Diokletiano rūmai – ne tik Splito, bet ir visos Kroatijos įžymybė

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Diokletiano rumaiAnt nedidelio pusiasalio rytinėje Adrijos jūros pakrantėje įsikūręs antras pagal dydį Kroatijos miestas Splitas didžiuojasi čia esančiu unikaliu III amžiaus romėnų architektūros paminklu – Diokletiano rūmais.  Šie rūmai laikomi vienais įspūdingiausių bei vienais geriausiai išsilaikiusių romėnų rūmų ne tik šalyje, bet ir visame pasaulyje.

Imperatorius Diokletianas buvo iškiliausia istorinio regiono Dalmatijos asmenybė, nusipelniusi Romos imperijai. Savanoriškai atidavęs Romos imperijos sostą ir persikraustęs netoli Splito, nusprendė pastatyti gynybinės paskirties rūmus, kuriuose galėtų ir pats gyventi.

Diokletiano rumai  Splite

Kertinis rūmų akmuo įkastas 295 metais. Statybos užtruko daugiau nei dešimt metų. Rūmai buvo 215 m ilgio ir 180 m pločio. 30 tūkst. kv. m. teritoriją supo storos sienos, kurių aukštis siekė net 28 metrus. Visa rūmų teritorija turėjo netaisyklingo stačiakampio formą su daugybe bokštų, iškilusių ant vakarinių, šiaurinių bei rytinių fasadų.

Būtina pabrėžti, kad rūmus sudarė ne vienas pastatas, o dešimtys įvairios paskirties statinių, tarp kurių išlikusios rūmų sienos, vartai ir bokštai. Žlugus Romos imperijai rūmai buvo perstatinėjami bei griaunami, pritaikant juos eiliniams žmonėms gyventi. Dabartinė miesto katedra − buvęs imperatoriaus mauzoliejus, o dabartinė krikštykla − buvusi Jupiterio šventykla. Pats imperatorius gyveno pietinėje komplekso dalyje buvusiuose apartamentuose.

Šiandien Diokletiano rūmai-tvirtovė yra tapusi Splito senamiesčiu, kuriame įsikūrę daugybė parduotuvių, kavinių, restoranų. Šioje teritorijoje gyvena apie trys tūkstančiai žmonių.

Diokletiano rumai  Splitas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.