Šv. Jeronimo vienuolynas – ne tik Lisabonos, bet ir visos Portugalijos simbolis

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Šv. Jeronimo vienuolynas - ne tik Lisabonos, bet ir visos Portugalijos simbolis Šv. Jeronimo vienuolynas – Lisabonos įžymybė, kurią drąsiai galima vadinti miesto vizitine kortele bei Portugalijos simboliu. Milžiniško pastato statybos darbai pradėti 1502 metais. Beveik šimtmetį trukusios statybos pareikalavo didelių piniginių lėšų. Jos buvo finansuojamos iš mokesčių, kuriais apmokestinti kai kurie iš Afrikos bei pietų Azijos gabenti prieskoniai.

Mintis pastatyti vienuolyną ir bažnyčią kilo karaliui Manueliui I. Projektavimo ir statybos darbai prasidėjo iš karto po to, kai sėkmingai atradęs kelią į Indiją grįžo portugalų keliautojas Vaska da Gama. Taip karalius norėjo atsidėkoti Šv. Jeronimui už Portugalijos sėkmę. Naujasis statinys pakeitė šioje vietoje buvusią nedidelę bažnyčią, skirtą buriuotojams. Joje meldėsi ir Vaska da Gama prieš išplaukdamas į Indiją.

Po beveik šimto metų trukusių statybos darbų, Šv. Jeronimo vienuolynas tapo didingu istoriniu paminklu, kuriame puikiai atsispindi manuelinis stilius, susipinantis su baroko ir renesanso elementais. Manuelinis stilius, pavadintas karaliaus garbei, pasižymi sudėtingais raižiniais ant mūro. Raižiniai buvo įkvėpti jūros temų, dėl to ant statinio galima matyti grandinių, lynų, inkarų motyvų.

1755 metais Lisabonoje įvyko stiprus žemės drebėjimas. Tačiau Šv. Jeronimo vienuolynui padaryta tik minimali žala. Dar po beveik aštuonių dešimčių vienuolynas buvo apleistas. Jo renovacija buvo atlikta tik kur kas vėliau. Tik jos dėka statinys atgavo savo pradinį grožį.

Šv. Jeronimo vienuolynas - ne tik Lisabonos, bet ir visos Portugalijos simbolis

Viena įspūdingiausių Šv. Jeronimo vienuolyno pastato dalių – pietų portalas, vedantis prie bažnyčios. Šis portalas yra 12 metrų pločio ir 32 metrų aukščio, dekoruotas ornamentais, dvylikos apaštalų statulomis, pranašais ir angelais.

Šv. Jeronimo vienuolyno bažnyčioje amžinojo poilsio atgulė karalius Manuelis I ir jo žmona. Čia taip pat ilsisi karalius Jonas III ir karalienė Katerina.

Nuo 1893 metų vienuolyne pradėjo veikti svarbiausias šalies archeologijos muziejus, kuriame eksponuojama didelė radinių kolekcija.

1983 metais vienuolynas buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Lisabonos Jeronimo vienolynas

 

sxc.hu nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.