Postoinos urvai Slovėnijoje – tai, ką verta pamatyti savo akimis

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Postoinos urvai

Kelionės žmones įkvepia naujiems darbams, skatina ieškoti vis naujų įspūdžių, o atsiveriantys vaizdai leidžia pailsėti tiek kūnui, tiek sielai. Nors kelionės fiziškai reikalauja jėgų, dažniausiai patirti įspūdžiai viską kompensuoja. Viena tokių užburiančių kelionių – turistų ypač pamėgta vieta – Slovėnijos Postoinos urvai. Surasti juos nėra sudėtinga net ir tuo atveju, jei keliaujate savarankiškai. Susisiekimas gana patogus, galima nuo sostinės Liublianos (apie 50 km) vykti traukiniu (kursuoja kelis kartus per dieną) arba  mašina. Jai pastatyti šalia urvų yra pakankamai didelė aikštelė. Tačiau į pačius urvus pavieniai lankytojai neįleidžiami – lengvai paklysite. Po urvus lydi keliomis kalbomis kalbantys gidai.

Tad apie pačius urvus, kuo jie tokie ypatingi? Informacinis stendas prie lankytinos teritorijos skelbia, kad per 200 metų čia jau apsilankė daugiau nei 35 milijonai turistų. Pamatyti tokį natūraliai gamtos suformuotą meno šedevrą iš tiesų verta. Postoinos urvai buvo pirmą kartą paminėti rašytiniuose šaltiniuose dar XVII amžiuje, bet lankytojams pritaikyti tik 1819 metais.

Urvai yra pietvakarių Slovėnijoje šalia to paties pavadinimo miestelio. Urvus atrado Krainos mokslininkas Johanas Veikhardas fon Valvasoras. Tačiau ilgą laiką jie tarsi buvo pamiršti, kol aliausiai atidaryti viešam lankymui. Neapsakomo grožio stalagtitų ir stalagmitų uolienos traukė lankytojus, todėl 1884m. įrengtas apšvietimas ir turistams parengtas 5 km maršrutas po įspūdingiausias vietas. Nuo 1872 metų kursuoja traukinukas, kuriuo riedėdami švilpiant vėjui grožitės vaizdais maždaug 3,5 km., likusią 1,5 km trasos dalį tenka įveikti pėstute. Tiesa, pačią urvų sistemą sudaro apie 21 km ilgio trasa, kurioje gausu koridorių, salių ir galerijų, išpuoštų natūraliai susidariusių keisčiausių formų stalagtitais ir stalagmitais. Turistų, lydimų gido pasakojimo, trasa  iš tiesų įspūdinga – tiltai, juodoji, raudonoji ar spageti galerijos… Jau patys pavadinimai gana informatyvūs. Spageti makaronus primenančios uolienos – tai nuo urvo lubų kabantys labai ploni ir ilgi dariniai. Turistų trasos pabaigoje – didžiulis stalagmitas Brilijantas. Ši paslaptinga urvų sistema susidarė prieš daugybę metų, kai į ištirpintą klintinę ertmę prasigraužė požeminė Pivkos upė. Būtent šios upės vanduo ir suformavo tokią įspūdingą, paslaties šydu apgaubtą natūralaus grožio požeminę  karalystę, dažnai vadinamą gamtos šedevru.  Tiesa, dar Postoinos urvai ypatingi dėl čia gyvenančių gyvių – Proteus anguinus. Tai uodeguotųjų varliagyvių rūšis, kurią galima lengvai pamatyti urvuose įrengtuose vivariumuose. Sakoma, kad šie keistos formos gyviai, amfibijos, vietinių vadinami Olmai (žmogiškoji žuvis) yra įrašyta į tarptautinę Raudonąją knygą.

Taigi aplankyti Slovėnijos Postoinos urvus, kurie yra vieni iš ilgiausių turistams pritaikytų urvų, tikrai verta. Tik nepamirškite tinkamai pasiruošti – šilčiau apsirengti (net ir vidurvasarį) ir patogiai apsiauti. Urvuose nuostabiai gražu, bet drėgna ir vėsu, o vėjas važiuojant traukiniu griebia kaip reikiant. Tad gerų įspūdžių nuostabaus grožio Poistoinos urvuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.