Slovakija. Dobšinska – didžiausias ledo urvas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

sxh.hu, Palla nuotr.

Dobšinska  – didžiausias ledo urvas Slovakijoje ir vienas iš svarbiausių bei gražiausių ledo urvų pasaulyje, esantis Stratenksa aukštumose, šiauriniame Duča kalno šlaite, netoli Dobšina miesto. Šis urvas yra Slovakijos Rojaus nacionalinio parko dalis.

Įėjimas į „šaltajį urvą“ yra 970 metrų aukštyje virš jūros lygio. 1870 metų birželio mėnesį jame apsilankė pirmieji žmonės: kasybos inžinierius ir mėgėjas speleologas Eugen Ruffinyi su savo draugais Gustav Lang ir Andrej Mega. Po metų ola atverta visuomenei, o 1887 metais ji tapo pirmąja Europoje, kurioje įvestas elektros apšvietimas.

Bendras Dobšinska urvo ilgis yra 1388 metrai, tačiau lankytojams leidžiama apžiūrėti tik 475 metrų ilgio atkarpą. Požeminės ertmės susiformavo Hnilec upės vandenyje, vykstant cheminiams ir mechaniniams procesams. Iš pradžių ledo urvas buvo susijungęs su Stratenska urvais, tačiau įgriuvus luboms, urvo sistema pasidalino, užtverdama oro cirkuliaciją. Viršutinė urvo dalis įgavo 18 metrų pločio ir 70 metrų gylio kišenės formą su viena anga (dabartinis įėjimas). Tai lėmė vietos mikroklimato sąlygas, kurių dėka susiformavo ledo urvas. Žiemą šaltas oras patekdamas į urvą atvėsina sienas, sustingdo vandenį, sukurdamas įvairias stalaktitų, stalagmitų, krioklių formas. Vidutinė metinė oro temperatūra svyruoja nuo -0,4 iki -1,0 laipsnio pagal Celsijų (vasarį -2,7 – -3,9 °C, rugpjūtį maždaug +0,2 °C). Temperatūra urvo apačioje išlieka neigiama ištisus metus. Neapledėjusioje urvo dalyje temperatūra siekia 0,8-3,5 laipsnius.

Apledėjimas susidaręs tik įeinant į urvą, jo pabaiga ir žemesnės vietos – neužšąla, tačiau jose akį traukia įvairios formos stalaktitai. Urvas susideda iš kelių dalių: mažosios salės, didžiosios salės ir kitų ertmių, iš kurių didžiausia – didžioji salė, esanti 72 metrų ilgio, 42 metrų pločio ir 10 metrų aukščio.

2000 metais urvas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Kelionė su gidu per Dobšinska ledo urvą trunka apie 30 minučių. Turistams jis atviras nuo gegužės iki spalio mėnesio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.