombos pataikė į zooparką ir, žinoma, padarė didžiulę žalą.tik 1990 metais zoologijos sodas smarkiai atnaujintas, pastatyta akmeninė pilis, pro kurią patenkam į sodą, įrengtas pėsčiųjų tiltas sujungęs pirmojo sodo ir po Spalio revoliucijos išplėsto sodo teritorijas. Be to, įrengtos ir naujos ekspozicijos: jūrinių žuvų akvariumas, paukščų voljerai, jūros gyvūnų paviljonai, įvairūs dirbtiniai vandens kriokliai ar upeliai, uolos ir kalnų imitacijos. Iki šiol Maskvos zoologjos sodas garsėja didžiausiomis nykstančių Sibiro tigrų ir Amūro leopardų ekspozicijomis, o zooparko simboliu yra tapęs katinių šeimos retas plėšrus žinduolis – manulas. Visi, kurie lankosi šiame zooparke, stengiasi įsiamžinti prie šio reto saugomo gyvūno narvo.

Zooparkas Maskvoje, neseniai šventęs 150 metų sukaktį, laukia savo lankytojų naujai rekonstruotose ir pagal lankytojų poreikius pritaikytose erdvėse. Gyvūnų laikymo sąlygos ir ekspocicijos taip pat atnaujintos, siekiant imituoti kiek įmanoma daugiau natūralią gamtinę aplinką.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.