Vatikanas – maža valstybė, bet didingas Šventasis sostas

Sumažinti Padidinti Teksto dydis Spausdinti puslapį

Mažiausia pasaulyje šalis – Vatikanas – vos 0,44 kv. km ploto, iš visų pusių apsuptas Romos miesto. Jis išsidėstęs Romos šiaurės rytinėje dalyje, už kelių šimtų metrų nuo dešiniojo Tibro upės kranto.

Mikrovalstybė tarnauja kaip dvasinis centras milijonams katalikų visame pasaulyje. Tai tikras turistų traukos centras, įvardijamas, kaip viena iš populiariausių lankytinų vietų Romoje. Turistus vilioja Šv. Petro bazilika, Vatikano muziejus bei Siksto koplyčia.

Vatikanas dar vadinamas miestas-valstybė arba „Šventasis sostas“. Jame gyvena maždaug 800 gyventojų, tačiau pilietybę turi tik apie 350 žmonių. Nedidelę šalies populiaciją sudaro kunigai, vienuolės, sargybiniai bei, žinoma, popiežius. Pagalbiniai darbininkai, kurių yra apie 3000, gyvena už Vatikano ribų.

„Šventasis sostas“ ne visada buvo mažytis. XIX amžiaus viduryje Popiežiaus valstybė apėmė maždaug 44 tūkst. kv. km plotą, tačiau per kitą dešimtmetį didesnioji dalis Vatikano žemių oficialiai tapo Italijos dalimi.

Svečiai atvykę į Vatikaną pirmiausia patenka į ištaigingą Šv. Petro aikštę. Didinga aikštė išklota per Aleksandro VII ir Klemenso IX (1657-1667 m.) popiežiavimo metus. Ji yra elipsės formos, apsupta dviejų didelių kolonadų, susidedančių iš 284 dorėninio stiliaus kolonų, išdėstytų keturiomis eilėmis. Ant kolonadų viršaus puikuojasi 140 šventųjų statulos.

Aikštės centre stovi 25,31 metrų aukščio Egipto obeliskas, atvežtas iš Heliopolio į Romą 38 m. po Kr. Iš abiejų statinio pusių čiurlena fontanai. Dešinėje pusėje esantis fontanas buvo pradėtas projektuoti Berninio, kitas sukurtas Karlo Fontana.

Švento Petro bazilika – svarbiausia ir puošniausia bažnyčia pasaulyje. Šios bažnyčios kertinis akmuo padėtas daugiau nei prieš 500 metų, 1506-iais. Nuostabioje bazilikoje gausu altorių ir paminklų, kuriuos sukūrė Lorenzo Bernini ir Mikelandželas. Milžiniškas bazilikos kupolas gali būti pasiekiamas kylant liftu bei lipant dar 323 laipteliais – tai viena geriausių vietų Romoje, nuo kurios atsiveria nuostabi panorama.

Netoli bazilikos sunku bus nepastebėti Šveicarijos sargybos. 1506 metais, kai popiežius Julijus II pakvietė šveicarų karius stoti į mažą Vatikano kariuomenę, jie tapo šios šalies ir popiežiaus sargybiniais.

Šalyje įrengtas didžiulis Vatikano muziejus, kuriame saugoma viena įspūdingiausių meno kolekcijų pasaulyje. Iš pradžių tai buvo nedidelė skulptūrų kolekcija, kuri per šimtmečius taip išsiplėtė, kad muziejus pateko tarp geriausių ir didžiausių pasaulyje. Visą kompleksą sudaro net 14 muziejų. Vieni žinomiausių eksponatų – Rafaelio freskos Vatikano stancoje, Mikelandželio freskos Siksto koplyčioje, taip pat tarp garsiausių meno kūrinių yra laikomos „Belvederio Apolonas“, „Belvederio torsas“ antikinės skulptūros. Saugomi Rafaelio, Leonardo da Vinči, Karavadžo ir kitų menininkų darbai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.