Rilos vienuolynas – Bulgarijos pasididžiavimas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Rilos vienuolynas - Bulgarijos pasididžiavimas

Rilos vienuolynas – vienas žinomiausių simbolių Bulgarijoje. To paties pavadinimo kalnuose, daugiau nei 1150 metrų virš jūros lygio, tarp Rilskos ir Drushlyavitsos upių esantis vienuolynas, laikomas svarbiausiu šalies dvasiniu centru. Vienuolynas įkurtas maždaug 120 km nuo Sofijos ir apie 40 km nuo Blagojevgrado. Per šimtmečius šis vienuolynas bulgarams tapo atgimimo, tikėjimo ir vilties vieta.

Atsiskyrėlio vienuolio Jono iš Rilos dešimtajame amžiuje įkurtas vienuolynas yra didžiausias šalyje ir antras pagal dydį Balkanų pusiasalyje. Ypatingai pamaldaus vienuolio kelias į Rilos kalnus pasuko dvidešimt penktais gyvenimo metais. Jis atsiskyrė nuo įprasto gyvenimo būdo ir keliolika metų gyveno asketiškose olose, kurios yra apie pusvalandis kelio pėsčiomis nuo dabartinio vienuolyno komplekso.

Beveik visi Bulgarijos valdovai nuo Ivano Aseno II (1218-1241 m.) iki Ivano Šišmeno (1371-1393 m.) dosniai finansavo šį objektą. Tuo metu ši parama padėjo vienuolynui tapti kultūriniu ir religiniu centru. Geriausius laikus Rilos vienuolynas išgyveno XII-XIV a. Šimtmečius trunkantį jo pakilimą  sugniuždė Osmanų atvykimas, kurie čia šeimininkavo nuo XIV a. pabaigos iki XV a. vidurio.

XV a. antroje pusėje, Rusijos stačiatikių bažnyčios dėka, vienuolynas po truputį pradėjo atsigauti. Jie vienuoliams padovanojo knygų, pinigų bei bažnyčios relikvijų. Vienuolyno atgimimu laikomas XVIII ir XIX amžius, kuomet turtingų šalies gyventojų finansinės pagalbos dėka buvo rekonstruoti bei atstatyti statiniai.

Dabartinė vienuolyno išvaizda daduojama XIX a. Gyvenamieji namai, sudarantys netaisyklingą  keturkampį, stovi nuo 1816 metų. Viduryje vidinio kiemo yra seniausias komplekso statinys – įspūdingas akmeninis bokštas, pastatytas vietinio feodalo 1334-1335 metais. Maždaug apie 1840 metus pastatyta pagrindinė Mergelės Marijos gimimo bažnyčia, turinti penkis kupolus bei dvejas koplyčias iš šonų.

Visas Rilos vienuolyno kompleksas užima apie 9 tūkst. kv. m. plotą. Vienuolyno kiemas, Mergelės Marijos šventykla, Hrelyos bokštas, muziejus, gyvenamieji bei ūkiniai pastatai apsupti 24 metrų aukščio akmenine siena, dėl kurios šventoji vieta labiau primena gynybinę tvirtovę, o ne vienuolyną. Komplekse yra ne mažiau nei 300 kambarių, iš kurių apie 100 – vienuolių celės.

Įdomus ir vienuolyne veikiantis XIX amžiaus pabaigoje įkurtas muziejus. Muziejaus ekspozicija apima vertingus Bulgarijos ir užsienio šalių meno eksponatus iš XIV-XIX amžiaus. Jame saugojamos ikonos, rankraščiai su miniatiūromis, taikomosios dailės kūriniai bei iš medžio pagamintas 81×43 cm Rafaelio kryžius, pavadintas jo kūrėjo vardu. Kryžiui užbaigti prireikė daugiau nei dvylikos metų.

1983 metais Rilos vienuolynas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.